Jak sledovat Star Wars díly ve správném pořadí (bez spoilerů)

Pokud jste nováčci ve sci-fi žánru a ještě jste neviděli celou sérii Star Wars filmů určitě si lámete hlavu nad tím v jakém pořadí byste je měli zhlédnout. Vzhledem k tomu, že dílů je hodně a nebyli původně natočeny tak jak jdou číselně za sebou, může pro vás být výběr kde začít opravdu náročný. Nicméně tímto vaše obavy mohu ihned rozptýlit, protože jste přišli na správné místo. Proto pozorně čtěte dále, dozvíte se jaký je ten nejlepší způsob jak sledovat díly Star Wars tak, abyste z nich měli ten nejlepší možný zážitek.

Upozornění: článek je napsaný tak, aby neobsahoval spoilery.

Na tomhle tématu se asi neshodne každý fanoušek Hvězdných válek. Když George Lucas dostal myšlenku k natočení prvního Star Wars filmu neměl v té době potřebné technologie k natočení prvních třech dílů tak jak by si je představoval.

Musel proto začít tím dle svého názoru technicky nejjednodušším dílem a postupně inovovat.

Techniky a zvláštní efekty, které George Lucas použil při natáčení prvního filmu Star Wars IV: Nová naděje byly průkopnické v celém sci-fi žánru a položil tak základní stavební kámen pro mnoho filmových tvůrců, kteří přišli po něm.

Mladý George Lucas při natáčení prvního Star Wars
Mladý George Lucas při natáčení prvního Star Wars

Pokud vás tedy zajímalo proč sakra vlastně začal Hvězdné války natáčet zrovna čtvrtým dílem, tak důvod je vám už jasný. Technologie pro zvláštní efekty ve filmovém průmyslu na konci 70. let 20. století zkrátka nebyla dostatečně pokročilá. Lucas proto věděl, že pokud chce svoji hvězdnou sérii natočit celou, bude muset nejdříve vymyslet jak na to a hledat nové způsoby jak toho dosáhnout.

Takže vyvstávají zde tedy dva hlavní způsoby jak můžete Star Wars díly sledovat.

A to buď dle data vydání nebo chronologicky podle děje. Při prvním zamyšlení se vám může zdát nejlogičtější začít chronologicky prvním dílem. Ale pokud jste opravdu touto sérií dosud nepolíbení musím vás zastavit. Totiž nejlepší způsob jak sledovat Star Wars je dle data vydání, tedy to jak byly postupně promítány v kinech.

Sledování dle data vydání

Pokud se rozhodnete sledovat Star Wars díly dle data vydání, tak jdou po sobě takto:

 1. Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
 2. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)
 3. Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)
 4. Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999)
 5. Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (2002)
 6. Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005)
 7. Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí (2015)
 8. Star Wars: Epizoda VIII – Poslední z Jediů (2017)
 9. Star Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera (2019)

Sledování dle data vydání je dle mého názoru nejlepší způsob jakým můžete celou filmovou sérii Star Wars sledovat.

Je to z toho důvodu, že prvních šest dílů, které tvořil přímo George Lucas opravdu myslel na své publikum. Při natáčení mu bylo jasné, že začít čtvrtým dílem bude pro většinu lidí matoucí.

Proto celý příběh v těchto prvních třech dílech (IV, V a VI) vedl tak, aby byl sledující pomalu, ale jistě vtažen do celého světa Star Wars.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Sledovat filmy v tomto pořadí tedy dává smysl, takže pokud jste se báli toho, že když byste začali čtvrtým dílem Nová naděje, tak by vám nějakým způsobem unikla pointa filmu, tak mi dovolte abych tyto vaše obavy rozptýlil.

Ano, samozřejmě, pokud jste puntičkář, takový ten typ člověka, kterého až nesnesitelně irituje špatně ostrouhaná tužka, mírně nakřivo pověšený obraz, nebo lehce zarostlý trávník před domem a zdají se vám kvůli toho špatné sny.

Nebo pokud jste ten typ člověka, který ve škole připomínal učitelce, že byl domácí úkol, či zda nosíte účes, který vypadá jako by vás ostříhali podle hrnce ze závodní jídelny, pak určitě začněte prvním dílem Skrytá hrozba a sledujte Star Wars chronologicky.

To už je vaše volba.

Han Solo

Pokud jste ale normální a chcete mít z Hvězdných válek ten nejlepší zážitek tak, jak to George Lucas původně zamýšlel, pak vám doporučuji začít čtvrtým dílem Nová naděje a sledovat Star Wars ve stejném pořadí, v jakém vyšli v kinech.

Sledování chronologicky podle děje

Jak už jsem výše naznačil, tak existují lidé, kteří chtějí sledovat Star Wars díly chronologicky v tomto pořadí:

 1. Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (1999)
 2. Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (2002)
 3. Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005)
 4. Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje (1977)
 5. Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)
 6. Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)
 7. Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí (2015)
 8. Star Wars: Epizoda VIII – Poslední z Jediů (2017)
 9. Star Wars: Epizoda IX – Vzestup Skywalkera (2019)

Tento způsob sledování Star Wars je samozřejmě také možný.

Pokud máte rádi teplé pivo, nebo milujete rozinky v jablkovém štrůdlu, či pokud pravidelně pijete rajčatový džus bude vám tento způsob sledování Star Wars dílů pravděpodobně vyhovovat.

Nicméně pokud se rozhodnete pro tento způsob něco to vypoví o vašem vkusu. Tímto samozřejmě nechci nikomu vnucovat svůj názor.

Ovšem pravda je taková, že jediný správný způsob jak sledovat Star Wars je dle data vydání.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Star Wars gif

Možná si myslíte, že když budete Star Wars sledovat chronologicky, tak vám hlavní příběhová linie bude dávat větší smysl. Opak je pravdou.

Ve filmech je spousta malých narážek, zvlášť v dílech IV., V., a VI., které vám docvaknou, když se pak po nich podíváte na I., II. a III. díl. Obtížně se to vysvětluje, ale je to tak.

George Lucas moc dobře věděl jak filmy natočit a co v nich sdělit tak, aby obecenstvo vědělo co se děje. Důvod proč byste měli začít čtvrtým dílem dle data vydání a ne tím prvním z roku 1999 se nedá sdělit bez toho, aniž bych vám řekl i spoiler příběhu.

V tomhle případě prostě budete muset dát na mou dobrou radu. Celou sérii si pak klidně můžete pustit někdy zase znovu a začít prvním dílem.

Ostatní Star Wars filmy a seriály

Od roku 2012 kdy Disney koupilo Lucasfilm natočili celou řadu filmů a seriálů ze světa Hvězdných válek. Ačkoliv z daleka nedosahují takových kvalit jako prvních 6 filmů Star Wars, na kterých pracoval přímo George Lucas, tak některé z nich jsou tzv. “koukatelné”.

Co se týče hlavní série tak sedmý díl Síla se probouzí byl ještě v celku ucházející. Už zde však bylo několik velkých vykřičníků, které naznačovali jakým směrem se budou budoucí díly a seriály Star Wars v podání od Disney ubírat.

A to ne tím správným směrem, který jsme jako fanoušci této filmové série chtěli.

Prvním velkým problémem, který vás na první pohled trkne byl výběr hlavní hrdinky. Proč hrdinky? Ačkoliv je Daisy Ridley velmi dobrá herečka, tak toto není role pro dívku. Hlavní hrdinové byly vždy dobrodruzi – Luke Skywalker, Han Solo, Anakin Skywalker.

A ano, byly zde i další ženské role jako princezna Leia, která byla také hlavní postavou, avšak její role byla přesně taková, jakou má mladá žena mít. Poslední dva díly Poslední z Jediů a Vzestup Skywalkera pak již byly celkem zklamáním a byly již silně ovlivněny novou Západní ideologií.

Daisy Ridley ve filmu Star Wars
Daisy Ridley ve filmu Star Wars

Takže jinými slovy, určitě se na tyto poslední tři díly hlavní série podívejte, avšak buďte připraveni na zklamání, nebo možná lépe mějte na paměti, že hlavní příběhová linie je I, II, III, IV, V a VI, s tím, že cokoliv přišlo po roce 2012 je jen volné pokračování a nepřikládejte těmto dílům velkou váhu.

Každopádně nevěště hlavu.

Disney se podařilo k mému překvapení natočit i celkem ucházející samostatné filmy jako například Rogue One: Star Wars Story, což je v podstatě úplně prvopočátek (takový první prequel) celého Star Wars příběhu.

Celkem dobrý byl i Solo: Star Wars Story, který se zaměřuje na příběh Hana Sola. Jedná se o celkem podařený prequel, který se odehrává v období mezi III. a IV. dílem Star Wars.

Za zmínku rozhodně také stojí velmi podařený animovaný seriál Star Wars: Klonové války nebo The Mandalorian.

Baby Yoda v seriálu The Mandalorian

Závěr

Na závěr tohoto článku by bylo dobré říci, že je celkem škoda kam se celá Star Wars série vydala po roce 2012.

Ze začátku kdy Disney točilo nové díly Star Wars se ještě trochu tvůrci snažili držet hlavní myšlenky George Lucase.

Avšak nové seriály jako Obi-Wan Kenobi a Ahsoka jsou ryze nástrojem jak cpát veřejnosti svoji “Woke” propagandu a ovlivnit naši mladou generaci.

Neměl bych nic proti tomu, když se tvůrci snaží udělat dobrý film nebo seriál, ale prostě jim to moc nevyjde. Třeba protože nemají dostatečné prostředky či dovednost, aby odvedli dobrou práci. Zde se však cení, alespoň snaha udělat něco dobrého, přestože to nevyšlo.

U nových Star Wars filmů a seriálů se však jedná o systematickou snahu ovlivnit myšlení a názory lidí. Snaží se změnit přírodní řád, který byl v lidské nátuře již od počátku věků. Když si tohle uvědomíte a srovnáte staré originální díly Star Wars s těmi novými, pochopíte o co tvůrcům těchto nových filmů a seriálů ve skutečnosti jde.

A natočit kvalitní film nebo seriál, který se opírá o své skvělé dědictví to opravdu není.

Musím však uznat, že Disney je stále schopno natočit kvalitní seriál a The Mandalorian je toho jasným příkladem. Sám tedy doufám, že se tento myšlenkový proud v budoucích Star Wars filmech a seriálech změni, avšak myslím si, že je to nepravděpodobné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *