V příběhu Star Wars byli po tisíce let rytíři Jedi strážci míru a spravedlnosti v celé Galaxii. Ale zeptejte se sami sebe, kolik toho o nich doopravdy víte? V tomto článku se dozvíte všechno co o rytířích Jedi potřebujete vědět, proto pozorně čtěte dále.
Jak Obi Wan říká Lukovi Skywalkerovi ve filmu Star Wars: Nová naděje, Jediové byli strážci míru a spravedlnosti po tisíce let. Jediové zasvětili své životy službě druhým a boji se zlem.
Zatímco Jediové jsou ústředním prvkem příběhu ságy Star Wars, i vášniví fanoušci vědí velmi málo o vnitřním fungování a historii jejich rytířského řádu. Další příběh v kánonu Star Wars a Star Wars Legendy znamená, že mnoho informací o původu a budoucnosti Jediů je neznámých. Mnoho z těchto záhad bude bezpochyby vyřešeno, protože připravované filmy a seriály od Disney odhalí nové příběhy, které nám toto vše vysvětlí. Doufejme.
Díky novému traileru na nadcházející sezónu Star Wars Rebels se zdá, že fanoušci nebudou muset čekat na některé odpovědi tak dlouho.
Zatímco Sithové a další uživatelé Síly jsou diskutováni v tomto článku, jeho primárním zaměřením je řád Jediů a postavy, které jsou jejich součástí.
Tento článek bude vycházet hlavně z kánonu Star Wars, včetně filmů, seriálů, komiksů a dalších zdrojů.
1. Řád rytířů Jedi pochází ze Země
Lingvisticky mají slova „Jedi“ i „Padawan“ své kořeny na planetě Zemi. „Jedi“ je zkrácenina japonského slova jidaigeki, žánru filmu v Japonsku, který odkazuje na dobová dramata. Jidaigeki jsou samurajské filmy, které obsahují souboje s mečem a válečníky, jako jsou například filmy legendárního filmaře Akira Kurosawy.
Kurosawova díla měla hluboký vliv na George Lucase a byly zdrojem jeho inspirace při tvorbě Hvězdných válek.
Padawan pochází z druhého konce světa. Původně sanskrtské slovo pro „učitele“ bylo přijato k použití jako výraz pro žáka Jedi, který byl pověřen učit se od jediného učitele Jedi.
2. Jediové jsou vzácní
Poté, co fanoušci viděli, jak masivní a vlivný je rytířský řád Jediů v prequel trilogii, byli překvapeni, že během života Anakina Skywalkera se Jediové stali mýty. Jak Han Solo v Nové naději, tak Finn a Rey v Síla se probouzí předpokládají, že Jediové nejsou nic víc než legenda. Ale jedním z důvodů, proč lidé rychle uvěřili, že Jediové jsou pouze mýty, bylo to, že na jejich zenitu během Klonových válek bylo pouze 10 000 členů řádu.
Zatímco fanoušci Star Wars jsou v jedinečné pozici a sledují příběhy, které se zaměřují na Jedie a další uživatele Síly, Jediové nemuseli být nutně známí v celé galaxii a průměrný člověk se pravděpodobně nikdy v životě s Jediem nepotkal.
Navíc, po rozkazu 66, imperátor pracoval na podpoře těchto fám a proměnil rytíře Jedi v mýtus, aby vymazal jejich historii.
3. Ne všichni uživatelé světlé strany Síly jsou Jediové
Jediové jsou řád podobně jako Sithové. Stejně jako ne všichni uživatelé temné strany Síly jsou Sithové, ne všichni uživatelé světlé strany Síly jsou Jediové. Slovo Jedi není synonymem pro „uživatel Síly“, protože Jediové jsou velmi specifickým typem uživatele Síly.
I bez použití příkladů ze Star Wars Legendy existuje řada uživatelů světlé strany, kteří nejsou Jediové jako třeba Ahsoka Tano, bývalá rytířka Jedi nebo například Rey, ta také není Jedi – nebo alespoň ještě ne. Zatímco Luke je označován jako „poslední Jedi“, není nutně posledním praktikem Síly, který přijímá světlou stranu.
Navíc ne každý, kdo trénuje, aby byl Jedi, se skutečně stal Jediem. Zasvěcení musí projít řadou testů, aby se stali padawany, a mnozí neuspějí a jsou přeřazeni k práci pro řád Jedi v jiných rolích. Jak poznamenává Ahsoka, na Shromáždění jde pouze horní část třídy, aby získala svůj kyber krystal z jeskyní Ilum, což je jeden z prvních kroků na cestě stát se Jediem.
4. Světelné meče
Vytvoření světelných mečů spolu s významem a zdrojem jejich barvy se v novém kánonu změnilo. Více bylo vysvětleno ve Star Wars: Klonové války. Na obřadním shromáždění na planetě Ilum, Jediové iniciují spojení s kyber krystalem. Než se krystal spojí s mladým Jediem, je bezbarvý. Poté se změní na barvu, obvykle modrou nebo zelenou, i když je známo, že se mění na jiný odstín, jako je žlutá, fialová nebo dokonce bílá. Barva již neoznačuje třídu nebo typ Jediho, který ji ovládá. Padawan z řádu Jedi pak zkonstruuje svůj vlastní světelný meč, postavený kolem kyber krystalu pod dohledem Huyanga.
Existuje sedm uznávaných forem boje se světelnými meči, které Jediové využívají: Forma I (Shii-Cho, základní forma), Forma II (Makashi, soubojová forma), Forma III (Soresu, forma boje na blízko), Forma IV ( Ataru, akrobatická forma), Forma V (Djem So, forma odrážející blastery), Forma VI (Niman, forma, která zahrnuje Sílu tlačí a táhne) a Forma VII (Juyo, agresivní forma).
Z těchto názvů již musíte cítit tu inspiraci japonskou kulturou samruajů a filmy od Kurosawy.
5. Archivy Jediů a holokrony
Skutečná síla řádu Jedi byla jeho znalost. Archivy Jediů obsahovaly nejrozsáhlejší záznamy v galaxii, včetně map, zoologických a botanických informací a technologického pokroku.
Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.
Obsahoval také podrobnou historii Jediů, Sithů a toho, jak byla Síla v průběhu historie používána. Zatímco Jedi měl přístup k většině těchto znalostí, část z nich byla dostupná pouze Mistrům Jedi nebo členům Rady. Například holokrony, kostky, které jsou schopny zobrazovat holografické projekce obsahující citlivé informace, byly dostupné pouze dvanácti mistrům Vysoké rady Jediů.
Jeden holokron může obsahovat velké množství informací, jak ukazuje holokron, který nájemný lovec Cad Bane ukradl z holocronového trezoru pro císaře Palpatina v Klonových válkách – tento jediný holokron obsahoval jména a informace o všech osobách citlivých na Sílu.
Tedy každé dítě v Galaxii.
Mistr Jedi Jocasta Nu byl správcem archivů Jedi v době klonových válek. Po klonových válkách převzal velkou část informací v archivech Jedi císař. Část z nich se však rozptýlila po celé galaxii. Holokrony nakonec hrají zásadní roli při udržování znalostí Jediů naživu po Rozkazu 66 a Velké Jediské očistě, včetně holokronů, které Grakkus Hutt shromáždil spolu s dalšími Jediskými memorabiliemi.
6. Chrámy Jediů
Chrám Jediů na Coruscantu byl během klonových válek sídlem současného řádu Jedi. Chrám, založený čtyřmi mistry Jedi, měl kolem středu čtyři centrální věže; každá věž měla místo setkání jedné ze čtyř rad Jedi, včetně Vysoké rady, která je uvedena v prequel trilogii. Po rozkazu 66 a zničení Jediů byl chrám Jediů na Coruscantu proměněn v císařský palác pro císaře Palpatina.
Zatímco o činnosti Jediů před Chrámem na Coruscantu je známo jen velmi málo, starověký chrám Jediů na Ahch-To, kde je Luke Skywalker v Síla se probouzí, dokazuje, že řád Jediů předchází Coruscantský chrám. Fanoušci si všimli podobností mezi planetou Ahch-To a planetou Tython, kde má svůj původ řád Jediů.
Úplně první Jedi v kánonu Star Wars je bezejmenná postava známá jako Prime Jedi. Má se za to, že právě on postavil první chrám Jedi na Ahch-To, viděného v Posledním z Jediů. Podle Star Wars: The Last Jedi: The Visual Dictionary mozaika kamenů v komnatě Chrámu zobrazuje Prime Jedi.
7. “Ztracená dvacítka”
Než se z Anakina Skywalkera stal Darth Vader a asistoval Palpatinovi při zničení řádu Jedi, existovalo “Ztracených dvacet”. Každý ze Ztracených dvaceti byli jiní mistři Jedi, kteří se rozhodli opustit Řád Jedi. Patřil mezi ně například Hrabě Dooku, sithský učeň Palpatina před Darth Vaderem, byl posledním z dvaceti, kteří opustili řád Jedi.
Zatímco mnoho padawanů a zasvěcenců opouští Řád z různých důvodů, Ztracená dvacítka se před odchodem stala plnoprávnými členy Řádu a jejich volba proto byla způsobena ideologickým nesouhlasem s učením Jedi. Ve Star Wars Legendy se někteří členové ztracené dvacítky pustí do vytváření Sithského řádu jako padlí válečníci, kteří se rozhodli vytvořit další řád v opozici vůči Jediům.
8. Duchové rytířů Jedi
V novém kánonu jsou duchové Síly relativně novým jevem z dílny rytířů Jedi.
První známý Jedi, který se vrátil jako duch Síly, je Obi-Wanův mentor, Qui-Gon Jinn, který se naučil, jak se projevit prostřednictvím Síly od kněžek Síly na planetě citlivé na Sílu, která je bezejmenná a neobjevuje se na žádných mapách v galaxii. Jinn zase naučil tuto dovednost Yodu a Obi-Wana – Anakin Skywalker se ji musel někdy naučit také, i když není jasné kdy.
Pouze Jediové s hlubokým spojením se světlou stranou Síly se kdy vrátili jako duch Síly. Je ironií, že Sithové, kteří touží po nesmrtelnosti a moci, kterou by přinesla, nejsou schopni se projevit jako duch Síly, alespoň z toho co víme.
Tito duchové Síly si navzájem asistovali a nakonec i „poslednímu rytíři Jedi“ Luku Skywalkerovi při navigaci ve vztahu se Sílou a odolávání pokušení temné strany.
9. Jediiský výcvik Luka Skywalkera trval roky
Na rozdíl od Reyina fofr-výcviku, Luke Skywalker léta trénoval, než se stal padawanem mistra Yody. Mnoho fanoušků nebere v úvahu tři roky mezi Novou nadějí a Impérium vrací úder, během kterých Luke denně trénoval a zdokonaloval svůj vztah se Sílou. I když je Luke z velké části samouk Jedi, kromě krátkých období, kdy byl schopen trénovat s Obi-Wanem a Yodou, své dovednosti a znalosti o Řádu Jediů v průběhu let stále rozvíjel.
V komiksech Marvel Star Wars Luke objevil řadu holokronů, které obsahují informace o dobrodružstvích řádu Jedi mezi Epizodami IV a V, nyní v držení Hutta jménem Grakkus. Luke se nejen fyzicky a prakticky vytrénoval na Jediho – během svého vývoje se také seznámil s historií a filozofií řádu Jedi. I když byl Luke cvičen sám, jeho výcvik je v Řádu Jedi, a ne pouze v Síle.
10. Rytíři Jedi jsou opravdoví (tak trochu)
Fenomén sčítání lidu Jedi je termín, který se používá k popisu lidí na planetě Zemi, kteří zaznamenávají své náboženství jako „Jedi“ nebo „Jediismus“. Existují různé důvody, proč tomu tak je, ale obvykle se rozumí, že si lidé jen dělají legraci a někteří dokonce protestují proti zařazení náboženství do sčítacího formuláře. Někteří tvrdí, že jediismus je vážné náboženství a musí se s ním tak zacházet. Snahy o uznání jediismu jako náboženství se v průběhu let zvýšily v řadě zemí, zejména ve Spojeném království.
V roce 2015 studenti univerzity Dokuz Eylul v Turecku reagovali na řadu mešit postavených v jejich kampusu kampaní za stavbu chrámu Jedi. Tisíce studentů podepsaly petici vyzývající administrativu k vybudování chrámu Jedi na kampusu univerzity.