10 důvodů a výhod proč byste měli číst knihy každý den

proč číst knihy

Existuje spousta důvodů proč číst knihy, ovšem aby v tom bylo jasno, tak jsem pro vás seřadil 10 hlavních důvodů proč byste měli číst knihy každý den.

Ale buďme k sobě upřímní, může být dost náročné motivovat sami sebe, abychom přečetli čtyři sta stránkovou knihu, když si místo toho můžeme prostě pustit film, audio-knihu nebo videa.

No není to tak?

Ovšem pokud sice čtete, ale jen příspěvky na sociálních sítích, či SMSky, nebo titulky v novinách, dost se ochuzujete.

Takže, jaké jsou hlavní důvody nebo chcete-li benefity čtení knih?

Pokud chcete začít číst více knih, ale potřebujete nějakou motivaci, tak tento článek je právě pro vás. Koneckonců když pochopíte proč je důležité knihy číst, tak je větší pravděpodobnost, že tak i uděláte.

Co nám přináší čtení knih?

Zde je 10 hlavních výhod čtení knih, což by pro nás měli být i dobré důvody, abychom více četli. Pokud budete každý den číst:

 1. Získáte cenné vědomosti
 2. Procvičíte mozek
 3. Zlepšíte svoji schopnost soustředit se
 4. Zlepšíte svoji paměť
 5. Zabavíte se
 6. Budete více empatičtí
 7. Zlepšíte své komunikační dovednosti
 8. Snížíte stres
 9. Zlepšíte své duševní zdraví
 10. Pozitivní vliv na delší věk

Nyní pojďme podrobněji prozkoumat výhody čtení knih.

1. Získáte cenné vědomosti

Jednou z hlavních výhod proč bychom měli číst knihy je učení se.

Na rozdíl od sledování videí na internetu, či poslouchání podcastů vám knihy poskytnou hloubější informace a porozumění daného tématu. Jinými slovy pokud chcete být více produktivní, tak co myslíte že vám dá více:

 • Kniha, kterou napsal někdo kdo se zabýval studiem produktivity 20 let
 • Nebo 15 minutové video, které natočil někdo, kdo tomuto tématu věnoval sotva pár hodin

Takže co myslíte, z čeho absorbujete více důležitých informací? Co vás spíše dovede k vašemu cíli a to být více produktivní? Samozřejmě, že kniha.

Studovat danou problematiku dopodrobna a získat všechny potřebné informace je důležité, abyste tématu porozuměli, proto vám určitě více dá přečtení adekvátní knihy.

Navíc z knih se můžete dozvědět skoro cokoliv. Například na dotaz, jak se naučil stavět rakety Elon Musk, zakladatel společnosti SpaceX odpověděl: “Četl jsem knihy.”

Tudíž zeptejte se sami sebe co se chcete naučit nebo dozvědět vy?

Možná se chcete naučit programovat, malovat, psát knihy, nebo třeba začít podnikat? Či chcete vědět jak neprokrastinovat? Nebo se chcete dozvědět více o filozofii.

Zkrátka ať už je to cokoliv, čtení knih opravdu pomáhá.

2. Procvičíte mozek

Proč je důležité číst knihy? Jak už kdysi pravil slavný anglický spisovatel Joseph Addison, „Čtení je pro mysl, co je cvičení pro tělo.“

Takže, co se děje s naším mozkem, když čteme?

Výzkum potvrdil, že čtení stimuluje komplexní síť obvodů a signálů v mozku. Navíc, když zlepšíte svoji schopnost číst, tak se tato mozková síť stane silnější a sofistikovanější.

V dalším výzkumu vědci měřili jaký má na mozek vliv čtení románu. V této studii účastníci pokusu četli román “Pompeje” od Roberta Harrise a zjistilo se, že když příběh vrcholil, aktivovalo se více oblastí jejich mozků.

A co je ta nejlepší část?

Výzkum dále ukázal, že mozková konektivita se dost zvýšila po čas čtení a i pár dní po něm. Zde dokázali obrovský benefit pro mozek při čtení každý den.

Když si to shrneme, tak naše mozky fungují způsobem “používej to, nebo to zapomenu”, podobně jako naše svaly, které ochabnou, pokud přestaneme cvičit. Takže právě z tohoto důvodu i mozek bychom měli pravidelně procvičit četbou.

3. Zlepšíte svoji schopnost soustředit se

Být schopen se soustředit po dlouhou dobu je zásadní pro náš úspěch a pohodu. Cal Newport, slavný spisovatel jednou napsal:

“Abyste zůstali hodnotní v naší ekonomice, musíte zvládnout umění rychle se naučit složité věci. Tento úkol vyžaduje hlubokou práci.”

Co je to „hluboká práce“? Newport dále vysvětluje:

“Hluboká práce je schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročný úkol. Je to dovednost, která vám umožní rychle se naučit složité informace a mít lepší výsledky za kratší dobu. Díky hluboké práci budete lepší v tom, co děláte, a budete mít pocit skutečného naplnění, které pochází z řemeslné zručnosti.”

Newport také tvrdí, že tato dovednost je stále vzácnější kvůli neustálému multitaskingu, rozptýlením a sociálních médií. Studie společnosti Microsoft by souhlasila a zjistila, že lidé obecně ztrácejí pozornost po pouhých osmi sekundách.

Naštěstí je jednou z klíčových výhod čtení to, že vám pomůže procvičit si soustředění vždy jen na jednu věc.

Například román vyžaduje veškerou vaši pozornost, aby vás odnesl myšlenkami do jiného světa. A pokud se chcete učit z knihy fakta, vyžaduje to, abyste byli plně přítomni a soustředěni.

Zkrátka, pokud chcete uspět, musíte se soustředit. A pokud se chcete více soustředit, můžete cvičit čtením knih.

4. Zlepšíte svoji paměť

Máte často problém s pamětí? Máte spoustu úkolů a poznámek, ale nepamatujete si, co na nich je? Nebojte se – jednou z výhod čtení knih je, že vám pomůže zlepšit paměť.

Když čtete knihy, získáváte také obrovské množství informací o tématu, o kterém čtete.

Podobně vždy, když čtete román, musíte si zapamatovat spoustu informací o zápletce příběhu, postavách a jejich vztazích a prostředí, ve kterém se příběh odehrává.

To je hodně informací.

Všechny tyto nové informace vytvářejí nové vzpomínky. A každá nová vzpomínka vytváří synapse nebo posiluje ty staré.

No a jaký je výsledek? Každodenní čtení může zlepšit vaši paměť – může vám pomoci naučit se ukládat do paměti nové informace a vybavovat si vzpomínky efektivněji.

5. Zabavíte se

Pokud stále váháte proč začít číst knihy, tak dobrý argument je zábava. Knihy poskytují jednu z nejlepších zábav na světě. Jak řekl známý autor Stephen King: “Kniha bez příběhu je jako člověk bez duše.”

Četli jste někdy knihu, kterou jste nemohli odložit?

Vzpomínáte si, že jste byli tak pohlceni příběhem nebo tím, co jste se učili, že byste pokračovali ve čtení, i když jste potřebovali na záchod nebo měli hlad?

Chcete-li si tento pocit zopakovat nebo jej zažít úplně poprvé, stačí jen najít ty správné knihy.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Existují miliony skvělých knih a pro každého existuje dokonalý čtenářský žánr – od fantasy románů a klasické literatury přes science fiction až po vzdělávací knihy a učebnice.

Čtení je něco, co si můžete užít ať jste kdekoliv. A knihy ani nejsou tak drahé, navíc můžete ušetřit čtením knih v elektronické podobě.

Takže zkuste alespoň hodinu každý den odložit svůj telefon, otevřít knihu a pustit se do toho.

6. Budete více empatičtí

Další z výhod čtení knih je, že mohou zlepšit naši schopnost vcítit se do druhých. A empatie má mnoho výhod – můžete snížit stres, zlepšit vaše vztahy a zlepšit svůj tzv. “morální kompas”.

Ale jak?

Výzkum ukázal, že dlouhodobí čtenáři beletrie mají tendenci vyvinout si lepší „teorii mysli“, což je termín používaný k popisu naší schopnosti empatie a také schopnosti porozumět ostatním.

Další studie zjistila, že když čteme příběhy, které zkoumají vnitřní životy a emoce postav, zlepšuje se naše schopnost porozumět pocitům a názorům druhých.

Například zažít svět očima Harryho Pottera nebo Jane Eyrové nám může pomoci naučit se vidět svět z perspektivy naší rodiny, přátel a kolegů.

Velmi dobře to řekl autor John Green: „Skvělé knihy vám pomohou porozumět a díky nim se budete cítit pochopeni.“

7. Zlepšíte své komunikační dovednosti

Schopnost efektivně komunikovat je velmi důležitá dovednost.

Existuje jedna studie, která zjistila, že 69 % zaměstnavatelů hledá lidi s tzv.„soft-skill“ dovednostmi, jako je efektivní komunikace.

A jak to souvisí se čtením? Jednou z klíčových výhod čtení je, že nám pomáhá lépe komunikovat.

Jak? Každodenní čtení může zlepšit naše komunikační schopnosti několika způsoby. Například čtení může ovlivnit naše psaní a rozšířit naši slovní zásobu.

Když čteme dobře napsané dílo, přirozeně pozorujeme jeho styl psaní, kadenci a kompozici. Tyto vlastnosti nevyhnutelně pronikají do našeho psaní, stejně jako se hudebníci navzájem ovlivňují.

A co víc, studie ukazují, že ti, kdo pravidelně čtou, mají tendenci rozvíjet svoji slovní zásobu.

A nakonec nezapomeňte, že čtení také pomáhá zlepšovat naše komunikační dovednosti tím, že zvyšuje naši schopnost vcítit se do druhých a porozumět jim.

A jak to tedy celé shrneme? Čtěte více, komunikujte lépe a zlepšíte si tak svůj život!

8. Snížíte stres

Dalším z účinků čtení je, že může redukovat stres.

Výzkum prokázal, že už jen 30 minut čtení může snížit váš krevní tlak, srdeční frekvenci a pocity psychické tísně.

Jiná studie zjistila, že čtení je nejlepší způsob, jak snížit stres, ve srovnání s procházkou, šálkem čaje či kávy a hraním videoher. Studie zjistila, že i 6 minut čtení může stačit ke snížení hladiny stresu o více než dvě třetiny.

Doktor David Lewis, kognitivní neuropsycholog, který studii provedl k tomu řekl: “Ztratit se v knize je maximální relaxace.”

Takže až se příště budete cítit ve stresu, pamatujte, že hlavní výhodou čtení knih je, že stres rozpouští jako máslo.

9. Zlepšíte své duševní zdraví

Čtení má dobré účinky i na duševní zdraví.

Vědci studovali účinky vzdělávacích knih a zjistili, že mnohé z nich mají měřitelný dopad na deprese nebo jiné poruchy nálady.

Výsledkem bylo, že britská Národní zdravotnická služba (NHS) zahájila program předepisování knih s názvem “Reading Well”. Tato služba předepisuje vzdělávací knihy lékařskými odborníky pro určité stavy.

Akt používání knih jako terapie se nazývá „biblioterapie“.

Pokud vás tedy něco tíží – a navzdory tomu, jak život na sociálních sítích vypadá, všichni občas bojujeme – zvažte přečtení jedné z knih na seznamu kurátorů NHS, které prokazatelně pomáhají.

10. Pozitivní vliv na delší věk

Tento poslední účinek čtení je možná jedním z nejvíce vzrušujících a nejzajímavějších. Ukazuje se, že ze zdravotního hlediska nám čtení může pomoci žít déle.

Dvanáctiletá studie o zdraví a odchodu do důchodu zjistila, že ti, kdo čtou knihy, žili asi o dva roky déle než ti, kteří nečetli knihy ani časopisy či jiné formy médií. Navíc ti, kteří čtou přibližně 30 minut denně (což je 3,5 hodiny týdně), měli o 23 % vyšší pravděpodobnost, že přežijí ty, kteří nečetli často.

Zajímavé, že?

Jak bylo uvedeno výše, čtení je skvělý způsob, jak procvičit mozek, abychom byli chytřejší a bystřejší. Dominový efekt toho však je, že čtení také pomáhá předcházet kognitivnímu poklesu souvisejícímu s věkem.

Jedna studie zjistila, že starší dospělí, kteří pravidelně čtou nebo hrají psychicky náročné hry, jako jsou šachy či sudoku, mají dvaapůlkrát menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba.

Doktor Robert Freidland, autor této studie rovněž řekl, že na druhou stranu lidé, kteří necvičí svou šedou hmotu, mají šanci ztratit výkon mozku.

Proč je čtení důležité?

Čtení je pro vás dobré, protože zlepšuje vaše soustředění, paměť, empatii a komunikační schopnosti. Může snížit stres, zlepšit vaše duševní zdraví a pomoci vám žít déle. Čtení vám také umožňuje učit se nové věci, které vám pomohou uspět ve vaší práci a ve vztazích.

A co je na tom nejlepší? Všechny tyto výhody čtení knih můžete získat a zároveň se skvěle zabavit.

Závěrečná úvaha proč číst knihy

Výše jsem uvedl spoustu argumentů proč byste měli začít číst knihy a to nejlépe každý den. Zajímal by mě tedy nyní váš názor.

Čtete každý den? Co právě čtete? Dejte mi vědět v komentářích níže. A pokud zrovna hledáte zajímavé čtení, zde jsem pro vás seřadil 12 nejlepších sci-fi knih.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *