Pokud hledáte na jaký film se podívat, tak už nehledejte dále, protože v tomto článku naleznete žebříček nejlepších filmů natočených podle knih.
Pro většinu filmů bývají knihy tou nejlepší inspirací, avšak některé filmy, které byly natočeny dle knižní předlohy nejsou vždy vydařené (třeba Eragon). Abyste tedy nemuseli trávit svůj volný čas tím, že budete sledovat propadáky, tak jsem pro vás ze stovek různých filmů vybral dle mého názoru ty nejlepší filmy podle knih, které kdy byly natočeny.
Připravte si tedy popkorn a pozorně čtěte dále.
Zde je žebříček nejlepších filmů podle knihy (rozklikněte pro podrobnosti):
Potomci lidí (2006)
Film Potomci lidí byl zfilmován podle knihy od P. D. Jamese The Children of Men, kterou vydal v roce 1992. Jedná se o dystopický román, kde James popisuje Velkou Británii, která postupně přichází o většinu populace. Problémem je to, že lidé přestali být plodní a nemají děti.
Příběh se soustřeďuje na malou skupinu rebelů, kteří nesouhlasí s totalitní politikou současné vlády. Přichází velký zlom, když se objeví mladá těhotná žena, která je však migrantkou a setrvává ve Velké Británii nelegálně.
Je trochu zvláštní sledovat současné události, zejména Brexit s vědomím, že příběh filmu a stejnojmenné knihy Potomci lidí byl sepsán již v roce 1992. P. D. James trochu předpověděl budoucnost, ačkoliv okolnosti ohledně emigrantů v tomto filmu trochu přehnal, není daleko od reality. Tento film vám nabídne velmi strhující podívanou, která má sice trochu pomalejší start, avšak postupně začne gradovat tak, že vás udrží přibité do křesla, dokud film nedokoukáte až do konce.
Zajímavost filmu: Jednou ze zajímavostí filmu a hlavní rozdíl mezi knihou a filmem Potomci lidí je to, že v knize jsou neplodní muži.
Forrest Gump (1994)
Film Forrest Gump byl natočen podle stejnojmenné knihy Forrest Gump, z roku 1986, kterou napsal americký spisovatel Winston Groom.
Hlavní postavou příběhu je Forrest, mladý a hloupý muž, který je však dobrosrdečný, pravdomluvný a velmi upřímný. Groom v tomto příběhu vypráví Forrestův příběh již od dětství, přes účast ve válce ve Vietnamu, až po neuvěřitelné příhody, které se mu vždy stanou ve významných okamžicích amerických dějin, kterými je Gump tak trochu součástí.
Jedná se o znamenitý a velice emotivní příběh, který ukazuje, že nízké IQ člověku nebrání v tom, aby byl moudrý a dobromyslný.
Forrest Gump patří ke klenotům filmografie. U filmů, které se řídí knižní předlohou nedopadne zpracování vždy dobře, avšak v tomto případě režisér Robert Zemeckis dokázal vytvořit něco opravdu jedinečného. Není pak také nijak zvlášť překvapující, že tento film získal v roce 1995 Zlatý Glóbus.
Zajímavost filmu: Mezi zajímavosti tohoto filmu patří například to, že Forrestovo rodné město Greenbow v Alabamě neexistuje.
Snad všem známý citát z filmu Forrest Gump:
Máma vždycky říkala, že život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš co ochutnáš.
– Forrest Gump
Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2001)
Pán prstenů: Společenstvo prstenu je fantasy film z roku 2001, který byl napsaný podle prvního ze tří románů Společenstvo Prstenu, kterou napsal J. R. R. Tolkien. Poprvé Společenstov prstenu vyšlo v roce 1954 a v českém překladu v roce 1990.
Kniha vypráví příběh o dobrodružné cestě Froda Pytlíka, který je na cestě do Mordoru, aby zničil prsten moci.
Na jeho cestě mu pomáhá společenstvo Prstenu, které sdílí stejný záměr – zničit prsten moci a porazit Sauronovi temné síly. Tolkien v tomto díle vytvořil komplexní a propracovaný svět, do kterého zasadil tento příběh.
Zajímavost filmu: Mezi zajímavosti tohoto filmu patří například to, že se jedná o vůbec první hraný film, který byl natočen podle knižní předlohy J. R. R. Tolkiena. Premiéra tohoto snímku proběhla 10. 12. 2001.
Svět, který Tolkien vytvořil je opravdu něco jedinečného a nevídaného. Spousta autorů se již o něco podobného pokoušela, avšak nikdy nedosáhli Tolkienových kvalit. Pokud vás zajímá Tolkienův životní příběh doporučuji také životopisný film Tolkien, který zobrazuje celý jeho život a dává nám možnost “nakouknout do zákulisí” Tolkienovi tvorby a pochopit jak jej ovlivnili různé životní události k psaní jeho příběhů.
Celá série Pána prstenů patří mezi nejlepší fantasy filmy podle knih, které jsou na tomto seznamu.
Pán prstenů: Dvě věže (2002)
Druhý film Pána prstenů s názvem Dvě věže je taktéž filmová adaptace známého románu Dvě věže od J. R. R. Tolkiena.
V tomto díle sledujeme osudy Aragorna, Legolase a Gimliho. Aragorn, se na začátku příběhu rozhodne sledovat skřety, kteří unesli Smíška a Pipina. Nesou je směrem na západ do Železného pasu, což je sídlo zlého čaroděje Sarumana.
Mezitím hobiti Frodo a Sam putují směrem k Hoře Osudu, kde chtějí zničit Prsten moci. Na jejich cestě však musí čelit zákeřnému skřetovi Glumovi, který je mocí prstenu uchvácen.
Druhý film trilogie Pána prstenů neodmyslitelně patří na seznam nejlepších filmů, které byli natočeny podle knižní předlohy. Celý příběh zde nabírá na síle a hrdiny příběhu zde čeká dlouhé putování a mnohé nástrahy, které trochu připomínají boje, které Tolkien sám zažil, když bojoval v 1. světové válce.
Zajímavost filmu: Mezi zajímavosti tohoto druhého filmu trilogie Pán prstenů patří například to, že pro plány Bitvy v Helmově žlebu tvůrci snímku nakoupili kolem 40 000 plastových postaviček válečníků, které použili pro přípravu této velkolepé bitvy.
Pán prstenů: Návrat krále (2003)
Poslední film Návrat krále z epické fantasy trilogie Pán prstenů je perfektním zakončením celé série. Tento film byl natočen podle románu Dvě věže, který napsal J. R. R. Tolkien.
V tomto snímku uvidíte rozhodující bitvu o Středozem a dozvíte se, zda bude síla pána temnot navždy poražena. Glum, skřet omámený mocí prstenu však udělá vše pro to, aby se mu jeho “milášek” vrátil.
Nedává vůbec žádný smysl, abyste si pustili jen jeden díl z trilogie Pána prstenů a nepodívali se i na ostatní. Jedná se totiž o epický na sebe navazující fantasy příběh, který musíte vidět (chronologicky) celý.
Zajímavost filmu: Mezi zajímavosti třetího dílu Pána prstenů patří to, že za celou dobu své existence byla tato trilogie nominována přibližně na 800 cen, z čehož 475 vyhrála. Už to vám vypoví o tom, že máte co dočinění s klenotem filmografie. Pokud samozřejmě chcete nasát Tolkienův svět na maximum je dobré si přečíst i jeho knížky.
Hobit: Neočekávaná cesta (2012)
Vůbec prvním příběhem, který v tomto fantasy světě Tolkien napsal byl právě Hobit.
Tento film ukazuje příběh o Bilbo Pytlíkovi, hobitovi, který žije komfortně ve své noře, když jednoho dne naruší jeho klid čaroděj Gandalf. Ten chce, aby se Bilbo přidal k jeho dobrodružné výpravě, kterou zorganizoval legendární trpasličí bojovník Thorin. Cílem jejich výpravy je získat zpět jejich království Erebor na Osamělé hoře, kterou okupuje proradný drak Šmak.
Zajímavost filmu: Mezi zajímavosti tohoto filmu patří například to, že Peter Jackson, který zahájil svou kariéru v Hollywoodu již v roce 1990 uvažoval nad zfilmováním románu Hobit, avšak si musel na realizaci jeho plánu počkat dlouhých 20 let.
Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)
Druhý film fantasy trilogie Hobit, kterou napsal známý spisovatel J. R. R. Tolkien opět sleduje dobrodružství hobita Bilba Pytlíka, který společně s trpasličí výpravou a čarodějem Gandalfem míří získat zpět Osamělou horu.
Po útrapách, které zdolali při první neočekávané cestě pokračují směrem na východ, kde se potkávají s kožoměncem Meddědem a v temném lese Mirkwood se střetávají s houfem obřích pavouků. Po té, co se jim povede uniknout ze zajetí zlomyslných lesních elfů pokračuje výprava směrem k Jezernímu městu, nedaleko Osamělé hory, kde musí čelit největšímu nebezpečí – drakovi Šmakovi.
Zajímavost filmu: Mezi zajímavosti druhého dílu hobití série patří například to, že drak Šmak (anglicky wyvern) je v podstatě okřídlený drak se dvěma nohama a trnitým ocasem, to v překladu znamená “červ”. Rozpětí křídel Šmaka je přiblížně 119 metrů, což je stejně jako dva Boeingy 747 postavených vedle sebe. Oproti tomu v původní knize, kterou napsal J. R. R. Tolkien má Šmak je dlouhý pouhých 18,3 metru.
Hobit: Bitva pěti armád (2014)
Hobit: Bitva pěti armád zakončuje toto epické dobrodružství z dílny J. R. R. Tolkiena. Po té, co se Thorinově výpravě podařilo dobýt zpět svou vlast nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Thorin, který podědil po svých předcích posedlost hromaděním nabytého pokladu, kterému i přes snahu Bilba Pytlíka obětuje přátelství i čest. Sauron, o kterém nikdo neví, kromě Gandalfa vyšle proti nic netušícím trpaslíkům armádu skřetů. Do konfliktu se zapojí i Elfové a Lidé a jsou tak postaveni před volbu, zda se sjednotí, nebo zda budou zničení. Epické zakončení této fantasy trilogie, které rozhodně stojí za zhlédnutí.
Jurský park (1993)
Jurský park je sci-fi film z roku 1993, který režíroval známý režisér Steven Spielberg se drží příběhu knižní předlohy Jurský park od Michaela Crichtona, který tuto knihu vydal již v roce 1990.
Příběh Jurského parku vypráví o vědci, doktoru Grantovi, za kterým přiletí miliardář John Hammond. Ten Grantovi a jeho kolegyni Ellie řekne, že má pronajatý ostrov, kde má biologickou rezidenci, kde by mohli jezdit lidé na dovolenou. Má skvělý podnikatelský nápad. Nabídne jim tedy, aby s ním odcestovali na jeho ostrov za prací, načež jsou po příjezdu ohromeni Hammondovým projektem, ve kterém se jemu a skupině vědců s využitím DNA podařilo uměle vypěstovat dinosaury.
Zajímavostí tohoto filmu je to, že zvuky dinosaurů byly vytvořeny kombinací několika druhů zvířat. Kupříkladu brachiosaurův zvuk byl vytvořen pomocí zachycení zvuků velryby a osla. Dilophosaurus pak byl vytvořen zvuky z labutě, orla, chřestýše a vřešťana. Na raptoří mládě, které se čerstvě vylíhnulo z vajíčka pak filmaři použily zvuky mláďat sov a lišek. Dospělé raptory pak napodobily zvuky od delfínů, hus a mrožů.
Celá myšlenka však naráží na hlavní problém a tou je lidská chamtivost, která přinese tomuto ostrovu zkázu. Dinosauři, kteří byli v tomto parku vychováni se dostanou na svobodu a Grant před nimi bude muset zachránit všechny obyvatele ostrova.
12 let v řetězech (2013)
12 let v řetězech je film, který byl natočen podle stejnojmenného memoáru 12 let v řetězech (anglicky Twelve Years a Slave), který vyšel v roce 1853. Knihu sepsal David Wilson, přesně dle životního příběhu Solomona Northupa, který mu ji sám pomáhal sepsat.
Jedná se o příběh Solomona, který měl milující rodinu, skvělou práci, obrovský talent, měl dokonce i majetek, svobodu a právo na život. Žil si svůj ideální středostavovský život až do chvíle kdy byl vylákán a unesen spoutaný v řetězech na jih, kde musel dřít dlouhých 12 let na plantáži pod bičem otrokářů, než se mu podařilo uniknout.
Jedná se o pravdivý příběh, který se stal Američanovi Solomonu Northupovi v roce 1841.
Tento autobiografický film velice reálně popisuje hrůzy, kterých se na černoších v historii dopouštěli Američtí otrokáři. Ukazuje také dva světy, které jsou od sebe diametrálně odlišné, což také ve Spojených státech vedlo později k občanské válce.
Zajímavost filmu: Jednou ze zajímavostí tohoto filmu je to, že byl natáčen na stejných lokacích, které opustila produkce filmu Nespoutaný Django. Velká část komparzistů se tedy objevila v obou filmech.
Harry Potter a Kámen mudrců (2001)
Tento film byl natočen podle stejnojmenné fantasy knihy Harry Potter a Kámen mudrců, kterou vydala J. K. Rowlingová již v roce 1997.
Příběh začíná, když čarodějové Brumbál, Hagrid a profesorka McGonagallová přinesou na práh domu Verona a Petunie Dursleyových miminko s velkou jizvou na čele. Byl to malý Harry Potter, syn zemřelé sestry od Petunie. Dursleyovi se tedy Pottra sice ujmou, avšak nedělají mu život zrovna jednoduchým. Zlomyslný strýc si na Harryho zasedne a ve všech věcech upřednostňuje svého syna Dudleyho, který je rozmazlován jako princátko.
Karty se však obrátí v den Harryho narozenin, kdy mu čaroděj Hagrid doručí dopis, který ho zve do školy čar a kouzel Bradavic. Harry přes odpor svého strýce a tety nabídku přijímá a vydá se do neobyčejné školy, kde cestou pozná své nejlepší kamarády Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou. Jeho život na škole však naruší zvěsti o tom, že se údajně vrátil pán zla Voldemort, který před mnoha lety zabil Harryho rodiče. Harry se tedy snaží dopátrat, zda se opravdu vrátil a se svými kamarády Ronem a Hermionou zažívá neuvěřitelné dobrodružství plné magie.
Zajímavost filmu: Jednou ze zajímavostí tohoto filmu je, že Bradavický expres jezdí i ve skutečnosti. Konkrétně jezdí z Fort William do Mallaig ve Skotsku, je možno s ním jet přes most do Bradavic. Tento expres jezdí vždy od března do října a jízdenka stojí přibližně 30 liber.
Harry Potter a Tajemná komnata (2002)
V tomto druhém díle dle stejnojmenné knihy Harry Potter a Tajemná komnata, příběh začíná tím, že Harry je nucen trávit prázdniny u své zlé tety a strýce Dursleyových. Ti nechtějí, aby se Harry vrátil na začátek školního roku do Bradavic, a tak ho musí jeho kamarád Ron zachránit v létajícím autě svého otce.
Při cestě do Bradavic však přistanou na stromě Vrbě mlátičce, která auto pana Weasleyho rozbije a chlapcům se jen tak tak podaří uniknout.
Tímto zmarem však jejich školní rok teprve začíná. V Bradavicích se totiž za nevysvětlitelných okolností objeví na zdi rudý nápis, který všechny studenty informuje o tom, že Tajemná komnata je znovu otevřena a nepřátelé dědice by měli mít strach.
Co přesně tento nápis znamená, kdo je dědic a hlavně kde je údajná Tajemná komnata se dozvíte právě v tomto druhém díle Harryho Pottera.
Zajímavost filmu: Zajímavostí tohoto filmu je například to, že ačkoliv prostředí filmu neurčuje přesně časové období, tak z knižní předlohy lze díky jedné zmínce zjistit, že se Tajemná komnata odehrává v roce 1992, což znamená že se Harry Potter narodil v roce 1980.
Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)
Třetí díl zfilmované knihy Harry Potter a vězeň z Azkabanu, začíná opět problémem. Harry poruší zákaz kouzlení mimo školu, když ho vyprovokuje zlomyslná sestra jeho strýce řečmi o jeho rodičích.
Harry posléze rozzloben odjede od Dursleyových záchranným autobusem, který ho dopraví do hostince Děravý kotel, kde se znovu shledává s Hermionou a Ronem. Dozvídá se, že z věznice Azkaban unikl nebezpečný vrah Sirius Black a že může být Potterovi na stopě.
Zajímavost filmu: V kouzelnickém světě Harryho Pottera existovali dva typy obracečů času, a to klasický a přesný. Klasický, který měla Hermiona Grangerová umožňoval cestu zpět v čase maximálně o 5 hodin, zatímco přesný umožňoval neomezené cestování do minulosti, avšak působil nevratné katastrofické změny v přítomnosti. Rowlingová později uvedla, že všechny obraceče času byly zničeny na odboru záhad, aby se předešlo zkáze, proto tedy nemohly být použity v bitvě o Bradavice v Relikvii smrti.
Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)
Ve čtvrtém díle zfilmované knihy Harry Potter a Ohnivý pohár se Harrymu zdají velmi zlé sny, kterého pronásledují ať je kdekoliv.
Vydá se s Weasleyovými na 422. mistrovství světa ve famfrpálů, které však naruší skupina maskovaných čarodějů, kteří způsobí paniku vykouzlením obrovské lebky s hadem v ústech na obloze, což je Voldemortovo znamení.
Blíží se doba temna a v Bradavicích zároveň tento školní rok začne Turnaj tří kouzelníků, na který se sjedou studenti z ostatních kouzelnických škol. Podmínkou pro účast v turnaji je však věk vyšší 17 let. K velkému překvapení pak dojde, když Harry, aniž by se sám přihlásil bude zvolen jako soutěžící, přestože ještě není starší 17 let. Tento fakt pobouří všechny účastníky a sledující turnaje, avšak Harry již byl zvolen a bude se muset utkat se všemi nástrahami, které tento turnaj obnáší.
Zajímavost filmu: Daniel Radcliffe, který ztvárnil postavu Harryho Pottera se při natáčení Ohnivého poháru málem utopil když zůstal pod vodou déle, než mu potápěči signalizovali. Radcliffe si myslel, že pod vodou vydrží, avšak přecenil své síly a potápěči ho následně museli vylovit a poskytnout mu první pomoc. Od Daniela Radcliffa bylo statečné, že na tuto scénu nevyužil dabléra, ale zahrál ji on sám.
Harry Potter a Fénixův řád (2007)
V pátém díle zfilmované knihy Harry Potter a Fénixův řád se Harrymu a jeho bratranci Dudleymu stane během prázdnin nehoda. Když trávili čas na louce, napadli je mozkomorové, kteří donutili Harryho použít ochranné kouzlo Expecto patronum. Za použití tohoto ochranného kouzla mu však opět hrozí vyloučení z Bradavic, protože jej použil před mudly.
Posléze Harry po krátkém setkání se svými přáteli v domě Fénixova řádu pokračuje na ministerstvo kouzel, kde má naplánováno disciplinární řízení, avšak Brumbál napjatou situaci zvrátí a Harry bude pokračovat ve svém studiu v Bradavicích.
Problém v Bradavicích nastává když ministerstvo kouzel nařídí, aby učitelkou obrany proti černé magii byla protivná Dolores Umbridgeová. Harryho dále zužují zlé sny, které ho pojí s myslí Voldemorta a on tuší, že pán zla je blízko.
Zajímavost filmu: Známý americký spisovatel Stephen King uvedl, že Dolores Umbridgeová je po Hannibalu Lecterovi z filmu Mlčení jehňátek nejlepší zápornou postavou.
Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)
V šestém díle zfilmované knihy Harry Potter a Princ dvojí krve do příběhu zasahuje opět hrozba příchodu lorda Voldemorta. Brumbál chce Harryho připravit na jeho příchod, a tak s ním putuje, aby rozbili viteály, do kterých Voldemort ukryl kousky své duše, avšak při zničení jednoho z těchto viteálu je Brumbál vážně zraněn.
Harryho zároveň stále více přitahuje Ronova sestra Ginny, ke které ovšem dává najevo své city i Dean Thomas.
Mezitím se blíží obrovská tragédie, po které již Bradavice nikdy nebudou jako dříve.
Zajímavost filmu: Při výrobě nápoje lásky Hermiona popisuje účinky tohoto kouzelného lektvaru. Nápoj lásky v průběhu mění barvu a aroma, na každého také jinak působí. U Hermiony má lektvar lehký oranžový dým, načež Hermiona tvrdí, že cítí mátovou pastu, avšak faktem je, že oranžový dým značí Ronovy zrzavé vlasy, což dokazuje její náklonost k němu.
Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.
Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (2010)
Sedmý díl zfilmované knihy Harry Potter a Relikvie smrti je první část velké války dobra se zlem. Pán zla Voldemort se vrátil a má v plánu nastolit svůj řád. Kdokoliv se mu pokusí postavit je zničen.
Harry a jeho kamarádi Ron Weasley a Hermiona Grangerová jsou postaveni před nelehký úkol najít všechny viteály, které jsou původce Voldemortovi nesmrtelnosti a zničit je. Zda se jim to povede, nebo je dříve pán zla najde se dozvíte v tomto díle.
Zajímavost filmu: Hermiona a Ron v tomto díle hrají na klavír známou píseň Fur Elise od Ludwiga van Beethovena.
Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011)
Finální díl veleúspěšné série Harry Potter s názvem Relikvie smrti nám ukáže závěrečnou bitvu o Bradavice, ve které se utkají kouzelníci dobra proti zlým čarodějům vyznávajícím temnou magii v čele s největším lotrem příběhu – lordem Voldemortem.
Stále platí, že Harry a jeho přátelé musí najít a zničit veškeré viteály, protože jedině tak mohou Voldemorta porazit. Harryho tedy čeká rozhodující bitva, která rozhodne nejen o osudu Bradavic, ale i celého kouzelnického světa.
Zajímavost filmu: V tomto filmu historicky poprvé Snape osloví Harryho Pottera jeho křestním jménem. Do té doby ho vždy oslovoval příjmením jeho otce – Potter.
Rozum a cit (1995)
Rozum a cit je film natočený podle stejnojmenné knihy Rozum a cit, kterou napsala Jane Austenová. Vypráví příběh, který se odehrává na venkově v Anglii na počátku 19. století.
Příběh vypráví o paní Dashwoodové a jejich třech mladých dcerách Elinor, Marianne a Margaret, které jsou již ve věku na vdávání, což je taky snad jediné nad čím přemýšlejí.
Nastává zlom, když do jejich městečka přijedou na bál mladí a bohatí Edward Ferras a šlechetný plukovník Brandon, kteří si jako svobodní a chtění pánové zrovna vybírají nevěstu.
Romantický příběh plný zvratů, dramatu, ale i komedie, která vás rozhodně bude bavit.
Zajímavost filmu: Tento román, který napsala Jane Austenová již v roce 1811 nebyl zfilmován poprvé. Další filmové adaptace jsou například v epizodě Sense and Sensibility v seriálu The Philco Television Playhouse v roce 1948, pak Sense and Sensibility v roce 1971, Sence and Sensibility v roce 1981, Sensibility and Sense v roce 1990, Dvě sestry a láska v roce 2000 a naposledy všem známý Rozum a cit z roku 2008.
Kmotr (1972)
Kmotr je gangsterské drama, které bylo natočeno podle stejnojmenné knihy od autora Maria Puzo. Vypráví příběh o newyorské mafiánské rodině Corleonů, kterým šéfuje tvrďák don Vito, mezi lety 1945 až 1955. V tomto období jel v New Yorku organizovaný zločin v plném proudu, gangsteři vydělávali na hazardu, vydírání, zastrašování nebo i prostituci a kdokoliv se jim chtěl postavit, byl zničen.
Jak už to ale v tomto mafiánském světě bývá, chamtivost lidí je nekonečná a proto přijdou problémy když se konkurenční gangy začínají ucházet o kus svého koláče.
Tento Oskarový film patří mezi jedny z nejlepších gangsterek, které kdy byly natočeny a zároveň nastavil v tomto žánru laťku velmi vysoko. Marlon Brando a Al Pacino zde zahráli oba jedny ze svých životních rolí.
Zajímavost filmu:
Talentovaný pan Ripley (1999)
Tento film byl natočen podle stejnojmenného románu Talentovaný Pan Ripley, který napsala Patricia Highsmith. Vypráví příběh o mladém uklízeči toalet panu Tomu Ripleym, který si na jedné zahradní párty vypůjčí sako studenta z Princetonu a všechny účastníky ohromí svou skvělou hrou na klavír.
Na této zahradní party potká i bohatého otce absolventa Princetonské univerzity, pana Greenleafa, jehož syn je na “dlouhodobé dovolené” v Itálii a dostane za úkol ho přesvědčit, aby se vrátil domů. Absurdní však je, že Tom jeho syna ve skutečnosti nezná a celou dobu předstírá kdo doopravdy je.
Zajímavost filmu: Zajímavostí tohoto filmu je, že se kvůli němu oba herci Jude Law i Matt Damon naučili hrát na jeden z hudebních nástrojů, konkrétně na saxofon a piano. Ani jeden z obou herců však ve filmu doopravdy na hudební nástroj nehraje.
Charlieho malá tajemství (2012)
Tento film, který byl natočen podle knižní předlohy od Stephena Chboského vypráví příběh o osamělém patnáctiletém Charliem, který je citlivý zakřiknutý mladík, který nemá život vůbec jednoduchý.
Charlie se snaží zapadnout do kolektivu, ovšem se mu to tak nějak moc nedaří, stává se totiž vždy terčem posměchu. Zůstává tedy spíše v roli pozorovatele, zkoumá své okolí ale i sebe a své poznatky sepisuje do dopisů, které posílá svému neznámému kamarádovi.
Zajímavost filmu: Emma Watson, která v tomto filmu hrála jednu z hlavních rolí současně natáčela i Harryho Pottera. Kvůli pracovnímu vytížení si tedy v tomto semestru musele na natáčení vzít volno, aby stihla oba snímky natočit.
Osvícení (1980)
Hororový thriller Osvícení byl natočen podle stejnojmenné knihy od známého spisovatele Stephena Kinga.
Vypráví příběh na opuštěném horském hotelu Overlook, kde odříznut od civilizace neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce. Jack je zmítán, je agresivní a nemůže se soustředit, protože ho trápí zlé sny. Od první chvíle kdy se svou manželkou a synem do hotelu dorazí se zdá být něco v nepořádku. Jeho syn Danny, který je tzv. “osvícen” jako první pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové, kteří začínají ovládat jeho otce.
Hrůzostrašný příběh, který vás nenechá klidnými, ale určitě stojí za zhlédnutí.
Zajímavost filmu: Zajímavostí je, že všem známá sekera z filmu Osvícení, kterou Jack Nicholson rozmašíroval dveře se vydražila v Londýně za neuvěřitelných 209 000 USD.
Mlčení jehňátek (1991)
Mlčení jehňátek je hororový thriller natočený podle stejnojmenné knihy Mlčení jehňátek, kterou napsal Thomas Harris.
Vypráví příběh o mladé agentce FBI Clarice Steriling, která je pozvána ke spolupráci do týmu hledajícího sériového vraha.
Vrah, který dostal přezdívku Buffalo Bill vždy stáhne svou oběť z kůže a potom jí hodí do řeky. Její nadřízení jsou zoufalí a proto Sterilingovou pošlou za jiným sériovým vrahem, psychiatrem doktorem Hannibalem Lecterem, který je pod zámkem a přísně střežen. Hannibal zná tento obor, proto tuší další postup Buffalo Billa, tahá za nitky a postupně přivádí mladou vyšetřovatelku na stopu tomuto nebezpečnému vrahovi.
Zajímavost filmu: Jedna ze zvláštností tohoto filmu je ta, že se jeho natáčení zahájilo ještě před samotným vydáním knihy.
Já, robot (2004)
Já, robot je úspěšný sci-fi film natočený podle knihy Já, robot od Isaaca Asimova. Vypráví příběh, který se odehrává v roce 2035 a roboti jsou součástí skoro každé domácnosti. Kromě detektiva Dela Spoonera, ten je paranoidní a je přesvědčen, že roboti představují obrovskou hrozbu pro lidstvo.
Del Spooner je povolán k vyšetřování záhadného úmrtí doktora Milese Hogenmillera, vědce, který byl jedním z hlavních pracovníků U. S. Robotics. Při prvním zjištění to vypadá, že dr. Hogenmiller spáchal sebevraždu, avšak nedůvěřivý detektiv Spooner je přesvědčen, že v tom má někdo prsty, a ten někdo je pravděpodobně jeden z robotů.
Ačkoliv tři zákony robotiky něco takového naprosto vylučují, Spooner hledá dál a to co nalezne se dozvíte v tomto úspěšném sci-fi příběhu.
Zajímavost filmu: Jednou ze zajímavostí tohoto filmu je to, že slovo “robot” vymyslel známý český spisovatel Karel Čapek a poprvé jej použil ve své divadelní hře R.U.R. a Asimov sám později přiznal, že se Čapkem inspiroval.
Blade Runner (1982)
Blade Runner je sci-fi dystopický film natočený podle knihy Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách od známého amerického spisovatele Philipa K. Dicka.
Vypráví příběh z budoucnosti, kde věda pokročila tak daleko, že umožnila lidem klonovat lidi, kteří jsou nazýváni “replikanti”. Tito umělí lidé by správně neměli pociťovat žádné city, pudy a měli by být plně podřízeni svým pánům – lidem.
Replikanti jsou tedy používání pro nebezpečné mise v lidských koloniích na mimozemských planetách, kde nelze poslat běžného člověka. Avšak replikanti, kteří si začnou uvědomovat své “já” se vzbouří, což lidé krvavě potlačili. Po této vzpouře mají replikanti zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. K lovení těchto replikantů je vytvořena speciální jednotka a bývalý člen této jednotky Rick Deckard je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zabit jedním z replikantů.
Vyšetřování Deckarda zavede zpátky až do samotného koncernu, kde se replikanti vyrábí. Zde Deckard potká samotného tvůrce, který jej seznámí s mladou nádhernou replikantkou, ta ovšem o tom, že není opravdový člověk sama neví, protože má nahrány cizí vzpomínky. Deckard to ovšem zjistí, ale snaží se skutečnost před mladou ženou zatajit, aby neranil její city.
Nicméně Deckard musí pokračovat ve vyšetřování vraždy svého kolegy a riskuje i vlastní život, aby našel uniklé a nebezpečné replikanty.
Zajímavost filmu: Původní roli detektiva Deckarda mohl hrát Dustin Hoffman, nebo dokonce Christopher Walken, avšak byl zvolen Harrison Ford, přestože s režisérem Ridleym Scottem příliš dobře nevycházel.
Schindlerův seznam (1993)
Schindlerův seznam je film natočený podle stejnojmenné knihy Schindlerův seznam od autora Thomase Keneallyho.
Vypráví příběh z období druhé světové války, kdy mladý obchodník Oskar Schindler, který byl sice členem Nacistické strany, avšak našel v sobě lidskost a podařilo se mu zachránit 1100 životů.
Toto historické životopisné drama z období holocaustu je klenot světové kinematografie a rozhodně by dle mého názoru nemělo chybět v povinné maturitní četbě.
Zajímavost filmu: Zajímavostí je, že si na začátku filmu Oskar Schindler připne na sako zlatý stranický odznak NSDAP, ovšem ve skutečnosti nikdy takový nevlastnil, protože do strany vstoupil až v roce 1938. Tento odznak získalo jen prvních 100 000 členů, další jej pak dostali až na Hitlerovo přání.
Duna (2021)
Úspěšná science fiction kniha od známého autora Franka Herberta s názvem Duna byla již mnohokrát zfilmována, avšak nikdy tyto filmové verze nedosahovali takových kvalit, jaký by si dílo Duna právoplatně zasloužilo.
Dalo by se říct, že Duna je trochu jako Hry o Trůny z budoucnosti, avšak není to přesné připodobnění.
Příběh Duny vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického impéria, kde je hlavním cílem ovládnutí planety Arrakis. Planeta Arrakis je totiž jediným zdrojem vzácného koření, které nejen že poskytuje nadpřirozené psychické schopnosti, ale je díky něj možné i cestovat vesmírem.
Mocný imperátor Padišáh svěří správu Arrakisu, potažmo i těžbu koření vévodovi z rodu Atreidů. Je zde však spiknutí, ve kterém se podaří uniknout pouze vévodovu synovi Paulovi a jeho matce.
Ti jsou po útěku do pouště odkázáni na pomoc domorodých obyvatelů fremenů, kteří jsou schopni trvale přežívat v této vyprahlé pustině.
Zajímavost filmu: Režisér filmu Duna Denis Villeneuve dlouhou dobu snil o zfilmování knihy Duna. Tato myšlenka ho poprvé napadla, když knihu přečetl jako teenager ve 14 letech.
Pianista (2002)
Film pianista je životopisné drama z období druhé světové války. Byl natočen podle stejnojmenné knihy Pianista, kterou napsal Władysław Szpilman a režíroval Roman Polanski.
Příběh filmu Pianista vypráví o době, kdy v roce 1939 bylo Polsko napadeno nacistickým Německem. Mladý a velmi talentovaný pianista židovského původu Władysław Szpilman je nucen společně s ostatními židy přijímat ponižující restrikce a nelidské chování ze strany Němců. Jeho rodina nejprve rozprodá majetek, včetně Szpilmanova klavíru. Po té se musí podřídit nacistickým pravidlům a nosit židovské označení. Další hrozbou je přesun do koncentračního táboru, kterému se ovšem pianista úspěšně vyhne.
Ve skrytu a krutých podmínkách se s pomocí dobrosrdečných přátel povede pianistovi válku přečkat, avšak o všech jeho útrapách, kterými si prošel a také o zvěrstvech, kterých se Němci na židech dopustili se dozvíte blíže v tomto životopisném filmu.
Zajímavost filmu: Zajímavostí je, že kniha Pianista vyšla původně již v roce 1945 pod názvem Smrt města, ale byla brzy stažena, protože tehdejšímu režimu nevyhovovalo, že by se Německý důstojník zachoval jinak, než nelidsky. Další vydání knihy bylo v roce 1998, nejprve v němčině pod názvem Zázračné přežití a po té v angličtině s názvem Pianista.
Snídaně u Tiffanyho (1961)
Snídaně u Tiffanyho je romantická komedie, která vypráví příběh o mladé emancipované ženě Holly Golightlyové, která žije v New Yroku a sní o fantastické budoucnosti.
Její plány jsou ovšem narušeny momentem, kdy se seznámí se začínajícím spisovatelem Paulem, který se právě přistěhuje do domu, kde ona sama bydlí.
Zajímavost filmu: Je všeobecně známo, že nejlepší dobou kdy navštívit New York je podzim a zima, přesně i v těchto ročních obdobích se film Snídaně u Tiffanyho natáčel a to od 2. 10. 1960 do 3. 2. 1961.
Vyšší princip (1960)
Vyšší princip je český válečný film natočený podle stejnojmenné knihy Vyšší princip od Jana Drdy.
Vypráví příběh o skupině studentů, kteří jsou za nevinný žert odsouzeni ke smrti v době heydrichiády. Jedná se o impozantní film o zradě, kolaboraci ale hlavně o morální odpovědnosti jednotlivce.
Zajímavost filmu: Zajímavostí je, že tento film byl údajně dlouhou dobu v Západním Německu zakázán kvůli údajnému “antiněmectví”.
Dobrý voják Švejk (1956)
Dobrý voják Švejk je český film podle knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, kterou napsal Jaroslav Hašek. Dobrý voják Švejk také patří do povinné maturitní četby, takže se jedná o velmi kvalitní dílo, které by si všichni maturanti měli určitě přečíst (nebo se alespoň podívat na film).
Příběh Dobrého vojáka Švejka vypráví humorný příběh o svérázném hrdinovi, který se horlivým plněním příkazů svých nadřízených také stává pohromou pro své okolí. Film také poukazuje na nesmyslnost vojenské mašinerie.
Zajímavost filmu: Jednou ze zajímavostí filmu Dobrý voják Švejk je, že herec Rudolf Hrušínský kvůli této roli přibral 20 kilogramů, aby vypadal autenticky.
Pár slov na závěr
Podle knih bylo natočeno spousta filmů, avšak některé adaptace se úplně nevydařili. Dalo by se říct, že některé byly vyloženě propadáky. Proto jsem sestavil tento žebříček nejlepších zfilmovaných knih, abyste měli pěkný přehled o tom nejlepším ze světové kinematografie a ušetřili čas sledováním podprůměrných filmů.
Vzhledem k tomu, že je na tomto seznamu filmů opravdu hodně bych všem doporučil z válečných filmů zejména Vyšší princip a Pianista. Pak ze science fiction rozhodně Duna a z fantasy jak jinak než sérii filmů Harry Potter.
Myslíte, že některý film na tomto seznamu chybí? Pokud ano, tak napište dole do komentářů svůj názor co byste na seznam těchto filmů přidali právě vy.