6 tipů jak napsat věnování do knihy (stručný návod)

jak napsat venovani do knihy

Říká se, že dobrá kniha je potrava pro duši a proto pokud chcete knihu darovat svým blízkým určitě je dobrý nápad do ní napsat i věnování. Díky věnování z knihy vytvoříte předmět, který bude mít pro obdarovaného mnohem větší hodnotu, jenže jak takové věnování do knihy napsat?

V tomto článku jsem pro vás sestavil těchto pár užitečných tipů, kterými se můžete při psaní vašeho věnování do knihy inspirovat, proto pozorně čtěte dále abyste věnování napsali správně.

1. Zvažte, komu chcete knihu věnovat

Jako první krok byste měli zvážit komu chcete knihu věnovat. Může to být někdo z rodiny, vašich přátel či kolega z práce nebo váš učitel. Podle toho se bude logicky odvíjet to jakou formou věnování budete psát. U rodiny a přátel si můžete dovolit být více osobnější, kdežto pokud knihu chcete věnovat například svému učiteli je dobré být zdvořilý.

2. Vyjádřete svou vděčnost

V druhém kroku je dobré, abyste vyjádřili svou vděčnost. Například pokud se jedná o přátele, tak proč si vážíte jejich přátelství, nebo pokud někdo z rodiny určitě zmiňte to, že vás vždy podporovali k dosažení vašich cílů a snů. V tomto bodě je určitě dobré se zamyslet nad tím jak vás daná osoba ovlivnila v životě či ve vaší práci nebo studiu.

Jak už jsem zmínil můžete také obdarované osobě poděkovat za její podporu či inspiraci. Můžete také uvést i konkrétní příklad toho jak vám daná osoba pomohla nebo pozitivně poznamenala.

Možná vám dobře pomohla, musíte tedy nad tímto zauvažovat a zapátrat v paměti, zvlášť pokud píšete věnovaní do knihy někomu koho znáte již delší dobu.

Důležité hlavně je, abyste byli autentičtí a vyjádřili své myšlenky a svou vděčnost tak jak ji doopravdy k dané osobě chováte.

3. Popište o čem kniha je a proč by pro čtenáře měla být zajímavá

Před tím než začnete věnování do knihy psát rozhodně musíte vybrat i nějakou vhodnou knihu. Při výběru knihy pečlivě promyslete jaká kniha by se konkrétní osobě mohla líbit. Ideálním případem by samozřejmě bylo pokud byste darovali knihu, kterou jste také přečetli.

Toto by vám jistě velmi usnadnilo vaše přemýšlení o tom jak napsat věnování do knihy správně, protože můžete vaší blízké osobě ve věnování přesně popsat čím pro něj bude zajímavá a proč jste právě tuto konkrétní knihu vybrali.

Hlavně pozor na spoilery.

Nebylo by určitě vhodné, kdybyste už ve věnování prozradili hlavní zápletku děje. Je však logické, že knihu, kterou jste vybrali a budete ji také chtít i darovat pravděpodobně nebudete číst celou, proto si alespoň zjistěte třeba na internetu o čem kniha je a také si můžete o dané knize přečíst uživatelské recenze.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.To vám nejen usnadní výběr správné knihy, ale i to jak věnování do knihy napsat a také v tomto věnování popsat proč by pro obdarovanou osobu měla být zajímavá.

4. Použijte svou vlastní řeč

Věnování do knihy by určitě mělo být osobní záležitostí, proto byste měli použít svou vlastní řeč. Buďte tedy přirození a nepoužívejte odborné výrazy, které si přečtete v encyklopedii jen abyste je použili jednou při psaní věnování.

Místo toho vyjádřete své pocity a myšlenky co nejpřirozeněji to umíte. Osoba, která vás důvěrně zná to zvlášť ocení.

Můžete také použít historky, či anekdoty z vašeho vlastního života. Jinými slovy je důležité aby to co napíšete do věnování bylo opravdu od vás a aby bylo pro danou osobu vzácné a jedinečné.

5. Buďte struční pokud to jde

Rozhodně nemusíte přehánět nad tím jak danou osobu milujete nebo obdivujete a věnování psát na několik stran, to určitě ne. Je lepší být stručný a napsat věnování pokud to lze pár větami.

Důležitá je také gramatika a pravopis, ujistěte se, že věnování je korektně napsané a že neobsahuje žádné chyby. Bylo by trochu blbé, kdyby si někdo knihu po letech otevřel a zjistil, že jste právě vy udělali gramatickou chybu zrovna na začátku knihy ve věnování.

Pokud si lámete hlavu nad tím, aby bylo věnování kratší tak může být užitečné přednapsat věnování a poté ho přečíst a zkrátit, aby bylo co nejstručnější.

6. Můžete použít vhodný citát

A jako poslední tip jak do knihy věnování napsat je použití vhodného citátu. Můžete se inspirovat například slavnými osobnostmi, či použít váš oblíbený citát z Bible. Dobrým nápadem je, aby tento citát tak trochu podtrhnul pointu toho co chcete ve věnování sdělit.

Závěr

Takže na závěr je dobré si tyto tipy a rady jak napsat věnování do knihy shrnout:

  • Zvažte, komu chcete knihu věnovat a podle toho zvolte vhodnou formu oslovení
  • Vyjádřete svou vděčnost
  • Popište o čem je kniha a proč jste zrovna tuto knihu vybrali, buďte ale opatrní abyste neprozradili nějaký spoiler
  • Věnování napište svými vlastními slovy
  • Pokud to lze buďte struční a napište do knihy věnování pár slovy
  • Jestli chcete, můžete použít i vhodný citát, který podtrhne vaše myšlenky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *