10 zajímavostí o J. K. Rowling, které jste možná nevěděli

J. K. Rowlingová je klenotem anglické literatury, ovšem její cesta k úspěchu nebyla vůbec snadná, proto jsem pro vás seřadil zajímavosti, které jste o ní pravděpodobně nevěděli. Tak tedy pozorně čtěte dále, aby vám něco neuteklo.

J. K. Rowlingová se narodila v malém městě Yate, které je zhruba dvě hodiny cesty od Londýna. Nyní Rowlingová žije ve Skotsku, kde píše další příběhy a pracuje na nových projektech.

Knižní série Harry Potter je zasazena do předměstí Londýna a také do kouzelnického světa. Joanne Rowlingová pravděpodobně čerpala pro své knihy inspiraci z reálných míst, které můžeme v Londýně nalézt, například nástupiště 9 a 3/4 na vlakovém nádraží King’s Cross Station.

Podobných zajímavostí je ale mnoho, proto jsem vytvořil tento seznam, ve kterém se dočtete jak strastiplná cesta Rowlingovou provázela při vytvoření slavné Potterovské série a také jaké události ji při psaní příběhu ovlivnili.

1. Její první kniha o Harry Potterovi byla dvanáctkrát odmítnuta

Ano je tomu tak, její první kniha Harry Potter a Kámen mudrců byla různými vydavatelstvími odmítnuta celkem dvanáctkrát než se jí konečně podařilo knihu vydat.

Tuto první knihu o Harry Potterovi Rowlingová psala zatímco seděla v kavárnách v okolí Edinburghu. Právě v tomto městě bydlela sama se svou dcerou, kde obě byly v nelehké situaci vzhledem k tomu, že se Rowlingová po třech letech manželství v roce 1995 rozvedla.

Po té co Rownlingová napsala první díl Harryho Pottera se nadšeně pustila do oslovování různých knižních vydavatelství. Jenže zjistila, že žádné z nich nemělo zájem knihu vydat, avšak Rowlingová své knize věřila a tak hledala dále až narazila na nakladatelství Bloomsbury, které vidělo potenciál v její knize a souhlasilo s vydáním.

Zajímavostí o J. K. Rowling je také to, že první myšlenku o Harry Potterovi napsala na kousek ubrousku v roce 1990 když jela vlakem z Manchesteru do Londýna.

2. J. K. Rowlingová trpěla depresemi, což ji inspirovalo k vytvoření mozkomorů

Joanne Rowlingová se stala matkou již v 25 letech. Její krátké a nerozvážné manželství skončilo dle jejich slov “katastrofálně” již po 3 letech.

Okolnosti jejího rozvodu a důsledky nezodpovědného manželského svazku ji na několik let stejně jako mnoho dalších rozvedených žen dohnalo k depresím. Svoji depresi popsala jako mozkomory – odporná stvoření, které se živí štěstím druhých lidí, které z nich vysávají.

3. J. K. Rowlingová je posedlá kouzelnými náramky

Možná to nevíte, ale Joanne Rowlingová je přímo posedlá náramky, kterým přisuzuje nějaký význam ať už je to vzpomínka na různé životní události nebo něco jiného. Sama věří, že tyto materiální věci představují sbírku vzpomínek a důvěrných osobních pocitů, které nějakým záhadným způsobem spojuje s těmito náramky.

Tato představa je mylná.

Jedné noci v jejím domě v Manchesteru byla vykradena a zloděj ji ukradl mimo jiné právě její sbírku náramků. Rowlingová, která byla na tyto materiální náramky citově vázaná cítila obrovskou ztrátu.

Zklamaná autorka si od této ztráty údajně však již nikdy další náramek nepořídila. Až na jeden moment kdy dostala náramek jako dar od nakladatelství Bloomsbury při příležitosti vydání jejího sedmého dílu o Harry Potterovi.

Je možné že si svoji sbírku náramků neobnovila, protože pochopila, že věci nikdy nemohou nahradit harmonické rodinné vztahy a krátkodobý pocit štěstí, které tyto materiální věci v člověku vyvolají jsou velice rychle pomíjivé a časem degradují. To co totiž v lidech zůstává navždy jsou vzpomínky na své blízké, které jsou vázané na duši člověka a nikoliv na materiální věci, či nějaké náramky nebo jiné cetky.

Pokud je někdo dobrý člověk, vzpomenete si na něj pro jeho dobrodinství a ne proto, že vám dal nějakou věc nehledíce na to jak drahou.

4. Rowlingová si změnila jméno na počest její babičky

Skutečné jméno J. K. Rowling je Joanne Rowlingová. Iniciály J. K. využívala záměrně jako strategii svého vydavatelství, které věřilo, že neutrální jméno autora bude mít ve výsledku lepší prodejnost.



Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.



Věřili také, že by bylo dobré složit iniciály z více písmen, proto Rowlingová přidala i písmeno “K”, podle jména její babičky Kathleen.

Rowlingová se při vzpomínce na svoji strastiplnou cestu k vydání své první knihy dívá s úsměvem. K této příhodě dodala: “Mohli mě klidně pojmenovat jako Enid Snodgrass. Já už prostě chtěla tu knihu vydat.”

5. J. K. Rowlingová je spisovatelka a zároveň filantropka

Kariéra Joanne Rowlingové zdaleka nekončila u série knih o Harrym Potterovi. Nedávno vydala svou novou knihu Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination.

Když zrovna nepracuje na nové knize věnuje se charitativní činnosti po celém světě. Její první charita, kterou založila nese název Volant. Druhá její charita se jmenuje Lumos, což je nezisková organizace, která pomáhá dětem po celém světě.

Rowlingová je známá také tím, že v roce 2011 darovala skoro 70% svého jmění na charitativní činnost.

V roce 2015 získala ocenění od Britského Červeného kříže za humanitární pomoc.

6. J. K. Rowlingová nikdy nebyla dobrou studentkou

Přestože Rowlingová dokončila školu a dostala se na vysokou nikdy nebyla velmi dobrou studentkou. Její vysokoškolský profesor o ní prozradil, že si jí pamatuje tak, že se vždy naučila jen potřebné minimum, aby u zkoušek uspěla. Je to i možná z toho důvodu, že Rowlingovou více než studium zajímala literatura, konkrétně knihy od Dickense a Tolkiena.

7. J. K. Rowlingová byla první autorkou miliardářkou

V roce 2011 časopis Forbes označil Rowlingovou jako historicky první autorku, ze které se stala miliardářka. Ona každopádně díky své štědré povahy okamžitě po tomto ohlášení darovala 100 milionů liber na charitu, čímž přišla o svůj status miliardářky.

Z tohoto důvodu ji Forbes odstranil ze seznamu miliardářů, avšak tento titul první autorky miliardářky ji stejně patří.

8. Nejcennější majetek J. K. Rowlingové

Rowlingová považuje jako jeden ze svých nejcennějších majetků sérii prvních románů od Jane Austenové, které si nosí vždy s sebou.

Již od dob dětství dychtivě četla romány Austenové a oblíbila si je na tolik, že si pořídila i její historicky první vydání.

Není žádným tajemstvím že Rowlingová dlouhou dobu bojovala s depresemi a četba jí pomohla se s těmito depresemi vyrovnat.

Když byla dotázána jaké knihy by doporučila svým fanouškům, tak dala tento seznam:

  • Příběh dvou měst (Charles Dickens)
  • Manxmouse: The Mouse Who Knew No Fear (Paul Gallico)
  • Emma (Jane Austenová)
  • Hons and Rebels (Jessica Mitford)
  • Kdo chytá v žitě (Jerome David Salinger)
  • The Story of the Treasure Seekers (Edith Nesbit)
  • Malé ženy (Louisa May Alcottová)

9. První kniha Rowlingové vydělala jen 1500 liber

První platba, kterou dostala za svou knihu Harry Potter a Kámen mudrců byla jen 1500 liber, což je jen málo v porovnání s celkovým jměním Rowlingové, které je odhadováno na 1 miliardu liber.

10. Rowlingová miluje vlaky

Všichni fanoušci Harryho Pottera ví, že Rowlingová velice srdečně popisuje vlakové nádraží King’s Cross Station a také cesty vlakem obecně. Rowlingová sama velice ráda cestovala vlakem, což ji v prvé řadě inspirovalo k napsání první knihy o Harry Potterovi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *