Vzestup Darth Vadera: Jak se z Anakina Skywalkera stal padouch?

To jak se ve Star Wars filmové sáze stal z Anakina Skywalkera Darth Vader je docela tragický příběh. Již od Anakinova dětství se od něj očekávalo, že naplní dávné proroctví a nastolí rovnováhu Síly v celém vesmíru. Jenže z Anakina se nakonec stal přívrženec Temné strany Síly a učeň nejmocnějšího Sitha Dartha Sidiouse. Jak se to ale celé seběhlo? Proč se z Anakina stal Darth Vader? Na to se podíváme v tomto článku, proto pozorně čtěte dále.

Když byl v roce 1977 uveden do kin první díl Star Wars, lidé nevěděli, co si o Vaderovi myslet. Je to muž? Je stroj? Když vyšlo Impérium vrací úder, uvědomili jsme si tvrdou pravdu a to, že Vader byl ve skutečnosti Lukův otec. To znamená, že muž za maskou Darth Vadera byl v určitém okamžiku jen obyčejný člověk.

Když vyšel poslední film z původní trilogie, konečně jsme viděli, jak Vader vypadal bez helmy. Nakonec byl opravdu člověk (a ne robot, jak si někteří mohli myslet). Prostřednictvím svého syna Luka byl schopen najít vykoupení zpět k dobré straně Světla, jen chvíli předtím, než zemřel a stal se jedním se Sílou.

Proč se tedy z muže jménem Anakin Skywalker stal Darth Vader?

Zde je vysvětleno jak se to stalo.

Evoluce Darth Vadera

Darth Vader
Darth Vader

V prequel sérii Star Wars (Epizody I-III) se dostáváme k příběhu Dartha Vadera, když byl Anakinem Skywalkerem. Bylo zjištěno, že je velmi nadaným dítětem (kvůli jeho vysokému počtu midi-chlorianů.) A přestože byl považován za příliš starého na to, aby se připojil k Akademii Jediů, byl neochotně přijat kvůli svého potenciálu jako vyvoleného, který může přinést rovnováhu v Galaxii.

Anakin pokračoval ve výcviku na Jediské akademii pod vedením mistra Obi-Wana Kenobiho a stali se spolu sehranou dvojkou. Nutno však poznamenat, že Anakin nebyl podle knih rytířem Jedi, ale padawan. Často rád dělal věci po svém, i když byl skrz naskrz stále mocným Jediem.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Jak šel čas, bylo mnoho důvodů, které naznačovaly, proč v Anakinovi roste nespokojenost s řádem Jediů. Seriál Klonové války to zkoumá do hloubky. Ale čistě při pohledu na filmy začínáme vidět, jak jeho rozpory s řádem vede k tomu, že ho nakonec zmanipuluje kancléř Palpatine, který tajně zorganizuje masivní převrat v Republice.

Palpatine si následně dokáže naklonit Anakina na svou stranu. A když se Anakin svěří, že se bojí, že jeho tajná manželka Padme zemře (zdál se mu o tom sen), kancléř mu řekne o cestě, která je nanejvýš nepřirozená, avšak mohla by ji zachránit. Prostřednictvím Temné strany Síly Palpatine slibuje, že Anakin bude schopen zachránit Padme. Ale bude muset jít proti všemu, co se naučil v řádu Jedi.

Velké spiknutí

Rozkaz číslo 66: Eliminovat všechny rytíře Jedi
Rozkaz číslo 66: Eliminovat všechny rytíře Jedi

Nakonec, když Palpatine převezme moc a stane se císařem, Anakin zůstane po jeho boku. A tím, že je Darth Sidious (Palpatine) na Temné straně jako Sith, dává Anakinovi nové jméno: Darth Vader. Odtud se oba vydají na misi zbavit galaxii všech Jediů – to vše při provádění zvěrstev v celém vesmíru. A Vader se tak, jak ho známe stává mocnou temnou postavou, kterou vidíme v původní trilogii.

Nedá se říct, že by existoval jen jeden důvod proč se Anakin stal Darth Vaderem. Existuje zde mnoho různých faktorů, které ho přivedly na cestu k Temné straně. Ale nakonec Anakinova nedůvěra v řád Jediů a Světlou stranu ho vedla touto cestou. Pak trvalo roky, než se znovu vykoupil.

Místy v příběhu však můžeme naslouchat tomu co říkal mistr Yoda. Strach vede k nenávisti a nenávist k temné straně. Stejně pak chtíč. Vesměs Anakin nedokázal čelit svým pokušením, což v něm následně vyvolalo strach a nenávist. Toho pak zneužil Palpatine a svedl Anakina na temnou stranu Síly.

Nakonec však Anakin Skywalker opravdu naplnil pradávné proroctví, zachránil Luka Skywalkera tím, že svrhl Dartha Sidiouse a nastolil rovnováhu v celé galaxii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *