Kdo jsou Mandaloriani ze Star Wars a co o nich musíte vědět

kdo jsou mandaloriani ze star wars

V novém a velmi povedeném seriálu The Mandalorian ze světa Star Wars jsme se mohli setkat s Mandaloriany, jejichž stoicky vypadající přilby podněcují mnoho otázek. Odkud se vlastně vzali, proč si nemohou sundat přilbu a jaká je jejich historie? To vše se dozvíte v dnešním článku o Mandalorianech, proto se pohodlně usaďte a čtěte dále.

V originální sáze Star Wars toho o Mandalorianech příliš mnoho řečeno nebylo.

A v novém seriálu vlastně taky ne.

Mandaloriani se totiž nevyznačují tím, že by byli skvělí řečníci. Jejich parketou je spíše boj a celý řád Mandalorianů se skládá z těch nejlepších a nejostřílenějších válečníků.

Mandalorian v boji

Takže kdo teda vlastně jsou Mandaloriani? Pojďme si je blíže představit.

Něco z historie Mandalorianů

Mandalor
Mandalor

Mandalore je planeta, která se nachází na vnějším okraji Galaxie. Byla zcela zpustošena neustálými válkami. Její společnost je rozdělena na rody a klany, které mezi sebou po staletí často bojovaly o moc. Válečníci z Mandaloru také bojovali mimo hranice této planety.

Tito hrůzostrašní bojovníci se dokonce v dávných dobách nebáli postavit ani samotným Jediům.

Staletí bitev změnila povrch planety Mandalore v pustou krajinu. V době klonových válek jsou nekonečné pouště posety klenutými městy, kde většina obyvatel žije v míru. Válečníci z Mandaloru byli vyhoštěni na měsíc Concordia a předpokládá se, že v průběhu let vymřeli.

Zatímco další občanská válka skončila krátce před vzestupem Impéria, nová vládkyně, vévodkyně Satine Kryzeová, se zaměřila na to, aby si udržela vládu nad Mandaloriany bez jakéhokoliv násilného konfliktu.

Co myslíte, povedlo se jí to?

Klonové války

Vévodkyně Satine byla pacifistka, revoluční filozofie pro planetu válečníků. Díky svému postoji se stala terčem opakovaných pokusů o atentát a převrat, když se disidenti na Concordii organizovali do skupiny Death Watch v mandalorianském brnění. Konflikt financovaný Separatisty brzy přitáhl pozornost Jediů a Obi-Wana Kenobiho, kteří měli se Satine osobní a komplikovanou historii.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Navzdory jejich úsilí byla Satine svržena jako vládce a zločinecký syndikát s Darthem Maulem v čele převzal kontrolu nad planetou.

Jak se situace na Mandaloru vyostřila, Republika konečně zasáhla a setrvala na této planětě, která kdysi zuřivě bojovala za udržení nezávislosti.

Star Wars Rebelové

Po klonových válkách sloužila Bo-Katan Kryze, sestra Satine, nějakou dobu jako regentka planety. Když se odmítla podrobit císaři, byla zrazena klanem Saxonů a Gar Saxon se stal imperiálním místokrálem Mandaloru.

Poté, co rebelka Sabine Wren získala Darksaber od Maula, vrátila se domů ke klanu Wren z Mandalore, aby zjistila, že Impérium je pevně zakotveno v jejich moci. Gar Saxon, věrný Císaři, zničil kolonii Mandalorianů na Concord Dawn, aby potlačil jakékoli potenciální povstání. Jejich smrt, spojená s tím, že Saxon zradil klan Wren, vedla k malé, organizované frakci povstalců na samotném Mandaloru. Válečníci v mandalorianském brnění bojovali o svou planetu, když znovu vypukla občanská válka, tentokrát proti klanu Saxon a síle Impéria.

Gar Saxon
Gar Saxon

Impérium nasadilo zbraň navrženou tak, aby pronikla slitinami v mandalorianském brnění, ale Bo-Katan, Sabine a rebelové ji zničili, než se počet obětí vyšplhal ještě výš. Bo-Katan zvítězil v nákladné občanské válce a přijal Darksaber a Mandalore se opět sjednotil pod jedním vůdcem. Ale konflikt byl teprve na začátku. Plná síla Impéria se uvolnila proti této planetě až v Galaktické občanské válce.

Mandalorianské brnění

Mandalorianské brnění
Mandalorianské brnění

Zbroj, kterou nosí válečníci z Mandaloru, není jen pro obranu. Helmy jsou často přizpůsobeny tak, aby ukazovaly příslušnost ke klanu, a každý kus ctí odkaz válečníků, kteří přišli dříve, a všech, za které bojovali. „Brnění, které nosím, je staré 500 let,“ řekla Sabine Ezrovi Bridgerovi. “Předělala jsem to podle svého vkusu, ale bitvy, historie, krev, to všechno v tom žije. Totéž platí pro každého Mandaloriana.”

Nájemní lovci odjinud v galaxii uznávali ochrannou hodnotu brnění a někdy si je nárokovali za své. „Jango Fett byl obyčejný lovec odměn; jak získal to brnění, je mimo mě,“ rychle řekl premiér Almec Obi-Wanu Kenobimu na jejich prvním setkání.

Jaká historie bude objevena v Mandalorianovi a jeho beskarském brnění?

Dá se s jistotou říct, že Mandalorianova budoucnost bude opravdu akční.

Na závěr by bylo dobré říct proč si vlastně Mandaloriani nesmí sundat helmu? Na rozdíl od Bo-Katan Kryze nebo Sabine Wren, kteří si mohou přilbu sundat, se “děti hlídky” držely přísného náboženského vyznání a nazývaly ho “Cesta”. Starali se o nalezence, šetřili beskary pro jejich helmy a brnění a sjednocovali je se svými vlastními druhy, podobně jako to, co měl Mando za úkol udělat s Grogu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *