Isaac Asimov: 7 nejlepších knih, které nesmíte vynechat (sci-fi)

Geniální ruský spisovatel Isaac Asimov za svou kariéru napsal spoustu knih. Některé jeho nejslavnější knihy byly rovněž úspěšně zfilmovány, jistě si všichni vzpomenete na kultovní sci-fi klasiku Já, robot, kde si hlavní roli zahrál slavný americký herec Will Smith. To, že Asimov píše kvalitně tedy jako fanoušcí science fiction literatury víme, ale jaké jsou jeho další slavné knihy? Už nemusíte hledat dále, protože jsem pro vás seřadil těchto 7 nejlepších sci-fi knih od Isaaca Asimova.

Pohodlně se usaďte a pozorně čtěte dále, protože se dozvíte jaké Asimovy knihy by vám určitě neměli ujít.

1. Já, robot

Já, robot Isaac Asimov
Já, robot

Říká se, že to nejlepší se má nechat na konec, ale v tomto seznamu to neplatí, proto začneme hned z kraje tím nejlepší a to je právě kniha Já, robot.

Jedná se pravděpodobně o nejznámější knihu Isaaca Asimova, který se při psaní inspiroval slovem robot, které vymyslel otec českého sci-fi žánru Karel Čapek. To také později i sám Asimov potvrdil. V této knize Asimov předpovídá dopady umělé inteligence na svět a ačkoliv tuto knihu publikoval v roce 1950, ukazuje se, že jeho předpovědi nejsou daleko od pravdy.

V tomto propleteném příběhu zkoumá etické a morální důsledky snahy lidstva o stále chytřejší a inteligentnější technologie. Zároveň Asimov touto knihou ovlivnil a formoval generace nejen sci-fi spisovatelů, ale také vědců a výzkumníků. Isaac Asimov také jako první položil tři zákony robotiky.

2. Nadace

Nadace Isaac Asimov
Nadace

Nadace je Asimova série, která je pravděpodobně jeho nejlepším dílem a zároveň pilířem sci-fi žánru.

Příběh Nadace začíná v posledních dnech dvanáctitisícileté vlády Galaktického Impéria. Muž jménem Hari Seldon vytvořil novou vědu nazvanou Psychohistorie, díky které měl vizi brutální budoucnosti.

Aby odvrátil nadcházející dobu temna Seldon shromáždí ty nejlepší mozky Impéria a s nimi prchá na pustou planetu, aby vytvořil útočiště pro zbytek galaxie.

Když si však rozzuřené Impérium najde cestu do Seldonovy enklávy, musí si vybrat. Buď se podrobí tyranské nadvládě Impéria, nebo se jim vzepře a svede s nimi tvrdý boj.

3. Ocelové jeskyně

Ocelové jeskyně
Ocelové jeskyně

Ocelové jeskyně jsou první knihou ze série o robotech Isaaca Asimova. Příběh knihy se odehrává v daleké budoucnosti, kde lidstvo žije v obrovských kupolovitých městech a žije na přelidněné a umírající Zemi.

V této první knize začíná ústřední konflikt celé série, mezi strádajícími pozemšťany a bohatou šlechtou, která se usídlila ve Vesmírném městě.

Jedná se o detektivní příběh, kdy je spáchána vražda bohatého obyvatele Vesmírného města, k jejímuž vyšetřování je povolán detektiv ze Země Elijáš Baley. Toto rozhodnutí však vyvolává spory, protože Intermitentní planety, ke kterým Vesmírné město patří se svojí kulturou a sociálnímu postavení velmi vzdálily přelidněné a chudé Zemi. Zástupci Vesmírného města však detektivu Baleymu přidělí robota pomocníka R. Daneela Olivawa.

Detektiv Baley je však typický Pozemšťan a robotům nedůvěřuje. Spolupráce s robotem je mu proti srsti, zejména proto, že roboti připravili značnou část Pozemšťanů o pracovní místa. Bohatí Vesmířané však robotizaci protlačují a trvají na tom, aby byl humanoid R. Daneel Olivawa součástí vyšetřování.

Tato kniha, kterou Isaac Asimov vydal již v roce 1954 byla nejprve publikována jako seriál v americkém sci-fi časopisu Galaxy Science Fiction. Zajímavostí je, že čtenáři sice fandili lidské postavě Elijáše Baleyho, avšak ten byl zastíněn mnohem větší popularitou R. Daneela Olivawa.

4. Ani sami bohové

Ani sami bohové
Ani sami bohové

Ani sami Bohové je kniha, která byla uznávaným favoritem i samotného Asimova. Tento opojný kus spekulativní fikce spojuje paralelní vesmíry, mimozemšťany a budoucnost lidstva do ohromujícího příběhu o pošetilosti lidstva a možném vykoupení.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Ve dvacátém druhém století lidstvo získává neomezený zdroj energie z paralelního vesmíru. Má to však děsivou cenu, kterou si málokdo uvědomuje – konečné zničení Země a Slunce.

Malá skupina lidí a mimozemšťanů, kteří znají pravdu, bojuje, aby přesvědčila svět o blížící se zkáze.

Jedná se o mimořádně poutavé čtení, které byste jako fanoušci sci-fi žánru rozhodně neměli vynechat.

5. Hvězdy jako prach

Hvězdy jako prach
Hvězdy jako prach

V této sérii, která je takový sérii Nadace Asimov zkoumá dřívější období v Galaktickém impériu.

S touto knihou představuje Asimov Birona Farrilla, studenta na Univerzitě Země a rodáka z planety Tyrann.

Bironův otec byl popraven despotickým režimem, který vládne Tyrannu, a nyní je cílem i on sám. Jeho jediná šance na přežití znamená připojit se ke vzpouře formující se na planetách obklopujících Tyrann.

Brzy je Biron zapleten do zrádného spiknutí a nucen učinit zničující volbu.

6. Oblázek na obloze

Oblázek na obloze
Oblázek na obloze

Děj Asimovy sci-fi knihy Oblázek na obloze se odehrává ve stejném prostředí jako v sérii Nadace. V této knize se Asimov vrací k tématu radioaktivní země. Hlavní hrdina Joseph Schwartz se ocitne v budoucnosti, po zjištění že jeho rodné město Chicago již neexistuje a Země je z velké části radioaktivní se snaží v tomto novém světě přežít. Jakožto obyvatel Země je v Galaktické říši stejně jako ostatní v nemilosti.

Galaktické impérium řeší přelidnění Země dosti brutálně. Nejvyšší úředně povolený věk je 60 let.

Avšak vyvstane nový zoufalý plán obnovit slávu Země, znovu dobýt Galaxii, to má ale logicky své odpůrce. Jedná se o první a poslední příběh, na jehož pozadí se tvoří dějiny Říše.

7. Nahé slunce

Nahé slunce
Nahé slunce

Nahé slunce je volným pokračováním knihy Ocelová jeskyně s hlavním hrdinou Elijášem Baleym. Ten po objasnění vraždy Vesmířana na Zemi směřuje na Solarii, izolovaném světě plný soukromých panství, jejichž obyvatelé se spolu téměř nepotkávají. Baley pozoruje úpadek těchto světů a stagnaci dlouhověké kultury závislé na robotech. Na Solarii je situace nejvážnější. Zemi svitl paprsek naděje pro vymanění se z nadvlády Vesmířanů a její obyvatelé začínají snít o nové expanzi.

Závěr

V závěru lze shrnout, že Isaac Asimov patří mezi jedny z nejvýznamnějších a nejuznávanějších spisovatelů science fiction vůbec. Jeho knihy jsou plné napínavých příběhů, vědeckých záhad a představivosti, které zaujmou čtenáře všech věkových kategorií. Mezi nejoblíbenější Asimovovy knihy patří bezesporu série Nadace a Roboti, které se staly kultovními a jsou dodnes čteny a vyhledávány milovníky science fiction po celém světě. Asimovovy knihy jsou považovány za klasiky žánru a jeho vliv na vývoj science fiction je nesmírný. Není tedy divu, že mnoho jeho knih bylo i úspěšně zfilmováno. Zejména úspěšným snímkem je pak Já, robot, který byl dokonce nominován na cenu Oscar, ovšem v témže roce jej porazil film Spider-Man 2.

Pokud myslíte, že na tomto seznamu některá kniha Isaaca Asimova chybí, neváhejte a podělte se o svůj názor dole v komentářích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *