Isaac Asimov: 4 skvělé filmové adaptace, které (možná) neznáte

isaac asimov filmy

Jeden z nejznámějších sci-fi autorů Isaac Asimov za svou kariéru napsal mnoho knih, které byly následně zfilmovány. Některé většina z vás jistě zná, například Já, robot z roku 2004 od režiséra Alexe Proyase byl velice úspěšný a známý film. Jenže Asimovou tvorbou se inspirovalo více filmových tvůrců a které další filmy byly natočeny podle Asimových knih? V tomto článku jsem pro vás seřadil tyto 4 skvělé filmy, na které byste se měli podívat a nasát sci-fi atmosféru z plných plic.

1. Andrew – člen naší rodiny (1999)

Andrew - člen naší rodiny
Andrew – člen naší rodiny

V tomto sci-fi filmu z roku 1999 hraje v hlavní roli Robin Williams robota naprogramovaného pro domácí práce v rodině z vyšší střední třídy, manželům Martinovým. Hlava rodiny pan Martin uznává a podporuje Andrewovy neobvyklé vlastnosti, zejména jeho umělecký směr, citlivost pro krásu, humor a hlavně jeho nezávislého ducha.

V tomto příběhu se Williams jako robot vypravuje na dvě století dlouhou cestu, aby se stal lidštějším než většina lidí.

Jedná se o filmovou adaptaci Asimova díla Pozitronový muž pro kterou napsal scénář Nicholas Kazan.

Robin Williams se v tomto filmu staví před netypickou výzvu, hraje robota Andrewa, kterému pro to, aby se stal člověkem stačí získat jediné – schopnost stárnout.

Robin Williams ve filmu Andrew - člen naší rodiny
Robin Williams ve filmu Andrew – člen naší rodiny

2. Nightfall (1988)

Nightfall
Nightfall

Nightfall je celkem málo známá filmová adaptace stejnojmenné povídky, kterou napsal již v roce 1941 Isaac Asimov, takže pokud hledáte sci-fi film, který není zrovna mainstream tak je Nightfall tou správnou volbou.

Vypráví příběh o planetě Aeon, která si žije svůj každodenní život pod dohledem trojice sluncí. Díky toho se obyvatelé Aeonu těší z neustálého slunečního svitu, avšak jednoho dne se začne z oblohy beze stopy vytrácet.

To způsobí mezi obyvateli značnou paniku. Podle jednoho proroctví dojde vždy jednou za tisíciletí k jevu, kde všechny tři slunce ztratí svůj svit a způsobí tak konec civilizace. Mezitím co astronom a “otec” města Aton zapáleně hledá řešení této situace, slepý prorok Sor připravuje svět na jeho konec. Přichází noc, která dá za pravdu jednomu z nich. Komu? To se dozvíte v tomto filmu z režie Paula Mayersberga.

Zajímavostí je, že mezi diváky nebyl tento film příliš populární, proto možná uděláte lépe, když si přečtete originální povídku Nightfall, kterou napsal přímo Isaac Asimov.

Podobně jako tomu bylo například u knihy Duna od Franka Herberta ne vždy je úspěšná kniha i úspěšně zfilmována. O kvalitní zfilmování Duny se pokusilo mnoho tvůrců, avšak nejlépe se to dle obecného mínění podařilo až v roce 2021 režisérovi Denisi Villeneuveovi.

Takže je možné že si na opravdu kvalitní zfilmování povídky Nightfall ještě budeme muset počkat (pokud se ho někdy někdo rozhodne natočit), prozatím vám pokud nechcete číst musí stačit tento film z roku 1988.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.3. Gandahar (1988)

Gandahar (1988)
Gandahar (1988)

V tomto animovaném francouzském filmu je vyprávěn příběh o obyvatelích planety Gandahar, kteří žili dlouhé staletí v haromii a míru.

Nyní ovšem přichází velká hrozba, zaútočí na ně neznámý nepřítel, po jehož nájezdech zůstávají zničené vesnice a lidé přeměněni v kámen.

Představitelé se rozhodnou vyslat mladého špeha Sylvaina, který dostal za úkol najít nepřítele a zjistit o něm co nejvíce, aby mohl informovat své krajany.

Sylvain objeví obrovskou armádu robotů, kteří postupují od hranic Gandaharu a ničí všechno co jim přijde do cesty. Zatímco Gandahar mobilizuje, Sylvain se snaží zjistit proč na ně neznámý nepřítel útočí a co jsou tito roboti vlastně zač.

Armáda robotů ve filmu Gandahar
Armáda robotů ve filmu Gandahar

4. The End of Eternity (1987)

The End of Eternity (1987)
The End of Eternity (1987)

The End of Eternity (Konec věčnosti) je sci-fi román napsaný Isaacem Asimovem z roku 1955. Tento román zfilmoval režisér Andrej Yermash v roce 1987.

Příběh vypráví o tajné organizaci zvané Eternity, která existuje mimo časoprostor a řídí vše na Zemi. Zástupci Eternity se mohou dostat do jakéhokoli století historie Země, počínaje 27. stoletím, kdy se Eternity objevila.

Společnost Eternity považuje za důležité vymýtit války, veškeré zbraně a ostatní lidské zvyky.

Pro dosažení svých cílů rekrutují z řad lidí a berou je do svých řad již v dětství. Rekrutům je zakázáno udržovat jakékoli spojení se svým domovem a čímkoliv z jejich století, kdy se narodili.

Po výcviku se z nich stanou Věční — Pozorovatelé, IT experti, Sociologové, Technici, a podobě. Tímto způsobem se do Eternity dostává Andrew Harlan, který po výcviku pracoval jako pozorovatel ve 48. století. Mladého talentovaného Pozorovatele přivede předseda Rady času Laban Twisel k sobě domů a udělá z něj svého osobního Technika – muže, který si vybírá způsob, jak změnit realitu, kterou se rozhodly změnit Všemocné Počítače. Chystá se pověřit Andrewa odpovědným úkolem, během kterého by měl Harlan vyškolit studenta jménem Cooper se znalostmi Primitivní historie (tedy historie Země před Věčností), kterou Harlan fascinuje už od dětství.

Technik Harlan omylem seznámí Coopera se zařízením časové kapsle (to umožňuje cestování časem), které je přísně zakázáno, za což je degradován na pozorovatele v sektoru Eternity 48. století, kde má na starosti jeho nepřítel Finge. Tam se seznámí s obyčejnou dívkou ze 48. století, Noÿs Lambentovou, která dočasně pracuje pro Finge jako sekretářka (to je pro Harlana nesmírně překvapivé, protože v Eternity nejsou žádné ženy). Láska porušuje všechny plány Twissella, který plánoval uzavřít kruh Času — poslat Cooperova studenta ve 24. století, kam by měl pod jménem velkého vědce Vikkora Mullansona (kterého Eternity považovala za svého zakladatele) otevřít časové pole a vytvořit první zařízení, která umožní člověku cestovat v čase.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *