Dystopie – žánr, který nám ukazuje, že i když si myslíme, že dnes je to špatné, může to být ještě horší. Lidé milují knihy, které malují budoucnost v těch nejtemnějších barvách, a to z nějakého podivného důvodu… Možná nás uklidňuje, že aspoň zatím nemusíme bojovat s obřími mutanty, sledovacími drony na každém rohu nebo totalitní vládou, která nám předepisuje, co si máme myslet (i když o tom posledním bychom mohli polemizovat). Pojďme se podívat na nejlepší dystopické romány, které vás pohltí a zároveň přinutí děkovat za to, že zatím žijeme jen v obyčejné chaotické realitě.
1. 1984 – George Orwell
Pokud jste to ještě nečetli, pravděpodobně jste o tom alespoň slyšeli. „1984“ je kniha, která se tak dobře trefila do budoucnosti, že z ní dnes mají některé vlády osypky. Velký bratr vás sleduje, pravda se dá ohnout podle potřeby a dvouminutová nenávist je denní rituál. Orwellovo mistrovské dílo ukazuje, jak může absolutní kontrola společnosti vypadat, a nutí čtenáře k otázce: „A jsme si opravdu jistí, že tam ještě nejsme?“
2. Konec civilizace – Aldous Huxley
Zatímco Orwellova dystopie spoléhá na strach a represi, Huxleyho vize nás drží pod kontrolou skrze zábavu, drogy a naprostou absenci kritického myšlení. V Huxleyho světě lidé milují svou vlastní nesvobodu, protože je jim to pohodlné. Místo Velkého bratra zde máme nekonečné požitky, které nás udržují v blažené nevědomosti. Který model dystopie je horší? O tom se můžete dohadovat do nekonečna.
3. Pán much – William Golding
Co se stane, když skupina dětí ztroskotá na opuštěném ostrově? Pokud čekáte roztomilé dobrodružství ve stylu Robinsona Crusoe, připravte se na šok. Goldingova kniha ukazuje, že když odstraníte pravidla a autoritu, civilizace se rozpadá rychleji než domeček z karet v hurikánu. Tento příběh je nejen mrazivý, ale i děsivě realistický. Takže pokud se někdy ocitnete ve skupině dětí, raději se ujistěte, že máte plán úniku.
4. My – Jevgenij Zamjatin
Pokud si myslíte, že Orwell vymyslel žánr totalitní dystopie, pak vás překvapí, že už v roce 1921 napsal ruský spisovatel Jevgenij Zamjatin román „My“, který inspiroval nejen „1984“, ale i mnoho dalších knih. Příběh se odehrává ve světě, kde lidé ztratili individualitu a vše je řízeno matematickou přesností. Pokud máte rádi Orwellovský styl, ale chcete něco méně známého, „My“ je skvělá volba.
5. Hry o život – Suzanne Collins
Ano, možná je to modernější titul, ale Hunger Games si místo na tomto seznamu rozhodně zaslouží. Panem je rozdělen na bohaté a chudé, a aby si elita udržela moc, nutí mladé lidi bojovat v televizní reality show na život a na smrt. Něco mezi gladiátorskými zápasy a reality show, které sledujete o půlnoci, protože nemůžete usnout. Katniss Everdeenová se však rozhodne proti systému bojovat, a my s ní držíme palce.
Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.
Přihlásit k odběru
6. R.U.R. – Karel Čapek
Ano, máme tu i českou stopu! „R.U.R.“ (Rossumovi Univerzální Roboti) je divadelní hra, která dala světu slovo „robot“. Čapek předběhl svou dobu a předpověděl svět, kde roboti postupně nahradí lidi… a pak se proti nim vzbouří. Znáte ten pocit, když vás na telefonu nahradí chatbot a vy si říkáte: „Je to vůbec ještě člověk?“ Tak přesně o tomhle R.U.R. varovalo už před sto lety.
7. Příběh služebnice – Margaret Atwood
Znepokojivá dystopie, která ukazuje svět, kde se ženy stávají majetkem státu a jsou nuceny rodit děti vládnoucí elitě. Pokud jste viděli seriál, víte, že tahle vize budoucnosti je děsivě uvěřitelná. Atwoodová se při psaní této knihy inspirovala skutečnými historickými událostmi, což dělá příběh ještě mrazivějším.
8. Fahrenheit 451 – Ray Bradbury
Kniha, kde hasiči nehasí požáry, ale naopak zapalují knihy, protože čtení je zakázané. Bradburyho varování před cenzurou a ztrátou kritického myšlení je dnes aktuálnější než kdy dřív. Když vidíme, jak snadno se šíří dezinformace a jak málo lidí si ověřuje fakta, říkáme si, že Bradbury měl pravdu… a to není dobrá zpráva.
9. Růže pro Algernon – Daniel Keyes
Není to typická dystopie, ale příběh o duševně postiženém muži, který se díky vědeckému experimentu stane géniem, a pak sleduje, jak jeho nově nabytá inteligence pomalu mizí, je jedním z nejsmutnějších a nejdojemnějších sci-fi románů vůbec. Ukazuje nám, jak krutý může být svět k těm, kteří jsou jiní, a nutí nás přemýšlet o tom, co dělá člověka skutečně hodnotným.
Závěr: Dystopie jsou děsivé… ale taky fascinující
Dystopické romány nám ukazují svět, který doufáme, že nikdy nenastane. Jsou varováním i zábavou zároveň. Ať už preferujete klasiky jako „1984“, nebo modernější příběhy jako „Hunger Games“, jedno je jisté – dobrá dystopie vás donutí se zamyslet. A kdo ví, třeba vás i naučí, jak přežít v případě, že se některý z těchto světů stane realitou. (Tip: Vždycky mějte po ruce konzervy a znalosti o přežití v divočině se taky hodí!)
Související příspěvky:



