12 nejlepších sci-fi knih, které si musíte přečíst (pro rok 2023)

Pokud hledáte ty nejlepší sci-fi knihy ať už pro sebe, děti nebo mladistvé určitě nechcete koupit knihu, kterou po pár stránkách odložíte. No a u teenagerů či dětí je udržet pozornost ještě těžší, proto jsem pro vás připravil žebříček 12 nejlepších sci-fi knih, které si určitě budete chtít přečíst až do konce. Než si tedy rozhodnete nějakou z těchto knih koupit pozorně čtěte dále, abyste zjistili zda je pro vás daná kniha ta pravá.

Zde je přehledný seznam nejlepších sci-fi knih, které si můžete přečíst v roce 2023:

KnihaNázev knihyAutor
Znamenitá mrtvolaAgustina Bazterrica
Pán horKristýna Sněgoňová, František Kotleta
Zaklínač I: Poslední přáníAndrzej Sapkowski
Dvůr stříbrných plamenůSarah J. Maasová
DunaFrank Herbert
Levá ruka tmyUrsula Le Guinová
FrankensteinMary W. Shelley
NadaceIsaac Asimov
Hvězdy, můj osudAlfred Bester
solaris kniha stanislaw lemSolarisStanislaw Lem
Temný obrazPhilip. K. Dick
Potopa 2519Jan Mikula

1. Znamenitá mrtvola

Kniha znamenitá mrtvola od autora Agustina Bazterrica

Autor knihy: Agustina Bazterrica

Rok vydání: 2022

Kniha začíná momentem kdy se svět nevratně změní ve chvíli, nenadálým výskytem smrtícího viru, který přenášejí zvířata.

Všechny musejí být utracena a nesmí se jíst jejich maso. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, kteří jsou pojídání.

Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti syna manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru.

Když dostane darem mladou ženu, určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít.

Knihu si můžete objednat zde.

2. Pán hor

Pán hor od autorů Kristýna Sněgoňová a František Kotleta

Autor knihy: Kristýna Sněgoňová, František Kotleta

Rok vydání: 2022

Naše hodnocení: 80%

Příběh začíná když nejmladší členka posádky vesmírné lodi Kraksna zmizela, a když kapitán Moravec a poručík Vojcechovsky vyrazili na své mise, pátrání po ní zůstalo na techniku Vodičkovi a italském pěvci Giuseppem.

Vyzvednout ji na planetě obřích žížal ale není žádná procházka růžovým sadem a oba musí dokázat, že ještě nepatří do starého železa.

Aby mohli Amandu zachránit, musí přežít v divokém vesmíru, vyhnout se Loydovi toužícímu po pomstě za ztrátu antihmoty, a setkat se s Pánem hor, legendárním vůdcem odboje proti enlilskému impériu, který bude potřebovat jejich pomoc.

To vše za klení břitkou ostravštinou a procítěného přednesu árií z Dona Giovanniho.

3. Zaklínač I: Poslední přání

Zaklínač I. Poslední přání - Andrzej Sapkowski

Autor knihy: Andrzej Sapkowski

Rok vydání: 1993

Naše hodnocení: 95%

Zaklínač je ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit.

Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů jako mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk.

Prvotřídní bojovník, který není neporazitelný a ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši.

4. Dvůr stříbrných plamenů

Dvůr stříbrných plamenů - Sarah J. Maasová

Autor: Sarah J. Maasová

Rok vydání: 2022

Naše hodnocení: 75%

Hlavní hrdinka Nesta Archeron se marně snaží zapomenout na horory války a vydobýt si své místo mezi vznešenými vílami. Na Nočním dvoře navíc stále potkává Cassiana, který ji přivádí k zuřivosti.

A zároveň ji nebezpečně přitahuje. Mezitím zrádné lidské královny ohrožují křehký mír a jejich plány zkazí možná jen to, že se Nesta s Cassianem postaví své černé minulosti.

Oba se budou muset utkat s démony všech druhů, aby našli přijetí – a uzdravení – v náruči toho druhého.

5. Duna

Duna - Frank Herbert

Autor: Frank Herbert

Rok vydání: 1965

Naše hodnocení: 97%

Duna je nejznámější román amerického spisovatele Franka Herberta, vyprávějící o vesmírném Impériu a pouštní planetě Arrakis, zvané Duna, na níž se nachází melanž, což je vzácné koření, které prodlužuje lidský život a poskytuje jeho uživateli mimořádné psychické schopnosti.

Jedná se o kultovní dílo světové science fiction, které vyhrálo prestižní ceny Nebula a Hugo.

6. Levá ruka tmy

Levá ruka tmy - Ursula Le Guinová

Autor: Ursula Le Guinová

Rok vydání: 1969

Naše hodnocení: 79%

Příběh začíná, když na Gethen, zimní planetu přilétá vyslanec Ekumenu (svazu světů) Genly Ai, aby Getheňanům nabídl členství v Ekumenu. Přistává na největším kontinentu planety, který sdílí dvě země, Karhide a Orgoreyn, každá s jiným politickým zřízením.

Ai se postupně setkává s vedoucími osobnostmi obou zemí a zjišťuje, že žádná z nich nedokáže vidět dál do budoucnosti, která by Gethenu přinesla výhody pramenící z členství.

Příčinami jejich krátkozrakosti jsou osobní zájmy, touha po moci nebo strach. Jen jeden člověk jeho misi věří, protože ví, že tím zajistí lepší budoucnost pro všechny.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.7. Frankenstein

Frankenstein - Mary W. Shelley

Autor: Mary W. Shelley

Rok vydání: 1818

Naše hodnocení: 90%

Mary Shelley napsala tento klasický gotický thriller Frankenstein, když jí bylo pouhých 18 let. O dvě století později je toto dílo hlavním předchůdcem žánru sci-fi a hororu, které se zabývá obrovskými tématy, jako je povaha života a smrti, nesmrtelnost a genetické inženýrství.

Je to vědecko-fantastický román, který ve svém jádru ukazuje doktora Frankensteina jako bezcitného ďábla příběhu, který stvořil bytost a nebyl ochoten přijmout odpovědnost za své činy.

V době, kdy je prostor mezi technickým životem a smrtí užší než kdy jindy, a vědci si hrají s tím, co z nás dělá lidi, může Frankenstein stále učit důležitou lekci a to, že když něco můžete udělat, neznamená, že byste měli.

8. Nadace

Isaac Asimov - Nadace

Autor: Isaac Asimov

Rok vydání: 1951

Naše hodnocení: 85%

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon.

Předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých 30 tisíc let.

Seldon se však s touto myšlenkou nechce smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše.

Tento příběh vypráví prvních 200 let její pohnuté historie.

9. Hvězdy, můj osud

Hvězdy, můj osud - Alfred Bester

Autor: Alfred Bester

Rok vydání: 1957

Naše hodnocení: 80%

Tento přelomový román začíná trochu jednoduchou představou – co kdyby se lidé mohli teleportovat?

Rozrůstá se do příběhu o znovuzrození a pomstě, který se vine Sluneční soustavou, dalo by se říct, že je to takový Hrabě Monte Cristo pro mezihvězdný věk.

Poprvé toto dílo vyšlo s názvem Tygr! Tygr! ve Spojeném království, pojmenovaném po básni Williama Blakea, které sleduje hlavního hrdinu Gullyho Foyla – násilnického, nevzdělaného surovce, který stráví šest měsíců opuštěný v hlubokém vesmíru a zbytek příběhu si jde pro pomstu.

10. Solaris

solaris kniha stanislaw lem

Autor: Stanislaw Lem

Rok vydání: 1961

Naše hodnocení: 82%

Pokud si myslíte, že Solaris znáte z filmu Stevena Soderbergha z roku 2002, tak vás může původní kniha trochu překvapit.

Tento krátký román, který napsal polský spisovatel Stanislaw Lem v roce 1961, je těžší z filozofického hlediska než děje. Příběh sleduje tým lidí na vesmírné stanici, kteří se s malým úspěchem snaží porozumět tajemnému živému oceánu na planetě Solaris.

Jejich výzkum se omezuje na zdlouhavé popisy, které vykreslují živý obraz cizí planety, ale nedokážou objasnit, jaká vlastně doopravdy je. Při zkoumání planety Solaris nakonec odhalí více sami o sobě, přičemž kniha poukazuje na marnost lidí, kteří se snaží pochopit něco, co není z jejich světa.

11. Temný obraz

Temný obraz - Philip K. Dick

Autor: Philip K. Dick

Rok vydání: 1977

Naše hodnocení: 78%

Kuriózní román, který se čte méně jako sci-fi a spíše jako autobiografie podrobně popisující autorův boj s drogovou závislostí.

Příběh se odehrává v Kalifornii, kde žije policista Bob Arctor v utajení s komunitou drogově závislých na devastující psychoaktivní droze Substance D. Arctorové, která si potřebuje obléknout speciální oblek, aby skryla tvář a hlas, když se setká se svými kolegy policisty se musí potýkat s postupnou ztrátou sebevědomí.

12. Potopa 2519

Autor: Jan Mikula

Rok vydání: 2020

Píše se rok 2519 a celý svět postihla vlivem globálního oteplování velká potopa.

Většina měst je pod vodou až na Prahu, která se sice zachránila, ale její obyvatelstvo zužují chamtivé korporace, které zotročují většinu populace v továrnách na humanoidy.

Mladý taxikář Michael Jansen přichází na scénu v době, kdy se snaží přivydělat kredity nelegálními závody kluzáků, aby mohl se svými přáteli uprchnout za lepším životem do lidské kolonie na Mars. Neočekávaná příhoda ovšem způsobí jiný vývoj událostí než Michael plánoval.

Tuto knihu si můžete koupit přes Google Play Knihy zde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *