Star Wars: 7 zajímavostí, které jste nevěděli o řádu Sithů

Star Wars - Sithové

Sithové, přívrženci temné strany jsou hlavními nepříteli Jediů již po tisíce let a ačkoliv jich není mnoho, mají své prsty skoro všude. V epizodách Star Wars jsme mohli vidět mnoho lordů z řádu Sithů, avšak nebylo o nich mnoho prozrazeno. Pokud tedy bažíte po nových informacích o těchto temných pánech zla, pak jste přišli na správné místo. Pohodlně se usaďte a čtěte dále.

Již od dávných dob jsou Sithové primárními protivníky série Star Wars. Ve srovnání s Jedii je to malý a tajemný řád, ale jejich ruce tahají za nitky v zákulisí, čímž ovládají celé Galaktické impérium a další významné události v průběhu historie.

Jak se příběhová linie Star Wars rozrůstala, dozvídali jsme se stále více o Sithském řádu, včetně jejich motivů, historie, doktríny a dalších. Tento článek shrnuje několik věcí o Sithech, které jste možná přehlédli. Koneckonců, člověk se o Star Wars vždy dozví něco nového.

1. Proč řád Sithů padl?

Válka mezi rytíři Jedi a Sithy
Válka mezi rytíři Jedi a Sithy

Začneme tato zajímavá fakta s jednoduchou otázkou. Pokud jsou Sithové tak mocní, proč prohráli proti Jediům?

Řád Sithů není tak starý jako řád Jedi, přestože temná i světlá strana Síly je nesmrtelná. Začalo to, když se mladý Jedi rozhodl, že Síla by měla experimentovat s temnou stranou, stejně jako se světlem. On a jeho následovníci byli vyhnáni z řádu Jediů a stali se úplně prvním Sithy. Vedli válku proti Jediům a získávali následovníky v období známém jako Stoletá temnota. Stavěli chrámy a rozšiřovali se. Nakonec vypukl jejich závěrečný konflikt (válka Jediů a Sithů), který Jediové vyhráli.

Proč Jediové vyhráli? No, sithská doktrína je ze své podstaty sobecká, chamtivá, touží po moci a je posedlá vítězstvím. Přestože měli Sithové společného nepřítele, pomalu se rozdělili a bojovali mezi sebou. To dalo Jediům zásadní výhodu a dovedlo je k vítězství. Sithové se mohli vrátit jen proto, že Jediové měli dojem, že všichni Sithové zemřeli, ale jeden – Darth Bane – přežil.

2. Pravidlo dvou Sithů

Darth Bane
Darth Bane

Pravidlo dvou je zákon, který Darth Bane zavedl pro všechny Sithy po válce s řádem Jediů. Říkalo se, že v galaxii mohou být jen dva Sithové: mistr a učeň.

Dosáhlo dvou hlavních věcí, které byly zásadní pro přežití řádu. Za prvé, už nikdy nebude tolik Sithů, aby mezi sebou bojovali. Zadruhé, ať už mistr zabil učedníka nebo učedník zabil mistra, pak by přijali nového učedníka a cyklus by pokračoval, takže Sithové byli stále silnější a mocnější.

Samozřejmě, z hlediska vyprávění příběhu je trochu omezující mít v jednu chvíli pouze dva mocné protivníky, takže autoři Star Wars našli způsoby, jak mít pro protagonisty více zlých nepřátel, kteří ovládají sílu a používají červené světelné meče.

Jedním z mála případů, kdy bylo pravidlo dvou porušeno, bylo, když hrabě Dooku (Darth Tyranus) vycvičil Asajj Ventress, zatímco on sám byl učedníkem Dartha Sidiouse. Darth Sidious to zpočátku toleroval, ale nakonec nařídil Tyranovi, aby ji zlikvidoval.

Existují dvě další velké skupiny bojovníků podobných Sithům: Rytíři z Renu a Inkvizitoři. Řešením pro členy těchto skupin je, že technicky nejsou Sithové, jsou to jen adepti Sithů. Může se to zdát jako pouhá technická záležitost, ale v kánonu existuje několik teoretických vysvětlení proč. Inkvizitoři byli vycvičeni samotným Vaderem, ale když jednou bojovali s Lukem, zaznamenal jejich nedbalé a jednoduché použití temné strany Síly. Zdá se, že je Vader záměrně nenaučil vše, co ví, jako způsob, jak je udržet pod svou kontrolou. V případě rytířů Renu se řídí doktrínou známou jako Renovy cesty. Jejich víra se točí kolem mistrovství světelného meče, ne nutně temné strany Síly. Někteří ji však náhodou použili, protože neměli žádné obavy ohledně toho co je správné nebo špatné, protože tato skupina se soustředila primárně na šerm se světelnými meči.

3. Sithové vynalezli světelný kord

Světelný kord
Světelný kord

Světelný kord (Lightfoil) je jedinečný druh světelného meče, který byl navržen některými z úplně prvních Sithů. Světelný kord jsou de facto velmi malé šavle, které se drží v jedné ruce a mají velmi tenkou čepel. Starověcí Jediové kdysi také používali kordy, ale v době Klonových válek přešli na variaci nazvanou Shoto.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Kordy byly zvláště oblíbené mezi druhy menšími než lidé nebo lidmi, kteří preferovali hbitý boj. Předpokládá se, že se dostaly do popředí spolu s vývojem boje se světelným mečem Makashi (také známého jako Forma II). Forma II byla vyvinuta v reakci na potřebu bojovat se dvěma světelnými meči, ale dnes je zcela proveditelná pro držitele jednoho nebo dvou světelných mečů. Forma II se používá zejména pro duály proti Sithům a vyznačuje se spíše půvabem a hbitostí než silou.

4. Sam Witner o životě po smrti

Darth Vader
Darth Vader

Sam Witner je herec, který namluvil Dartha Maula a Dartha Sidiouse v mnoha animovaných dílech a hrál Starkillera ve Star Wars: The Force Unleashed. V otázce a odpovědi o osudu Dartha Maula v klonových válkách Witner řekl, že si myslí, že Sithové nevěří v posmrtný život.

Witner vysvětlil, že to vidí jako jejich motivaci pro tak těžké úsilí o přežití. Odkazoval na Dartha Sidiouse i Dartha Vadera, kteří žijí mučeným životem a vysilujícím stářím, ale snaží se žít dál a dokonce si nepřirozeně prodlužovat život. Witner řekl, že tyto postavy musí i svou hroznou existenci vnímat jako lepší než alternativu: nic.

I když Witnerovy komentáře nejsou kánony, poskytují zajímavý pohled na motivace těchto postav.

5. Jazyk Sithů

Sithský jazyk
Sithský jazyk

Ačkoli Sithové pocházejí z několika ras, existují dva jedinečné sithské jazyky.

První je Balc, speciální jazyk, který jsme kdy viděli používat pouze Darth Sidiouse. Jestli je to tajemství, které Sidious nikdy nepředal ostatním, nebo prostě nikdy nedostaneme další příležitost vidět Sitha, jak ho používá, není jasné. Když jím mluví Darth Sidious, zaříkává a používá temnou stranu ve snaze zlomit Yodovu vůli, takže to může být součást nějaké metody spojení se Sílou.

Druhým je ur-Kittât (také označovaný jako „Starý jazyk“ nebo někdy jen jako „Sith“), což je tajný jazyk používaný mezi Sithy k tajné komunikaci. Jazyk je runový a byl spatřen napříč kánony – naposledy se s ním měla možnost setkat Rey v díle Vzestup Skywalkera.

6. Role Sithů

I když je Sithský řád menší a méně koordinovaný než řád Jediů, stále měl několik nebojových rolí. Tito lidé byli součástí Sithského řádu, ale nebyli Sithskými lordy.

Jsou nám známy zejména tyto dvě role:

  • Sithský alchymista – Sithští alchymisté jak můžete tušit studovali sithskou alchymii. Praxi přebírání jakékoli síly z temné strany Síly a naplňování nebo pozměňování předmětů. Oddaní sithští alchymisté dokázali neuvěřitelné věci; jeden alchymista byl zodpovědný za překování a posílení helmy Kylo Rena.
  • Sithský vědec – Sithští vědci také fušovali do sithské alchymie, ale nebyla to jejich hlavní pozornost. Obecně se zajímali o vědy, které by podpořily jejich cíle, jako je dosažení nesmrtelnosti.

7. Velký plán

Darth Sidious
Darth Sidious

Velký plán Sithů je tisíciletí trvající spiknutí s cílem zničit řád Jediů a porazit Galaktickou republiku, což Sithům umožní ovládnout galaxii. Založil ji Darth Bane, jediný Sith, který přežil válku s rytíři Jedi, a degradoval se z mistra na učně (díky Pravidlu dvou), dokud jej nakonec nenaplnil Darth Sidious.

Pokud jste nevěděli, že tento Velký plán existuje, mohli byste dát veškerou čest Palpatinovi za jeho svržení Republiky a následné převzetí. Nicméně ve skutečnosti se na tom pracovalo roky, protože Sithové zůstávali v úkrytu, shromažďovali informace, které mohli a pomalu získávali moc.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *