Všichni máme své preference jak skladovat knihy, pokud jde o ukládání knih: mnoho lidí žije v menších bytech nebo vlastní hodně knih a potřebují být vynalézaví a hledat nové způsoby, jak je ukládat a vystavovat. V tomto článku vám poradím jak skladovat knihy správně, tak abyste své knihy zachovali po dlouhou dobu v co nejlepším stavu.
Snad asi všichni rádi vidíme své knihy vystavené někde na polici. Považujeme to za uklidňující, i když to znamená, že jsou více vystaveny okolním živlům.
Někdo má své knihy třeba ve skříni v kuchyni, protože tam má trochu místa navíc. Někomu vyhovuje mít na záchodě hromadu knih. Někdo má rád, když knihy nesou známky používaní. Jiní mají rádi, když vypadají nedotčeně.
I když mi nevadí mít knihy rozložené po celém domě na stolech, římsách a parapetech, některé knihy si užívám více než jiné, a ty vyžadují speciální zacházení a pečlivě promyšlené skladování.
Níže je uvedeno několik nápadů na ukládání knih pro různé potřeby, ať už chcete tyto knihy uchovat v bezvadném stavu, pokud bojujete s prostorem, nebo pokud jen hledáte nové způsoby, jak je uložit.
Jak skladovat knihy, aby se zachovali
Zatímco podkroví, sklepy a garáže se mohou zdát jako ideální místo pro ukládání knih, protože jsou mimo dohled a nepřekážejí, mohou být náchylné na vlhkost a drastické změny teplot, takže to jsou ve skutečnosti nevhodná místa pro skladování jakýchkoli vzácných knih.
Pro ty z nás, kteří chtějí své knihy zachovat v dobrém stavu si proto najdou jiné místo nejlépe přímo doma v bytě či domě. K tomuto může dobře posloužit jakákoliv police, či skříň.
Začněte s pořádnou policí
Z dlouhodobého hlediska by měly být knihy uloženy na dobře větrané polici; i když byste se měli za každou cenu vyvarovat vlhkosti, tak příliš suché prostředí může knihy také poškodit, stránky zkřehnou, což může vést k jejich prasknutí a roztržení. Ideální teplota by byla mezi 15–21 ºC, takže umístění knih do místnosti, kde jsou teploty mírné a příliš nekolísají, je nejlepší způsob, jak zabránit plesnivění, praskání nebo ohýbání knih.
Police na knihy neumisťujte na vnější stěny, protože budou reagovat a měnit se podle venkovních teplot. Umístěte polici místo toho k vnitřní stěně. Mezi stěnou a policí ponechte určitý prostor, abyste umožnili cirkulaci vzduchu.
Knihy by měly být drženy svisle nebo vodorovně, ale nikdy by neměly být nakloněny. Udržujte polici plnou – nebo použijte zarážku na knihy – aby se knihy mohly k sobě přitisknout, aniž by byly příliš nacpané. Usnadníte tak vyjmutí knih z police, aniž byste si zlomili hřbety nebo vytáhli obaly.
Knihy, které jsou příliš velké nebo příliš těžké, je lepší udržovat vodorovně. Snažte se co nejvíce ukládat knihy podobných velikostí vedle sebe.
Nerezové kovové police jsou ideálním místem pro ukládání knih, ale pokud dřevěné police nejlépe vyhovují vašemu domu – nebo vašemu rozpočtu – ujistěte se, že je dřevo natřeno vodou ředitelným polyuretanovým lakem, který zabrání přenosu kyselin ze dřeva. ke knihám. Obecně se vyhněte velmi kyselým dřevům – jako je například dub.
Nezapomeňte tyto police a knihy pravidelně utírat od prachu.
Knihy chraňte před světlem
Světlo poškodí barvu hřbetů a obalů knih, proto byste je měli chránit před přímým slunečním svitem. Na police na knihy umístěné vedle okna bude nejen dopadat přímé sluneční světlo, ale také se rychleji zahřejí. Teplo není dobré ani pro vaše knihy. Umístěte své knihovny dále od oken nebo se ujistěte, že váš dům má závěsy nebo žaluzie.
Knihy nechte v původním obalu
Vím, obaly knih jsou na obtíž, ale nejsou tu proto, aby potěšily vaše oči nebo aby vám zpříjemnily čtení knihy. Jsou tam proto, aby chránily knihu. Takže i když kožená, látková nebo vázaná kniha může vypadat na poličce hezčí než v papírovém obalu, tak byste jej měli ponechat. Zabrání hromadění prachu, sníží riziko prasklin a natržení. Vaše kniha pak bude i po mnoha letech vypadat jako nová. Obaly jsou nejlepším přítelem vaší knihy.
Nápady jak skladovat knihy v malých prostorách
Když nemáte mnoho místa pro knihy, které vlastníte, může být trochu těžké najít způsoby, jak mít své knihy úhledně uložené; není pro ně místo navíc, protože skříňky v obývacím pokoji jsou pravděpodobně již zaplněné jinými věcmi. Mohl bych navrhnout jiné věci vyhodit a ponechat si jen knihy, ale s takovou radou byste se určitě nespokojili. Je tedy čas být trochu vynalézavý a využít dostupný prostor co nejkreativněji. Zde je několik nápadů pro vás.
Na policích v chodbě
Pokud má váš byt či dům vstupní chodbu, malý prostor, kde obvykle necháváte boty a deštníky, proč tento prostor nevyužít na knihy? Není nic lepšího, než vejít do domu a vidět knihy.
Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.
Budete díky tomu navíc vypadat chytře.
Pod postelí nebo pohovkou
Většina lidí v prostoru pod pohovkou většinou skladuje ložní prádlo, kdyby na ni náhodou chtěla přespat návštěva. Tímto se ovšem nabízí velké množství potencionálního úložného prostoru pro knihy.
Na nočním stolku
Využít můžete standardní noční stolek. V Ikey lze koupit spousta různých druhů, ale mě osobně zaujal tento s názvem Nordkisa.
V závěsném organizéru na postel
V Ikey lze koupit závěsný organizér na postel kde můžete mít po ruce knihu, láhev s vodou a další důležité věci. Fungují skvěle pro knihy, které nejsou příliš tlusté, a jejich výroba je snadná. Některé se hodí i na stranu pohovky a vypadají skvěle.
Knižní vozík
Přesto jak to zní podivně, lze si pořídit v Ikey vozík na kolečkách, který je určen pro knihy.
Výhodou tohoto vozíku, kromě toho, co je zřejmé, je to, že jej můžete jednoduše posunout tam, kde vám to v danou chvíli nejlépe vyhovuje, protože má kolečka. Třeba do ložnice, obývacího pokoje nebo do klidně koupelny, kde by ale knihy neměli déle přebývat kvůli vysoké vlhkosti. Na obrázcích vypadá opravdu skvěle.
Co je zatuchlina?
Určitě to znáte když otevřete starou knihu a ucítíte z ní zápach zatuchliny. Co to ale vlastně ta zatuchlina je? Tento zápach se často u nás doma usadí a mnohdy jej nelze odstranit ani dlouhým větráním. Zatuchlý zápach způsobují zejména viry a plísně, které navíc útočí i na naši imunitu a je nutné odstranit je už v zárodku.
Proto jsem pro vás sestavil těchto pár užitečných rad, čtěte prosím dále.
Jak se zbavit zatuchliny z knih?
Ačkoliv se kukuřičný škrob tradičně používá jako zahušťovadlo, je také přírodním odstraňovačem zápachu, který je dostatečně jemný, aby nepoškodil jemné stránky vašich knih.
Knihy můžete vyčistit od zápachu zatuchliny tímto postupem:
- Otevřete knihy částečně a postavte je na konci na dlouhý kus pergamenu.
- Potom vezměte trochu kukuřičného škrobu a posypte jím knihy a stránky a ještě trochu rozevřete, aby se škrob dobře rozložil.
- Nechte knihy přes noc, aby kukuřičný škrob ztuhl a odstranil zápach zatuchliny.
- Následující den můžete přebytek setřást – opatrně, abyste nepoškodili vazbu nebo stránky.
- Nyní otestujete čichem: Ve svých knihách byste neměli být schopni cítit tzv. „zápach staré knihy“.
- Zameťte zbývající kukuřičný škrob pergamenovým papírem a vyhoďte nebo znovu použijte na další knihy.
Co s plesnivou knihou?
Knihy, které jsou zaprášené a uchovávány v teple, vysoké vlhkosti mohou po čase začít plesnivět. Jenže jak takovou knihu zachránit?
Zde je návod jak zachránit plesnivou knihu:
Nejlépe uděláte, když knihu nejprve zmrazíte, pokud není příliš velká, a poté ji potřete alkoholem nebo jednoduše odstraníte plíseň lihem. Doporučuji knihu nejprve zmrazit, aby se plíseň ze stránek snadněji odstranila.
Po čase zjistíte, že kdykoli stoupne vlhkost vzduchu, plíseň se vrátí. Vědět to je prvním krokem, jak tomu zabránit. Až přijde další vlhké období, ujistěte se, že knihy jsou v oblasti s dobrou cirkulací vzduchu (například s ventilátorem), pomůže to snížit pravděpodobnost návratu plísně. Nic není dokonalé, ale mít knihy v dobře větrané místnosti nemůže uškodit.
Jak se starat o knihy?
To jak byste se měli starat o své knihy jsme již probírali, pojďme si tedy vše shrnout a zrekapitulovat.
Mezi 6 zásad jak se starat o knihy především patří:
- Zacházejte s knihami opatrně a obezřetně.
- Nevystavujte knihy přímému slunečnímu záření.
- Neskladujte knihy v příliš vlhkém nebo suchém prostředí. Ideální vlhkost vzduchu pro knihy je 40 – 50%.
- Ideální teplota místnosti, ve které skladujete knihy je 15 – 21 ºC.
- Udržujte knihy čisté a bez prachu
- Zvažte uložení do speciálního úložiště. Zvlášť u vzácných a cenných knih.