Philip K Dick publikoval neuvěřitelných 44 románů a 121 povídek, než zemřel v raném věku 53 let. To je asi o 44 románů více, než píše většina aspirujících spisovatelů sci-fi za celý svůj život.
Hlavním tématem jeho psaní byla nejistota reality a dotkl se témat, včetně alternativních realit, simulakry, velkých korporací a autoritářských vlád, zneužívání drog a změněného stavu vědomí. Jeho knihy často kladly otázky týkající se povahy reality, vnímání a lidské morálky.
Filmové adaptace knih Philipa Dicka
Mnoho z jeho děl bylo adaptováno do filmů nebo televizních seriálů. Jeho alternativní historický román z roku 1962, The Man in the High castle, například získal cenu Huga za nejlepší román, než se později adaptoval do vícesezónního seriálu na Amazonu.
Napsal také Do Androids Dream of Electric Sheep v roce 1968, který inspiroval legendární klasiku Blade Runner z roku 1982, a Temný obraz, který byl do filmu adaptován v roce 2006 se stejným názvem.
Je velká šance, že jste viděli mnoho filmů inspirovaných Philipem K. Dickem, aniž byste si to uvědomili. Pokud jste kromě Blade Runner a A Scanner Darkly viděli Total Recall, Minority Report, Správci osudu, Next nebo Výplata, můžete uhodnout, co mají všichni společného? Ano, jsou to všechny adaptace práce spisovatele Philipa K. Dicka
Mezi jeho další slavné romány patří Flow My Tears, The Policeman Said (1974), který získal John Campbell Memorial Award za nejlepší sci-fi román, Ubik a VALIS. V roce 2007 se Dick stal prvním spisovatelem sci-fi, který byl kdy zařazen do série The Library of America
Jak Philip K. Dick inspiroval mnoho dalších sci-fi autorů
Dick ovlivnil nespočet dalších autorů sci-fi, včetně Jonathana Lethema a Ursuly K. Le Guinové. V té době nevěděli, že Philip Dick a Ursula K. Le Guin (Ursula Kroeber) chodili na stejnou střední školu.
Jeden prominentní kritik Frederic Jameson nazval Dicka „Shakespearem sci-fi“ a prohlásil, že jeho dílo je „jedním z nejsilnějších projevů společnosti podívané a pseudo-událostí“. Další autor, Roberto Bolano, jej nazval „Thoreau plus smrt amerického snu.“
Pokud vyhledáte Philipa K Dicka, možná ho nenajdete jako standardního autora kyberpunku, jako je William Gibson nebo Richard K Morgan. Je to proto, že pojem kyberpunk v té době neexistoval. Pokud se však podíváte na vlivy a inspirace, které cituje mnoho moderních klasických kyberpunkových filmů, často uvidíte, jak se Dickovo jméno objevuje znovu a znovu.
Jeho práce byla přirovnávána k filmům jako The Matrix, Videodrome, eXistenZ, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Dark City, Gattaca, 12 Monkeys, Looper, Inception a mnoho dalších.
Biografie Philipa K. Dicka
Ale kdo vlastně byl tento muž? Jak dokázal tolik psát a jaký muž by psal tento druh živé alternativní reality science fiction?
Dětství
Philip K. Dick byl plodný autor sci-fi, který se narodil krátce před Velkou hospodářskou krizí v roce 1928. Philip i jeho dvojče Jane se narodili šest týdnů předčasně 16. prosince 1928 v Chicagu ve státě Illinois. Bohužel šest týdnů po narození Jane náhle zemřela, což mělo na Philipův život zásadní dopad. Tato událost měla za následek to, co ve svých knihách popisuje jako „fantomové dvojče“. Když bylo Filipovi pět, jeho rodiče se rozvedli a jeho matka ho vychovávala v San Francisku a Berkeley v Kalifornii.
Philip K. Dick a jeho manželství
Philip K Dick se oženil a rozvedl celkem pětkrát v životě. V květnu 1948 se Dick oženil s Jeanette Marlinovou, ale manželství trvalo pouze do listopadu téhož roku. V následujícím roce se oženil s Kleem Apostolidesem v červnu 1950. Jeho manželství s Kleem trvalo 9 let, než se 1. dubna 1959 rozvedl, aby se oženil s Annou Williamsovou Rubensteinovou. Toto manželství trvalo do října 1965. O rok později se oženil Nancy Hackett a jeho manželství s jeho čtvrtou manželkou trvalo od roku 1966 do roku 1972. Jeho páté a poslední manželství bylo s Leslie Busbyovou a trvalo od dubna 1973 do roku 1977.
Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.
Kariéra spisovatele
Dick byl po celý život vždy chudý, zejména v padesátých letech, kdy právě začínal jako spisovatel. Jeho prvním úspěchem bylo vydání The Man in the High castle, který v následujícím roce získal cenu Hugo. Jeho knihy byly několikrát nominovány na cenu Nebula a některé, například A Scanner Darkly a VALIS, získaly několik mezinárodních ocenění. Aby se udržel nad vodou, napsal také mnoho povídek pro časopisy sci-fi.
Zneužívání drog a pokus o sebevraždu
Aby si udržel své zběsilé tempo psaní, bylo známo, že Philip po celá léta užíval každý den amfetaminy. Jeho lékař mu nakonec řekl, že jeho játra jsou tak účinná, že drogu zpracovali, dříve než nakopli jeho nervový systém. V roce 1971, poté, co se rozpadlo jeho manželství s Nancy, otevřel Philip svůj domov drogově závislým (což je přímo zodpovědné za pozdější psaní knihy A Scanner Darkly, která je věnována dalším závislým).
Jednoho dne se vrátil domů, a zjistil, že jeho dům byl vykraden včetně trezoru, kde měl spoustu cenností a osobních dokladů. Policie nikdy nebyla schopna najít viníka, ale tajně došla k závěru, že si to Philip mohl udělat sám. Poté Philip vyhodil všechny squattery ve svém domě a následující březen se pokusil o sebevraždu předávkováním sedativem. V důsledku toho byl přijat do kanadského ozdravného programu X-Kalay.
Philip K. Dick a náboženství
V roce 1974, poté, co se zotavil z anestezie pro vytrhnutý zub moudrosti, navštívila Philipův dům žena se zlatým náhrdelníkem. Slunce se odráželo od jejího náhrdelníku a vytvořilo růžový paprsek, který ho hypnotizoval, a Philip věřil, že paprsek je inteligentní a může dodávat moudrost. To ho přivedlo k psaní VALIS, což je zkratka pro Vast Active Living Intelligence System; tento systém je mimozemskou / gnostickou interpretací křesťanského boha.
Během měsíců února a března 1974 začal mít mnoho halucinací, buď způsobených schizofrenií, nebo nějakým zbytkovým poškozením z jeho předchozího užívání drog.
Smrt
Philip K Dick zemřel v březnu 1982 na sérii mrtvic. Byl pohřben vedle své sestry Jane, jak o to požádal. Zemřel čtyři měsíce před uvedením filmu Blade Runner. Nechal jedno dílo nedokončené, The Owl in Daylight.
Philip K. Dick znovuzrozen jako android
To by však nebyl konec Philipa Dicka. Android postavený společností Hanson Robots na univerzitě v Memphisu v roce 2004, měl stroj fyzicky připomínat zesnulého autora ve všech směrech, které technologie umožňuje, včetně realistické tváře, výšky, oblečení darovaných jeho dcerami a mozku plného minulých rozhovorů. V roce 2005 však David Hanson (zakladatel společnosti Hanson Robots) ztratil hlavu androida během letu do severní Kalifornie, kde měl být centrem výstavy špičkových inženýrů a vědců.
Dodnes nebyla hlava nikdy nalezena.
Zpochybnění reality
Dick byl skutečný skeptik v povaze reality. Svým psaním se ptá čtenáře: „Jak poznám, že můj vnitřní pohled na realitu je skutečný?“ Možná, pomyslel si, existuje mnoho různých realit, podobně jako očí much.
Philip K Dick přednesl tento projev na sklonku svého života na akci ve francouzském Metz, která účastníky šokovala. Také to docela děsně připomíná části Matrixu, pravděpodobně proto, že Wachowští byli inspirováni Dickem. Podobnosti jsou příliš zvláštní.
“Žijeme v počítačově naprogramované realitě a jediné vodítko, které k tomu máme, je, když se změní nějaká proměnná a dojde k nějaké změně v naší realitě. Měli bychom ohromující dojem, že znovu žijeme přítomnost – déjà vu – možná přesně stejným způsobem: slyšíme stejná slova a říkáme stejná slova. Tvrdím, že tato zobrazení jsou správná a významná, a dokonce k tomu řeknu: takový dojem je vodítkem, že v nějakém minulém časovém bodě byla proměnná změněna – přeprogramována tak, jak byla – a že kvůli tomu, se alternativní svět rozvětvil. “ – Philip K. Dick
Philip K. Dick literární ocenění
Seznam ocenění Philipa K. Dicka nám může poskytnout vodítka o vlivu budoucích knih o kyberpunku na kulturu a společnost. I když to není pouze cyberpunk, samozřejmě (jedná se o cenu za sci-fi obecně a kromě cyberpunku uděluje také romány, které jsou dystopické nebo steampunkové), je zajímavé vidět minulé vítěze tohoto ocenění a to, čím se stali.
Například první cena udělená po smrti Dicka byla Rudymu Ruckerovi za jeho první biopunkový román Wetware Tetralogy, Software. Rudy Rucker je známý jako jeden z původních autorů kyberpunku z konce 80. a počátku 90. let (Tetralogie je v celém rozsahu přetištěna v roce 2010) a ve svých dílech zkoumá smrtelnost, generační rozdíly, technologický pokrok, vědomí a rekreaci užívání drog. Získal cenu v roce 1982 před vydáním díla Neuromancer nebo Blade Runner.
Když už mluvíme o vítězích tohoto ocenění, třetím vítězem byl ve skutečnosti Neuromancer a všichni víme, jaký vliv měl tento konkrétní román.
Poté se dalším významným vítězem stal Richard K Morgan, který v roce 2003 získal titul Altered Carbon. Práva na jeho román později koupil Hollywood, což Morganovi umožnilo opustit denní práci učitele angličtiny a stát se spisovatelem na plný úvazek. To také vyústilo v jeho příběh, který se stal sérií s nejvyšším rozpočtem na Netflixu, přičemž dvě sezóny již byly v době psaní tohoto článku.
Závěr
Můžeme se podívat na další romány, které získaly cenu Philipa K. Dicka, a porovnat je s těmi, které byly také prodány do Hollywoodu. Jednou z takových nedávných knih je Apex, která je součástí trilogie Nexus napsané Ramezem Naamem a která vyšla v roce 2015. Práva na Nexus byla prodána společnosti Paramount v roce 2013. Bude z ní tedy natočen film? Stane se Naamova trilogie dalším vlivným dílem Cyberpunk? To se teprve uvidí.
Pokud jste dočetli až sem tak si určitě přečtěte více z mého Blogu.