Jak se stal Harrison Ford hercem (a co vám o něm nikdo neřekne)

Dnes si povíme jak se stal Harrison Ford hercem a jak vlastně získal první velkou roli v kultovním sci-fi filmu Star Wars (Hvězdné války).

I ve svých 78 letech je Harrison Ford stále jednou z nejkouzelnějších a nejvyhledávanějších hvězd Hollywoodu. Po spolupráci s režiséry těžké váhy, včetně George Lucase, Francise Forda Coppoly, Romana Polanského, Stevena Spielberga, Ridleyho Scotta, Petera Weita, Mika Nicholse a dalších, Ford ztvárnil širokou škálu postav v různých filmech.

Je nejlépe známý jako non-superhrdina Indiana Jones ve stejnojmenné franšíze, stejně jako‚ cynický samotář’ Han Solo ve franšíze Star Wars. A právě touto rolí si vysloužil celosvětové uznání a katapultoval svoji kariéru, čímž se stal jedním z největších celebrit v Hollywoodu. Cesta však byla plná překážek a nebylo by otevřených dveří, Ford by nikdy neměl svůj velký zlom.

Harrison Ford ve filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy (1981)

Jak se stal Harrison Ford z truhláře hercem

Harrison Ford, který sám sebe prohlásil za „pozdní ptáče“, se ve svém posledním ročníku na Ripon College zapsal do třídy dramatu, aby se vypořádal se svou plachostí, a fascinovaný se rozhodl pokračovat v herectví. Hrál jako komparz v několika filmech, než se stal neoblíbeným u Jerryho Tokovského, který ho posunul na konec seznamu náborů.

Harrison Ford, deklarovaný vedoucím společnosti Columbia Pictures, že v Hollywoodu nemá „žádnou budoucnost“, a frustrovaný kvalitou nabízených rolí, se rozhodl pro náhradní práci, aby finančně podpořil svou rodinu. Stal se z něj samouk a profesionální tesař.

“Tesařstvím jsem nakrmil svou rodinu a začal si vybírat z nabízených rolí,” řekl jednou. “Mohl jsem si dovolit vydržet, dokud nepřijde něco lepšího.” Nikdy jsem se však nevzdal své ambice být hercem. Byl jsem frustrovaný, ale nikdy jsem se necítil poražený svou frustrací. “

První Fordova role ve filmu Americké graffiti

Když byl v 60. letech ještě hercem pro Universal Pictures, Ford upoutal pozornost hollywoodského režiséra Freda Roose. Roos, který byl Fordovým přítelem, se neustále snažil posílit jeho hereckou kariéru. V roce 1973 se Ford ujal role v komediálním dramatu George Lucase Americké graffiti, které jeho kariéře nepomohlo, přestože byl hitem. Producent filmu, Francis Ford Coppola, ho však kromě najímání na stavbu portikových dveří obsadil do menších rolí ve svých filmech The Conversation a Apocalypse Now.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.V roce 1976, když Lucas obsazoval role pro svůj další film Hvězdné války, měl základní pravidlo, že nebude opakovat casting ze svého předchozího filmu kvůli obavám z toho, že ten druhý bude na diváky působit jako „Americké graffiti ve vesmíru“. Roos trval na tom, aby Lucas najal Forda jako Hana Solo. Aby prokázal své stanovisko, nakonec najal Forda, aby mu postavil dveře v kancelářích amerického Zoetrope, kde Lucas uspořádal casting, aby jim usnadnil jejich setkání.

Harrison Ford a George Lucas

Jak vzpomíná Fred Roos, „Harrison pro mě udělal hodně tesařství … Potřeboval peníze, měl děti, nebyl ještě velkou filmovou hvězdou. V den, kdy to dělal, tam byl náhodou George. Bylo to úžasné. “

Han Solo jako první zlomová role

Roosův plán byl úspěšný a Harrison Ford získal roli jako Han Solo, postavy, kterou hrál ve čtyřech pokračováních v průběhu 42 let. Když se ho na to stejné, po letech v rozhovoru zeptali. Ford si dělal z Lucase srandu tím, že trval na tom, že neplánoval získat hlavní roli, protože tesařství bylo v té době jeho prioritou.

Ukázalo se, že tesařství bylo pro něj darem z nebes. Stavbou dveří pro slavné hollywoodské magnáty si nejen vyřezal vlastní cestu k úspěšné slávě. Ale také pokračoval v získávání srdcí fenomenálními vystoupeními v seriálech Indiana Jones, Blade Runner a podobně. Dnes je téměř nemožné si představit, že by někdo jiný hrál role, ve kterých Harrison Ford hrál. Kdyby však nebyly dveře, které postavil, a Roosova nehynoucí důvěra a přátelství, naše milovaná ikona by tu nebyla.

Jak Ford oprávněně řekl:

“Pro mě je úspěch volba a příležitost.”

Pokud Vás zajímají další články ze světa kinematografie doporučuji si přečíst rozhovor s Aaronem Guzikowskim, tvůrcem seriálu Vychováni vlky zde. Než odejdete nezapomeňte se taky mrknout na náš e-shop tady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *