Jak vznikl sci-fi žánr a kdo byl prvním autorem?

O tom jak vznikl sci-fi žánr a kdo byl prvním autorem by se dalo polemizovat. Ovšem za úplně první dílo z kategorie sci-fi se považuje Epos o Gilgamešovi, který vypráví příběh o dobrodružstvích sumerského krále Gilgameše. Celý Epos o Gilgamešovi byl vytesán do 12. kamenných tabulek a právě za autora této 12. tabulky se považuje jistý písař Nabú-zukup-kénu, o kterém se však dochovalo málo informací. Co o něm víme je to, že byl pravděpodobně písař, astronom a kněz u dvora Sargona II.

Jedna z desek, do které byl vytesán Epos o Gilgamešovi (zdroj: www.myty.info)

Jak vznikl sci-fi žánr v literatuře

Když se ovšem budeme bavit o tom, jak doopravdy sci-fi žánr vznikl v našich moderních dějinách, tak musíme uvést vůbec první známé dílo Alchymická svatba Christiana Rosenkreuze. Tu napsal v roce 1616 německý teolog, filosof a básník Johann Valentin Andreae. Toto více než 400 let staré dílo o muži, který navštíví záhadnou šlechtickou svatbu je považováno za první science fiction novelu, které bylo mimochodem napsáno dlouho před dílem Frankenstein od Mary Shelley. Na tom se vedle dalších znalců shodne i John Crowley, autor sci-fi bestsellerů jako například Kniha magie, nebo Malý, velký.

Andreae v této knize začíná příběh momentem kdy žena s křídly jako anděl pozve Christiana Rosenkreuze, zakladatele filosofického tajného společenství Rosicrucianismu, na “královskou svatbu”.

Tato kniha vyšla původně v Německu v roce 1616 jako dílo Rosenkreuze, ale později vyšlo na povrch že autorem knihy je právě Johan Valentin Andreae. Alchymická svatba Christiana Rosenkreuze vyšla jako rosekruciánský manifest. Jako rosekruciáni se označovala tajná společnost (nebo chcete-li společenství), založená na západní mystické a esoterické tradici. Rosekruciánství vzniklo v Německu počátkem 17. století.

Dnes se na rosekruciány odvolává několik různých mystických tajných společností. John Crowley, držitel několika ocenění za literaturu nedávno vydal novou verzi této knihy psané v angličtině ve spolupráci s německými učenci.

Johann Valentin Andreae (1586-1654)

Původ sci-fi žánru ve filmografii

Za první sci-fi film se považuje Cesta na měsíc (A trip to the moon) z roku 1902. Sci-fi žánr ve filmografii nikdy nebyl brán velmi seriózně až do 60. let 20. století, kdy se poprvé podařilo na tento typ filmů získat velkou sledovanost.



Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.



Cesta na měsíc (Le Voyage dans La Lune) 1902

Cesta na měsíc (A Trip to the Moon) je krátký dobrodružný francouzský snímek z roku 1902. Režisérem byl Georges Mélies. Inspirací tohoto filmu byla celá řada, mimo jiné i novela Julese Verna Ze Země na Měsíc z roku 1865. Příběh filmu Cesta na měsíc sleduje skupinu astronautů cestující na měsíc v kapsli s kanónem. Jejich hlavní mise je zkoumat povrch měsíce. Hlavní zápletkou se pak stane pozorování původních obyvatel měsíce tzv. “selenitů”, kteří žijí v podzemních (nebo chcete-li podměsíčních) tunelech.

V průběhu filmu se skupině astronautů podaří zajmout jednoho příslušníka selenitů a vzít jej zpátky ve své kapsuli na Zemi. Obsazení filmu bylo složeno z několika slavných francouzských herců té doby vedeno samotným Georgesem Mélies. Ten ztvárnil hlavní roli profesora Barbenfouillis. Celý snímek je veden ve velmi divadelním stylu, pro který se Mélies stal tak slavným.

Film se stal v době své premiéry velice úspěšným a také byl zdrojem inspirace pro budoucí filmová studia, obzvlášť v USA. Netradiční krátká délka filmu (přibližně 9 minut), bohatá produkční hodnota, inovativní zvláštní efekty, a důraz na příběh byly velmi vlivné na ostatní filmy nejen tohoto žánru.

Film Cesta na Měsíc byl časopisem The Village Voice zařazen na 84. místo mezi 100 největších filmů 20. století. Je také široce považován za nejčasnější příklad žánru sci-fi filmu a obecněji za jeden z nejvlivnějších filmů v historii kinematografie.

V případě, že rádi čtete a to nejen sci-fi žánr doporučuji mrknout na mé Elektronické knihy zde. Věřím, že se Vám budou dobře číst.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *