20 nejlepších sci-fi filmů všech dob, které vám nesmí utéct (+ zajímavosti)

V tomto článku najdete nejlepší sci-fi filmy všech dob. Ať už se odehrávají ve vesmíru nebo na Zemi sestavil jsem pro vás seznam toho nejlepšího ze světa science fiction. Pořadí v jakém je seznam seřazen není až tak důležitý, protože každý z těchto filmů rozhodně stojí za zhlédnutí. Určitě ovšem pozorně čtěte dále, aby vám nějaký skvělý sci-fi film neutekl.

Zde jsou nejlepší sci-fi filmy všech dob:

20. Interstellar (2014)

Interstellar je americký sci-fi film režiséra Christophera Nolana z roku 2014. Hlavní role ztvárnili Matthew McConaugheyAnne HathawayováJessica ChastainováMichael CaineBill Irwin a Ellen Burstynová.

Námět filmu a scénář napsali bratři Christopher a Jonathan Nolanovi. Děj filmu zpracovává kosmickou výpravu lidí, kteří hledají obyvatelnou planetu pro lidstvo z planety Země.

Film Interstellar se tímto řadí na 20. místo mezi nejlepší sci-fi filmy v našem žebříčku.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Interstellar byl závratných 165 miliónů USD. Snímek pak vydělal 677,4 miliónů USD.

Kde se film natáčel?

Film Interstellar se natáčel hlavně v Albertě a Kalifornii, mimo jiné pak také na Islandu.

Interstellar (2014)

19. Planeta opic (1968)

Planeta opic (Planet of the Apes) je americký dobrodružný sci-fi film z roku 1968, který režíroval Franklin J. Schaffner. Hlavní role hrají Charlton HestonRoddy McDowallKim HunterMaurice EvansJames WhitmoreJames Daly a Linda Harrison Scénář napsali Michael Wilson a Rod Serling je založený na francouzském románu Planeta opic od Pierra Boulla. Jde o první z pěti filmů série natočených mezi roky 1968 a 1973, všech produkovaných Arthurem P. Jacobsem a vydaných společností 20th Century Fox.

Planeta opic z roku 1968 patří mezi kultovní sci-fi filmy, protože právě v době svého uvedení zažil sci-fi žánr obecně velký rozkvět. Později byla Planeta opic zfilmována znovu, remake snímku nese stejný název a byl uveden v roce 2001, ovšem nedosáhl tak dobrého hodnocení. Za další remake Planety opic se rozhodně považuje Úsvit planety opic, který byl dle mého názoru o dost povedenější remake.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Planeta opic byl 5,8 miliónů USD. Snímek pak vydělal 32,6 miliónů USD.

Kde se film natáčel?

Film Planeta opic se natáčel v Kalifornii, Utahu a Arizoně. Pouštní scény se pak natáčeli v okolí jezera Powell. Natáčení se odehrálo mezi 21. květnem a 10. srpnem roku 1967.

Planeta opic (1968)

18. Věc (1982)

Film Věc je americký sci-fi horror z roku 1982. Děj se odehrává na antarktidě kdy vědce z americké výzkumné stanice vyleká vrtulníkový nájezd jeho norských kolegů, kteří se snaží zabít psa na útěku. Norové však při lovu psa zmizí bez jakéhokoliv vysvětlení. Američtí vědci naleznou pouze onoho psa, o kterém zjistí že s ním není něco v pořádku. Je infikován mimozemským virem, který pro sebezdokonalování využívá tělesné schránky živých organismů.

Mimozemský vir pak leccos zkouší na svého hostitele a je pro něj nebezpečným. Vědcům pak nezbývá než vzít plamenomet a věřit jen sobě samému. Musí být pořád ve střehu, protože v kterémkoliv z nich se může skrývat “věc”. Snímek režíroval John Carpenter a v hlavních rolích zde hraje Kurt Russell, Wilford Brimley a T.K. Carter.

Kde se film natáčel?

Film Věc se natáčel v klimatizovaných prostorech v Los Angeles, pak také v Juneau na Aljašce a ve Stewart, Britské Kolumbii. Natáčení filmu trvalo přibližně 12 týdnů.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Věc byl 10 miliónů USD.

Věc (1982)

17. Avengers: Infinity War (2018)

Akční dobrodružný film Avengers: Infinity War zakončuje téměř desetiletou sérii filmového světa studia Marvel. Jedná se o poslední díl série, takže pokud jste neviděli předešlé dílý, určitě se na ně před Infinity War podívejte. Stojí to za to! V hlavních rolích zde hraje mimo jiné Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson či Tom Holland a další. Režie se ujmuli Anthony a Joe Russo.

Kde se film natáčel?

Snímek Avengers: Infinity War se natáčel v Pinewood Atlanta Studios ve Fayette County v Georgii. Produkce filmu začala 23.1. a skončila 14.7.2017 doplňkovým natáčením ve Skotsku a New Yorku.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet Avengers: Infinity War byl 316 miliónů USD. Snímek pak vydělal závratných 2,048 miliard USD celosvětově.

Avengers: Infinity War (2018)

16. Svět podle Prota (2001)

Svět podle Prota je na tomto seznamu velice netradičním sci-fi filmem. Jedná se o Sci-Fi drama s Kevinem Spacey v hlavní roli. Ten hraje pacienta psychiatrické léčebny s jasnou diagnózou. Tvrdí, že pochází z planety K-PAX a na Zemi je pouze na návštěvě. Roli lékaře si pak tady střihl velice známý a uznávaný herec Jeff Bridges jakožto doktor Marc Powell. Doktor Powell pak u svého mimozemského pacientanachází řadu zvláštních projevů a navíc zjišťuje, že je Prot imunní vůči všem běžným léčebným prostředkům. Je doopravdy tento podivuhodný pacient skutečně mimozemšťan?

Rozpočet filmu Svět podle Prota byl 68 miliónů USD. Snímek pak vydělal pouze 65 miliónů USD, což se se stalo zklamáním pro jeho tvůrce.

Film Svět podle Prota se natáčel Německu a USA.

Svět podle Prota (2001)

15. Jurský park (1993)

Kdo by neznal Jurský park z roku 1993, který se právem řadí mezi nejlepší kultovní sci-fi filmy. Děj Jurského parku začíná v době, kdy se po přelomovém objevu DNA skupina ambiciózních vědců pokusí vytvořit přířodní park, kde žijí prehistorická zvířata na liduprázdném ostrově. Projekt podporuje bohatý investor John Hammond, který těsně před otevřením parku s dinosaury pozve na ostrov nejprve svá dvě vnoučata, známého paleontologa s jeho přítelkyní a další odborníky.

Průběh klidné návštěvy Jurského parku se velice rychle změní v horror po té, co jeden ze zaměstnanců ukradne embrya dinosaurů, aby je mohl prodat konkurenci. Aby mohl z ostrova snadno utéct, vypne elektřinu, tak aby vyřadil z provozu bezpečnostní systémy jenže tím zároveň vypl i elektřinou napájený plot ohrazující celý Jurský park. Dinosauři se tak dostanou do volné přírody, kde začne souboj o přežití.

Kde se film natáčel?

Film Jurský park se natáčel na Havajských ostrovech Kauai a Oahu. Zajímavostí je, že se původně měl natáčet na ostrovech poblíž Kostariky.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Jurský park byl 63 miliónů USD. Snímek pak vydělal závratných 983,8 miliónů USD celosvětově.

Jurský park (1993)

14. Na hraně zítřka (2014)

Příběh akčního sci-fi filmu Na hraně zítřka se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v popel a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez diskuze degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během pár chvil je zabit, ovšem předtím se mu podaří zneškodnit Alphu.

Ačkoliv se to zdá nemožné, probudí se opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zase zemřít… a tak pořád dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu pořád znova a znova. S každým dalším pokusem se ovšem zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využít. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek, mladá Rita Vrataski (Emily Blunt), která zabila více Mimiků než kdokoliv jiný na Zemi. Každá další bitva je pro Cage a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a zachránit Zemi.

Jaký měl film rozpočet?

Film na Hraně zítřka měl rozpočet 178 miliónů USD. Celosvětově pak vydělal 370,5 miliónů USD.

Kde se film natáčel?

Natáčení začalo na konci roku 2012 v Anglii. Ve WB Studios v Leavesdenu mimo Londýn a na dalších místech, například na Londýnském Trafalgarském náměstí a pobřežním Saunton Sands.

Na hraně zítřka (2014)

13. Vynález zkázy (1958)

Začátek dobrodružného sci-fi filmu Vynález zkázy z roku 1958 začíná tím, když geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A tím je právě hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí moře, potápí lodi a poklady, kterých se pak zmocní, jsou mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle – kráteru sopky Back Cup hrůzostrašný vynález dokončil. Shodou náhod Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který vypráví tento příběh, a který se různě pokouší profesora osvobodit a zabránit zkáze lidstva. Hart nakonec vyšle pomocí horkého vzduchu sopky obrovský balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a společně zamezí zkáze Země. Film byl natočen podle knihy od Julese Verna.

Vynález zkázy (1958)

12. Predátor (1987)

Akční scifi film Predátor z roku 1987 právoplatně patří mezi nejlepší kultovní scifi filmy všech dob. Arnold Schwarzenegger zde hraje v hlavní roli jakožto major Dutch Schaefer. Celý film začíná momentem když v džungli přistane vesmírná loď, na jejíž palubě je dokonale vybavený mimozemský predátor. Lovnou zvěří se pro něj stávají nejen dravci z džungle, ale také lidé společně s majorovou skupinou. To je začátek slavného scifi filmu, který je oblíbenou žánrovou kombinací akčních příběhů o amerických “commandos” a horroru.

Tým vojáků v akci

Oddíl majora Dutche Schaefera je vysazen na nepřátelském území, kde má uprostřed džungle vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí. Po úspěšném vysvobození se však američtí vojáci musí utkat s daleko horším a nebezpečnějším nepřítelem – predátorem. Džungle se mění v past, ze které není úniku a američtí vojáci poprvé v životě poznávají, co je to strach. Kultovní film, který dnes již bývá řazen ke klasice scifi žánru, zaujme především napětím a houstnoucí atmosférou strachu, když jsou američtí vojáci pomalu vyváděni z rutinní statečnosti a rovnováhy. Stejně zdařilé je i pojetí mimozemského predátora, neostré, děsivě tajemné postavy, využívající dokonalé technologie, jehož přítomnost signalizuje pouze termografie jeho pohledu. Teprve v závěrečné scéně se objevují hrůznosti dokonalé masky Stana Winstona.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Predátor byl 18 miliónů USD. Snímek pak celosvětově vydělal 98,2 miliónů USD.

Kde se Predátor natáčel?

Film Predátor se natáčel Mexiku, konkrétně El Eden a poblíž resortu Puerto Vallarta.

Predátor (1987)

11. Truman show (1998)

Truman Show patří mezi velice netradiční scifi filmy. Prozkoumává obrovský vliv médií a stále méně zřetelnou hranici mezi skutečností a jejich mediálním či virtuálním obrazem. Truman Burbank (Jim Carrey) totiž až skoro do svých 30 let netuší, že od narození žije v obrovských filmových ateliérech a že je celebritou televizního seriálu s celosvětovou popularitou a vysokou sledovaností.

Nad jeho životem má navíc absolutní kontrolu tvůrce seriálu, režisér a producent Christoph. Největším problémem však pro Trumana nakonec není uvědomit si pravý stav věcí, ale odhodlat se opustit falešný, avšak zároveň tak bezpečný a dokonalý svět. Film je inspirován americkými TV seriály, založenými na snímání reality a ve svém závěru nečekaně přerůstá až v moderní alegorii biblického motivu – vyhnání z ráje.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Truman show byl 60 miliónů USD. Film pak vydělal 264 miliónů USD celosvětově.

Kde se film Truman show natáčel?

Film Truman show se natáčel ve Floridě na Seaside.

Truman show (1998)

10. Osudový dotek (2004)

Mysteriózní sci-fi film Osudový dotek v hlavní roli s Ashtonem Kutcherem (Evan Treborn) začíná tím, když se Treborn vydává pomocí schopností zděděných po otci a díky svým zápiskům z dětství na riskantní dobrodružství do minulosti, aby ji změnil, napravil své omyly a setkal se s láskou svého života. Nebezpečný experiment se mu však vymkne z rukou a on bude muset přehodnotit svůj původní plán.

Ashton Kutcher sice není zrovna hercem, kterého byste volili pro snímek, u kterého jako režisér usilujete, aby se dostal mezi nejlepší sci-fi filmy. Nicméně v tomto filmu podal jeden ze svých nejlepších výkonů, proto se mu povedlo dostat Osudový dotek do našeho žebříčku mezi nejlepší sci-fi filmy.

Rozpočet filmu Osudový dotek byl 13 miliónů USD. Film pak vydělal 96 miliónů USD celosvětově.

9. 12 opic (1995)

12 opic je mysteriózní sci-fi film z roku 1995. Bruce Willis v hlavní roli jako James Cole prožil valnou většinu svého života v podzemí. V současnosti (v roce 2025), žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci 20. století, kdy během dvou let (96. a 97.) zemřelo přičiněním neznámého lotra, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel Země. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří teď žijí jako krtci pod zemí.

Bruce Willis v hlavní roli jako James ColePřihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Pár jedinců se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vyšle do minulosti prostřednictvím stroje času “nedobrovolné dobrovolníky” z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není zachránit svět a odvrátit neštěstí – co se stalo, nejde změnit. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj viru, původ všeho zlého. Vědci už pak zajistí všechno ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo 21. století mohlo vrátit zpět na povrch zemský.

Koho by napadlo, že akční hrdina Bruce Willis střihne takovou roli i ve science fiction. Jeho herecký výkon právěm řadí 12 opic mezi nejlepší sci-fi filmy.

Jaký byl rozpočet filmu?

Film 12 opic měl rozpočet 29,5 miliónů USD. Snímek pak vydělal 168,8 miliónů USD celosvětově.

Kde se film 12 opic natáčel?

Film 12 opic se natáčel na mezinárodním letišti Baltimore ve Washingtonu, zatímco interiérové scény byly natáčeny v Pensylvánském kongresovém centru (dříve Reading Terminal). Natáčení v psychiatrické léčebně probíhalo ve východní státní věznici a na Girard College.

12 opic (1995)

8. Terminátor (1984)

Kdo z nás neviděl originální akční scifi film Terminátor s Arnoldem Schwarzeneggerem z roku 1984? Asi málokdo. Děj začíná když je z roku 2029 do Los Angeles roku 1984 vyslán zabijácká mašina podobná člověku.

Má za úkol zabít Sarah Connorovou dříve, než porodí na svět syna, který se má později stát vůdcem lidí ve válce proti strojům. Lidé žijící v budoucnosti ale do současnosti také vyslali svého muže, který se bude snažit Sarah zachránit.

Terminátor se dá považovat po Hvězdných válkách rozhodně mezi nejlepší sci-fi filmy 80. let 20. století.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Terminátor byl 6,4 miliónů USD. Snímek pak vydělal celosvětově 78,3 miliónů USD.

Kde se Terminátor natáčel?

Film Terminátor se natáčel převážně v Los Angeles. Například v restauraci Carrow’s, Super store 6, Motelu Tiki či Griffithské observatoři.

Terminátor (1984)

7. Hvězdné války: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)

Co bychom byly za kritiky, kdybychom mezi nejlepší sci-fi filmy nezařadili právě Hvězdné války. Nejsledovanější vesmírný scifi film všech dob Hvězdné války raketově vystřelil popularitu nejen Harrisona Forda, ale i jeho kolegy Marka Hamilla. Na začátku této VI epizody se setkáme hlavně s Lukem Skywalkerem.

Luke Skywalker se navrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého kamaráda Hana Sola z hnátů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že galaktické Impériu začalo potají stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první, hrůzostrašná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato smrtící zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za obnovení svobody v celé Galaxii.

Hvězdné války: Epizoda VI – Návrat Jediho (1983)

6. Hvězdné války: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)

Nastaly zlé časy pro povstalce. I přes to, že Hvězda smrti byla zničena, imperiální jednotky vyhnaly rebely z jejich utajené základny a pronásledovaly je všude po celé Galaxii. Aby se vyhnula střetu se zlou Imperiální flotilou, skupina odvážných pilotů vedená Lukem Skywalkerem vybudovala novou tajnou základnu na opuštěné ledové planetě Hothu. Imperátorův pobočník Darth Vader, posedlý hledáním mladého Skywalkera, ovšem vyslal tisíce sond do všech koutů vesmíru ve snaze ho najít.

Hvězdné války: Epizoda V – Impérium vrací úder (1980)

5. Vetřelci (1986)

Vetřelci nebo anglicky též Aliens je scifi horor z roku 1986, který režíroval slavný James Cameron.

Příběh začíná když důstojnice Ripleyová, která jako jediná přežila boj na život a na smrt v nákladní lodi Nostromo s vesmírným vetřelcem, je po několika letech nalezena záchrannou lodí a vrací se zpátky na Zem. Když už se zdá, že je po všem, začíná horror opět znovu, tentokrát na daleké nedávno kolonizované planetě. Tentokrát ne všichni proti jednomu, ale Ripleyová se skupinou speciálně vycvičených vojáků proti tisícům smrtících vetřelců.

Kde byl natočen film Vetřelci?

Film Vetřelci z roku 1986 byl natočen výhradně v Pinewood Studios v Anglii.

Jaký byl rozpočet?

Rozpočet filmu Vetřelci byl 18,5 miliónů USD (amerických dolarů). V kinech pak vydělal přes 183 miliónů USD.

Vetřelci (1986)

4. Vetřelec (1979)

Vetřelec je první část kultovní sci-fi ságy, kterou režíroval populární Ridley Scott. Zde se setkáváme se Sigourney Weaver v roli statečné Ripleyové, která jako jediná z posádky vesmírné lodi Nostromo zůstává naživu v souboji s hrůzným mimozemšťanem, jehož zárodek se dostal na palubu z líhně na neznámé planetě.


První část jedné z nejpopulárnějších ság v historii science fiction zobrazuje americkou herečku Sigourney Weaver jako ženu z oceli, předurčenou k boji proti nepřekonatelné bytosti z vesmíru. Posádka kosmické dopravní lodi Nostromo, která míří z obchodních cest zpět na Zem, je palubním počítačem předčasně probuzena z kryospánku. Pasažéři postupně zjišťují, že loď zachytila nějaký vzdálený signál. Zanedlouho přistanou na pusté planetě, odkud signál pochází, a objeví havarované kosmické plavidlo, ve kterém najdou podivnou líheň se spoustou velkých vajec.

Při zkoumání jednoho z těchto vajec se náhle vylíhne zvláštní parazit a přisaje se jednomu členovi posádky na obličej. Jakékoli pokusy zbavit se ho jsou neúspěšné, a tak se výprava, jež poruší bezpečnostní předpisy, vrací i s nebezpečným vetřelcem na palubu lodi. Ten po pár hodinách zmizí, ale pak se stane cosi strašného. Při společné večeři se z rozervaného hrudníku infikovaného muže vyklube mimozemský organismus a ztratí se nikdo neznajíc kam. Začíná boj o přežití, v němž jsou členové posádky postupně zabíjeni, a proti vetřelci z vesmíru nakonec stojí už jen samotná Ripleyová.

Tuhá hororová atmosféra až vám z ní běhá mráz po zádech zařadila právoplatně Vetřelce na 4. místo mezi nejlepší scifi filmy všech dob.

Kde byl natočen film Vetřelec?

Film Vetřelec byl natáčen v Shepperton Studios poblíž Londýna, zatímco natáčení modelů a miniatur bylo natáčeno v Bray Studios ve Water Oakley v Berkshire. Natáčení Vetřelce trvalo 14 týdnů od 5. července do 21. října 1978.

Vetřelec (1979)

3. Matrix (1999)

Matrix je akční kultovní sci-fi film z roku 1999, jedná se o první díl trilogie. Režírovali jej Lilly a Lana Lachowski a v hlavních rolích zde vystoupili herecké ikony Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss a další.

Film popisuje svět v Matrixu, rozsáhlém počítačovém systému, na který jsou napojeni lidé žijící v něm svůj virtuální život. Tito lidé, jejichž mozek je napojen do světa Matrixu, si neuvědomují, že nežijí skutečný život a že je jim pouštěna do mozku pouhá virtuální realita. Jsou takto nevědomky zneužíváni stroji s umělou inteligencí, které se zmocnily vlády světa. Tyto stroje chovají a pěstují lidstvo jen pro energii z lidských těl, díky níž fungují.

Film se stal slavným také díky svému vynikajícímu zpracování soubojů v kung-fu stylu a inspirací v japonském anime.

Kde byl natočen film Matrix?

Film Matrix byl natočen zejména v australském Sydney. Například scéna z klubu S&M se točila ve skutečném podniku Hellfire v australském Sydney.

Koho by napadlo, že klub Hellfire přispěje scénou mezi nejlepší sci-fi filmy.

Jaký byl rozpočet filmu Matrix?

Rozpočet filmu Matrix byl 63 miliónů USD (amerických dolarů). Zároveň pak film Matrix vydělal 460 miliónů USD (amerických dolarů).

Matrix (1999)

2. Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Terminátor 2: Den zúčtování je americký akční sci-fi film, jedná se o druhý díl a pokračování slavného filmu Terminátor. Hlavní role se mimo jiné opět ujal Arnold Schwarzenegger a snímek režíroval James Cameron. James Cameron právem patří mezi režiséry, kteří tvoří nejlepší sci-fi filmy.

Příběh začíná 10 let po neúspěšném pokusu zabít Sarah Connorovou, matku budoucího vůdce lidstva ve válce proti strojům. Do Los Angeles se vrací z budoucnosti nový Terminátor, typ T-1000, aby zabil už narozeného Johna Connora. Dospělý Connor zároveň v roce 2029 na svoji ochranu posílá do minulosti druhého terminátora T-800. Oba terminátoři nezávisle na sobě pátrají po malém Johnovi. Chlapec zjišťuje, že T-800 je naprogramován na jeho ochranu a s jeho pomocí osvobodí svou matku z psychiatrického ústavu, kde je léčena z podezření na schizofrenii. T-800 oběma vysvětluje, co se stane v budoucnosti. Tu je však možné změnit. Při tom všem naše hrdiny stíhá nemilosrdný a zřejmě nezničitelný T-1000.

Ve filmu Terminátor 2: Den zúčtování hráli herci Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick a další.

Kde se natáčel film Terminátor 2: Den zúčtování?

Film Terminátor 2: Den zúčtování se natáčel v Mohavské poušti v Kalifornii. Před tím tvůrci filmu navštívili 20 různých míst po celé Kalifornii a Novém Mexiku.

Jaký byl rozpočet filmu Terminátor 2: Den zúčtování?

Rozpočet filmu Terminátor 2: Den zúčtování byl 100 miliónu USD (amerických dolarů). Film pak vydělal 205,8 miliónů USD v USA a 520 miliónů USD celosvětově.

Zájímavosti filmu Terminátor 2:

  • Knihu „Terminátor 2: Den zúčtování“ napsal Randall Frakes na základě scénáře Jamese Camerona a Williama Wishera.
  • Světová premiéra proběhla 1. 7. 1991 v Century City v Kalifornii
  • Ve filmu nemůžeme ani jednou vidět pohled z perspektivy terminátora T-1000
  • Český dabing filmu Terminátor 2: Jiří Zavřel – Arnold Schwarzenegger, Zuzana Schulzová – Linda Hamilton, Bedřich Šetena – Earl Boen, Miroslav Saic, Martin Velda, Marek Pavlovský, Vlasta Žehrová, Hynek Votoček – Edward Furlong, Michal Dlouhý – Robert Patrick
Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

1. Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje (1977)

Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje z roku 1977 je prvním natočeným filmem ze série Hvězdných válek. Hvězdné války patří mezi nejlepší vesmírné sci-fi filmy všech dob. Jedná se rovněž o film který katapultoval Harrisona Forda mezi Hollywoodské a celosvětově známé celebrity.

Příběh filmu začíná když Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii krutou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejničivější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův věrný služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Luku Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachráňí princeznu a pomůže povstalcům svrhnout Impérium.

Mezi hlavní postavy filmu Hvězdné války se řadí Luke Skywalker, Han Solo, Princezna Leia, Obi-Wan Kenobi a pak také droidi R2-D2 a C3PO.

Kde se natáčel film Hvězdné války: Epizoda IV?

Film Hvězdné války: Epizoda IV se natáčel v mnoha zemích jako Tunis, Guatemala, Velká Británie, Kalifornie, Itálie, Číně a dalších. Hvězdné války se točili celkově v 17 zemích.

Jaký byl rozpočet filmu?

Rozpočet filmu Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje byl 11 miliónů USD (amerických dolarů). Zároveň film vydělal 460,9 miliónů USD v USA a 775,3 miliónů USD celosvětově.

Zajímavosti filmu

  • Yoda měl být původně opice.
  • R2D2 v jedné verzi mluvil a byl celkem pitomec.
  • Původní konec Návrat Jediho měl dopadnout tak, že se Luke Skywalker přidá na stranu zla.
  • Carrie Fisher zfackovala Oscara Isaaca více než čtyřicetkrát první den natáčení.
  • Boba Fett se poprvé objevil na venkovském veletrhu v USA v roce 1978.

Tohle je závěr článku, pokud jste dočetli až sem tak si určitě přečtěte více z mého Blogu.

A než půjdete určitě nezapomeňte navštívit náš e-shop tady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *