20 nejlepších knih o cestování časem, které nebudete chtít odložit

nejlepší knihy o cestování časem

Jaké by to bylo vrátit se do minulosti, či cestovat do budoucnosti si můžeme nechat jen zdát, avšak knihy o cestování časem nám mohou poskytnout představu jak by to vypadalo, kdyby to možné bylo.

Jenže které knihy o cestování časem jsou ty nejlepší?

Abyste si nad tím nemuseli lámat hlavu, tak jsem pro vás v tomto článku seřadil žebříček dvaceti nejlepších knih o cestování časem, které budete rozhodně chtít přečíst celé, proto pozorně čtěte dále.

1. Dallas 63 – Stephen King

Dallas 63 - Stephen King
Dallas 63 – Stephen King

Dallas 63 je román od slavného spisovatele Stephena Kinga. Příběh této knihy se zabývá událostmi okolo atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho v roce 1963. Kniha se zaměřuje na teorii záhadného spiknutí a na to, jak se tato událost dotkla životů lidí, kteří byli přímo či nepřímo zapojeni.

Jedná se zároveň o knihu, která poskytuje unikátní pohled na jednu z nejdůležitějších událostí 20. století. Atentát na prezidenta Johna F. Kennedyho stále přitahuje pozornost a kniha se zabývá mnoha teoriemi a hypotézami, které by mohli vysvětlit, co se tehdy skutečně stalo.

Navíc, kniha je napínavá a naprosto zajímavá, takže by byla skvělou volbou pro čtenáře, kteří se zajímají o historii a konspirační teorie.

2. Cizinka – Diana Gabaldon

Cizinka - Diana Gabaldon
Cizinka – Diana Gabaldon

Tato kniha je prvním dílem ze série “Outlander” od autorky Diany Gabaldonové. Kniha se odehrává v roce 1945, kdy se Claire Randall, bývalá vojenská sestra, vrací z války a vydává se na svatební cestu se svým manželem Frankiem. Během návštěvy kláštera ve Skotsku se Claire nečekaně ocitne v roce 1743, kde se setkává s mladým Jackem Randallem a je unesena do života skotských klanů.

Claire se ocitá v neznámém světě plném násilí a politických intrik, kde musí bojovat o přežití a zároveň se rozhodovat mezi svým manželem v 20. století a mladým nápadníkem z 18. století.

Kniha je historický román s prvky fantasy, vědecké fikce a romantiky. Je to napínavý a emotivní příběh o lásce, přátelství a odvaze, který se odehrává v krásném skotském prostředí.

Cizinka je určena pro široké spektrum čtenářů. Jedná se o historický román s prvky fantasy a science fiction, takže by mohl být zajímavý pro čtenáře, kteří mají rádi tuto právě tuto žánrovou kombinaci.

Příběh také obsahuje solidní dávku romance, takže pokud rádi čtěte romantiku bude to určitě něco pro vás. Navíc, kniha se odehrává v krásném skotském prostředí, takže by mohla být zajímavá i pro čtenáře, kteří mají rádi Skotsko nebo historické příběhy obecně. Celkově, kniha Cizinka by pro vás mohla být zajímavá pokud máte rádi thrillery a emotivně napjaté romány.

3. Rudá jako rubín – Kerstin Gierová

Rudá jako rubín - Kerstin Gierová
Rudá jako rubín

Rudá jako rubín je romantická sci-fi kniha, která vypráví příběh o šestnáctileté dívce Gwendolyn, která se jednoho dne ocitne v jí známé ulici s jedním zásadním rozdílem.

Tím rozdílem je, že se ocitla v době skoro sto let před svým narozením. Následně pochopí, že právě ona je velkým rodinným tajemstvím a hlavně, co přesně na ni číhá za nebezpečí když se zamiluje v jiné době, než ze které sama pochází.

Tato kniha je převážně určena pro mladé ženy a dospívající dívky, takže pokud hledáte knihu, kterou chcete darovat své dceři je Rudá jako rubín tou správnou volbou.

4. Dveře do léta – Robert A. Heinlein

Dveře do léta - Robert A. Heinlein
Dveře do léta – Robert A. Heinlein

Ve své knize Dveře do léta Heinlein vypráví příběh, který se odehrává v blízké budoucnosti a vypráví o mladém muži jménem Andrew “Andy” Libby, který se rozhodne vstoupit do programu cestování časem. Andy se vydává na cestu do minulosti, aby se pokusil změnit některé události, které ovlivnily jeho rodinu a přátele.

Kniha se zabývá tématy jako je cestování časem, alternativní historie a odpovědnost za své činy. Andy se musí vypořádat s následky svých rozhodnutí a zjistit, že každá změna má své důsledky.

Heinlein zde zpracovává své myšlenky o svobodě, lidské přirozenosti a o tom, jakým způsobem by měl fungovat svět. Kniha je plná napětí, akce a myšlenkových pochodů a je často označována jako jedna z nejlepších sci-fi knih od Roberta Heinleina.

5. Noční hlídka – Terry Pratchett

Noční hlídka - Terry Pratchett
Noční hlídka – Terry Pratchett

Noční hlídka je fantasy román od spisovatele Terryho Pratchetta, který je součástí série Discworld. Kniha se odehrává ve fiktivním světě Discworld, kde se odehraje mnoho absurdních a humorných událostí.

Hlavním hrdinou knihy je Sam Vimes, kapitán policejní Noční hlídky, který se snaží bojovat s kriminalitou v Ankh-Morporku. Sam se musí vypořádat s mnoha problémy, jako jsou korupce, nezákonné praktiky a vzpoury.

Kniha je plná satirických a humorných prvků, které komentují společenské a politické téma. Pratchett v knize kritizuje například korupci, nespravedlnost a nefunkčnost policie. Kniha je také plná nečekaných zvratů a napínavých scén.

Discworld série je velmi populární pro ironické poznámky, komediální scény a kritiku společnosti. Noční hlídka je jednou z nejznámějších knih série, která je často považována za jednu z nejlepších knih od Terryho Pratchetta.

6. Podivné město – Ransom Riggs

Podivné město - Ransom Riggs
Podivné město – Ransom Riggs

Podivné město je fantasy hororový román od spisovatele Ransom Riggse, který je prvním dílem trilogie Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.

Hlavním hrdinou knihy je Jacob Portman, který tráví své dětství posloucháním příběhů svého dědečka o jeho dětství v Podivném městě, kde žilo mnoho dětí s nadpřirozenými schopnostmi. Po smrti svého dědečka se Jacob rozhodne vyšetřit příběhy svého dědečka a vydává se do Podivného města, kde se setkává se slečnou Peregrinovou, ředitelkou domova pro podivné děti. Společně se snaží zjistit pravdu o minulosti Podivného města a ochránit děti před nebezpečím.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Kniha je kombinací fantasy, hororu a dobrodružství a je doplněna unikátními fotografiemi z 20. století, které autor nalezl a které ilustrují celý příběh. Kniha je plná napětí, tajemství a nadpřirozených prvků.

Tato kniha se vám bude zejména líbit, pokud jste fandové Harryho Pottera či Letopisů Narnie.

7. Doktor Proktor a vana času – Jo Nesbø

Doktor Proktor a vana času - Jo Nesbø
Doktor Proktor a vana času – Jo Nesbø

Doktor Proktor a vana času je dětský román od spisovatele Jo Nesbøho, který je prvním dílem série o doktoru Proktorovi.

Kniha vypráví příběh o dvou sourozencích, Líze a Bulíkovi, kteří se stávají kamarády s novým sousedem, doktorem Proktorem. Doktor Proktor je bývalý profesor chemie, který vynalezl vanu času. Líza, Bulík a doktor Proktor se společně vydávají do minulosti a budoucnosti a zažívají různá dobrodružství.

Kniha je plná humoru, napětí a fantazie. Nesbø zde kombinuje elementy dětského a sci-fi žánru a vytvořil poutavý a zábavný příběh pro děti i dospělé. Série o Doktoru Proktorovi se stala velmi populární v Norsku a také v zahraničí.

Tato kniha je určena primárně pro děti, ale pokud svým dětem předčítáte před spaním určitě se u ní nebudete nudit ani vy.

8. Harry Potter a prokleté dítě – Jack Thorne

Harry Potter a prokleté dítě - Jack Thorne
Harry Potter a prokleté dítě – Jack Thorne

Harry Potter a prokleté dítě je román, který je osmým dílem série Harry Potter. Kniha se odehrává 19 let po událostech poslední knihy Harry Potter a Relikvie smrti a vypráví o dospělém Harry Potterovi, který je nyní úředníkem Ministerstva kouzel, manželem Hermiony Grangerové a otcem dvou synů.

Kniha se zaměřuje na další příběh Harryho Pottera, který se snaží chránit své dítě, Albusa Severuse Pottera, který se zapletl do nebezpečné situace. Společně s Hermionou a dr. Johnem Dumbledorem se snaží zjistit pravdu o prokletém dítěti, které hrozí nebezpečí světu kouzelníků.

Kniha je plná napětí, tajemství a návratů starých známých postav. J.K. Rowlingová zde navazuje na předchozí knihy a vypráví další příběh o Harrym Potterovi a jeho boji proti Temnému pánovi. Kniha byla velmi očekávaná a byla velmi úspěšná ihned po svém vydání.

9. Konec věčnosti – Isaac Asimov

Konec věčnosti - Isaac Asimov
Konec věčnosti – Isaac Asimov

Konec věčnosti je sci-fi román od spisovatele Isaaca Asimova, který je prvním dílem série Nadace (Foundation). Kniha se odehrává v budoucnosti, kdy lidstvo ovládá většinu galaxie. Hlavním hrdinou knihy je matematik Hari Seldon, který se snaží pomocí svého vynálezu psychohistorie, vědy, která umožňuje predikci budoucnosti, zabránit kolapsu galaxie.

Kniha popisuje Seldonův plán, který spočívá ve vytvoření tajné organizace, která se bude snažit předcházet katastrofě a zachránit tak co nejvíce z lidského pokroku. Seldon se snaží najít správné lidi, kteří by mohli tuto organizaci vést a pomoci tak zachránit civilizaci před zkázou.

ČTĚTE TAKÉ: 7 nejlepších knih od Isaaca Asimova, které nesmíte vynechat

Kniha je plná napětí, politických intrik a myšlenkových pochodů. Asimov zde kombinuje elementy sci-fi a historického žánru a vytvořil komplexní a originální příběh. Série Nadace je považována za jedno z nejvýznamnějších děl v oboru sci-fi a Konec věčnosti je považován za první díl, který rozjel celou sérii.

Isaac Asimov je jedním z nejlepších spisovatelů sci-fi žánru. Zajímat vás bude i například to, že on sám se inspiroval naším českým spisovatelem Karlem Čapkem. Pokud máte rádi sci-fi, tak knihy od Asimova byste rozhodně neměli vynechat.

10. Cestování časem v Einsteinově vesmíru – J. Richard Gott

Cestování časem v Einsteinově vesmíru - J. Richard Gott
Cestování časem v Einsteinově vesmíru – J. Richard Gott

Cestování časem v Einsteinově vesmíru je kniha od spisovatele J. Richarda Gotta, která se zabývá tématem cestování časem v rámci teorie relativity Alberta Einsteina. Kniha se snaží objasnit principy teorie relativity a jak by se mohlo cestování časem uskutečnit v rámci této teorie.

Kniha se věnuje různým aspektům teorie relativity, jako je časoprostor, černé díry a časové křivky. Autor se také zabývá možnými způsoby cestování časem, jako jsou černé díry nebo vysokorychlostní cestování. Kniha také zahrnuje popis různých fiktivních zdrojů cestování časem, jako jsou časové stroje nebo časové komory.

Kniha je určena pro širokou veřejnost a je plná naučných informací a vysvětlení složitých fyzikálních konceptů. Gott se snaží toto téma učinit srozumitelným pro širokou veřejnost a představit možnosti cestování časem v rámci teorie relativity. Kniha je považována za jednu z nejlepších knih na téma cestování časem a teorie relativity.

Z popisu tedy tušíte správně, že tato kniha je psaná spíše z vědeckého hlediska, nicméně pokud vás zajímá cestování časem určitě by vás tato kniha mohla zajímat.

Závěr

Z tohoto seznamu je patrné, že knihy o cestování časem jsou velmi vyhledávaným tématem na poli science fiction literatury. Záleží také na vás co přesně hledáte, zda něco co se zabývá teorií o cestování časem, či chcete spíše silný příběh.

Pokud tedy chcete něco s prvky romantiky určitě zvolte knihu Rudá jako rubín. Ovšem pokud se chcete na cestování časem podívat spíše z vědeckého hlediska, pak bude kniha Cestování časem v Einsteinově vesmíru tou správnou volbou.

No a pokud chcete doporučit tu nejlepší knihu o cestování časem, tak za mě je to rozhodně Konec věčnosti a Podivné město, ale i ostatní knihy na tomto seznamu vás rozhodně mohou oslovit.

Pro přehlednost jsem pro vás tyto knihy o cestování časem ještě jednou přehledně seřadil zde:

  1. Dallas 63 – Stephen King
  2. Cizinka – Diana Gabaldon
  3. Rudá jako rubín – Kerstin Gierová
  4. Dveře do léta – Robert Anson Heinlein
  5. Noční hlídka – Terry Pratchett
  6. Podivné město – Ransom Riggs
  7. Doktor Proktor a vana času – Jo Nesbø
  8. Harry Potter a prokleté dítě – Joanne Rowlingová
  9. Konec věčnosti – Isaac Asimov
  10. Cestování časem v Einsteinově vesmíru – J. Richard Gott

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *