Nejlepší e-knihy zdarma ke stažení: Žebříček 10 skvělých literárních děl

Pokud hledáte nejlepší e-knihy zdarma ke stažení, pak jste zavítali na správnou stránku. V tomto článku jsem pro vás sestavil 10 nejlepších knih, které si můžete díky Městské knihovně v Praze stáhnout zdarma ve formátech PDF či ePUB.

Pozorně by tento článek měli číst i studenti maturitních ročníků, protože zde naleznete spoustu kvalitních knih, které jsou i na seznamu povinné četby k maturitní zkoušce z češtiny.

Mezi nejlepší e-knihy zdarma ke stažení na tomto seznamu zejména patří:

  1. Bílá nemoc – Karel Čapek
  2. Zločin a trest – Fjodor Michajlovič Dostojevskij
  3. Smrt krásných srnců – Ota Pavel
  4. R.U.R. – Karel Čapek
  5. Lakomec – Molière
  6. Báječná léta pod psa – Michal Viewegh
  7. Oliver Twist – Charles Dickens
  8. Krysař – Viktor Dyk
  9. Petr a Lucie – Romain Rolland
  10. Ostře sledované vlaky – Bohumil Hrabal

Bílá nemoc – Karel Čapek

Hodnocení: 89%

Děj knihy Bílá nemoc se odehrává v nejmenované zemi, kterou napadne epidemie tzv. bílé nemoci. Hlavní postava, doktor a lékař Galén vynalezne lék proti této nemoci. Stanovil však jednu podmínku, aby tento lék vydal. A to aby se vlády všech zemí zavázali, že již nebudou nikdy vést války.

Ovšem hlavní země, v které Bílá nemoc vypukla je vedena bojechtivým maršálem, ten chce vést války a dobýt svět. Hlavní zbrojař baron Krüg následně také onemocní Bílou nemocí, avšak Galén jej odmítne léčit, dokud nesplní jeho stanovené podmínky.

Zločin a trest – Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Hodnocení: 89%

Kniha vypráví o mladém studentovi Rodionu Romanovičovi Raskolnikovi, který žije v Petrohradě v druhé polovině 19. století. Je velmi chudý a právě z tohoto důvodu je nucen ukončit své studium. Raskolnikov bydlí v malém prostém pokoji v nájmu, má hlad a chybí mu peníze, ovšem i přes to všechno si nechce najít práci.

Jeho sestra mu chce pomoci tím, že se provdá za bohatého muže jménem Lužina. Nicméně v tom jí sám Rodion zabrání a sňatek zruší. Celou Raskolnikovu rodinu pak napadají temné myšlenky, jak by snadno přišli k bohatství.

Smrt krásných srnců – Ota Pavel

smrt krásných srnců - ota pavel

Hodnocení: 85%

Příběh začíná momentem kdy hlavní hrdina Leo Popper tráví se svou rodinou šťastné chvíle v chalupě patřící převozníkovi Proškovi u řeky Berounky. Tam se věnuje rybaření, pozoruje stádo srn a občas se dozví věci o životě. Leovi se podaří po krušném startu stát se úspěšným prodejcem vysavačů Elektrolux, díky čehož si splní svůj dětský sen, koupit si rybník na chov kaprů.

Ačkoliv slavnostní výlov nedopadne dobře, protože je rybník prázdný se Leo nevzdává a začne chovat kapry. Jeho radostné chvíle však překazí příchod nacistů. Leově rodině přijde oznámení o tom, že jeho synové Hugo a Jiří mají jít do transportu. Leo se pak rozhodne je pořádně vykrmit, aby transport a těžké časy přežili.

Nejdřív se pokusí chytit ryby, ale to se mu nepovede. Posléze je zoufalý, a tak přemluví Proška, aby mu půjčil svého loveckého psa Holana. Za pytláctví nacisté dávají trest smrti, avšak Leo je odhodlaný udělat pro své syny maximum co je v jeho silách, aby jim pomohl přežít.

Tato poutavá povídka z období druhé světové války je pro svůj silný příběh právem zařazena na seznam povinné maturitní četby.

R.U.R. – Karel Čapek

R. U. R. - Karel Čapek

Hodnocení: 85%

R. U. R. Je utopistické drama od Karla Čapka, kde jako první na světě použil slovo robot. Kniha vypráví o továrně na roboty, kteří mají svojí existencí usnadnit lidem život, protože za ně pracují. Tímto vznikne jakýsi ráj, avšak netrvá věčně, protože roboti začnou po čase myslet na sebe. To vede k velkému morálnímu problému.

Lakomec – Molière

Lakomec - Moliére

Hodnocení: 80%

Dílo Lakomec je známá komedie patřící mezi možná nejznámější Moliérova díla. Příběh vypráví o necitelném lichváři a lakomci Harpagonovi, který miluje peníze. Je pro ně dokonce i schopen obětovat svou rodinu a děti.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Ztrátou bohatství ztrácí i svůj smysl života a rozum. Tento tragikomický příběh o lakomci nese poselství, že peníze přirozeně kazí charakter a mezilidské vztahy.

Báječná léta pod psa – Michal Viewegh

Báječná léta pod psa - Michal Viewegh

Hodnocení: 80%

Děj knihy je satirický a humorný, vypráví o rodině, která žije v šedesátých letech dvacátého století v době Gorbačovy perestrojky. Viewegh zde vypráví příběh o o této rodině, která se odstěhuje z Prahy do malého města – Sázavy. Unikají tak před politickými nátlaky tehdejší doby.

Hlavní hrdina Kvido zde dospívá v muže a svojí posedlostí psaním vypráví smutný a ironický příběh rodiny od kompromisních vzestupů a nekompromisních pádů členů své rodiny. Zejména svého otce, který je velmi rozporuplná postava příběhu.

Oliver Twist – Charles Dickens

Oliver Twist - Charles Dickens

Hodnocení: 80%

Charles Dickens, autor knihy Oliver Twist vypráví příběh o mladém sirotkovi, který vyrůstá v chudobinci, kterému vládne krutý pan Bumbla. Jednoho dne Oliver Twist požádá o jídlo navíc, což vede k jeho vyhoštění. Posléze se dostává k hrobníkovi panu Sowerberrymu, kde pracuje jako jeho učedník. Oliver však uteče do Londýna, kde se přidá do party malých zlodějíčků.

Tuto partu vede žid Fagin, dalšími členy této party jsou Ferina Lišák, jeho učitel a lupič Bill Sikes se svou kamarádkou Nancy. Při jejich společné krádeži je zadržen nevinný Twist, avšak před rozsudkem jej zachrání dobrotivý stařec pan Brownlow.

Pan Brownlow zároveň Oliverovi poskytne střechu nad hlavou. Později je však Oliver unesen dotyčnou partičkou zlodějíčků, kteří se jej nechtějí vzdát.

Krysař – Viktor Dyk

Krysař - Viktor Dyk

Hodnocení: 79%

Příběh o krysaři má kořeny v pověsti z 13. století v Německu. Krysař, hlavní hrdina příběhu je zde pozván do města Hameln, aby vymýtil všechny krysy. Ačkoliv se to zdá jako jednoduchý úkol, tak krysy, jakožto špinavé bytosti nejsou jediná havěť, která sužuje město Hameln. Dyk v tomto novoklasicistním díle poukazuje na spravedlnost, lásku a morální zásady.

Petr a Lucie – Romain Rolland

Hodnocení: 74%

Rolland zasadil tento milostný příběh dvou hlavních postav – Petra a Lucie do těžkého období první světové války. Vykresluje zde tragickou lásku mladých milenců, kteří se snaží své sny a svoji vzájemnou lásku vyznat o velikonočním týdnu, avšak osud s nimi měl jiné plány.

Ostře sledované vlaky – Bohumil Hrabal

Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal

Hodnocení: 69%

Ostře sledované vlaky jsou dílo Bohumila Hrabala, odehrávající se za doby druhé světové války. Zde se projevují lidské vlastnosti stejně jako v období míru, avšak v době války jsou mnohem více patrné. Příběh vypráví o mladém elévovi Miloši Hrmovi, který na jedné malé železniční stanici dospívá a stává se z něj muž. Toto dospívání je však narušeno probíhajícím válečným konfliktem.

Nejlepší e-knihy zdarma: Čím začít?

Přestože je spousta kvalitních knih, které si člověk může přečíst, tak věřím, že právě toto jsou ty nejlepší e-knihy zdarma, které jsou nám díky Městské knihovny v Praze k dispozici. Vyvstává ovšem otázka čím začít. Pokud nemáte čas a chuť číst všechny na seznamu tak osobně doporučuji začít hlavně u R.U.R. a Smrt krásných srnců. A která kniha oslovila nejvíce Vás? Napište svůj názor dole v komentářích.

Zdroj e-knih: Městská knihovna v Praze

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *