Harry Potter je jednou z nejpopulárnějších knižních sérií všech dob. Autorka J.K. Rowlingová stvořila svět plný kouzel, dobrodružství a přátelství, který okouzlil miliony čtenářů po celém světě. Tato knižní série se stala ikonou moderní literatury a inspirovala mnoho dalších autorů i čtenářů. V tomto článku se podíváme na zajímavosti z knižní a filmové série Harryho Pottera, které vám pomohou lépe porozumět této kouzelnické říši a jistě se dozvíte něco, co jste o Harry Potterovi zatím nevěděli, proto pozorně čtěte dále.
1. Rowlingová a Harry Potter mají narozeniny ve stejný den
Rowlingová, stejně jako Harry Potter mají narozeniny ve stejný den a to konkrétně 31. července.
ČTĚTE TAKÉ: Upečte si dort, který dostal Harry Potter od Hagrida.
2. Rowlingová pojmenovala postavy dle jejich role
Všichni se asi shodneme na tom, že kouzelnický svět Rowlingové je skvělý – a zvlášť jména, která dala svým postavám, nejsou výjimkou. Na Pottermore prozradila, že na začátku tvůrčího procesu vymyslela jména pro 40 Bradavických studentů v Harryho ročníku včetně hlavní trojice.
Například Harryho jméno odkazuje na jeho vůdčí schopnosti a Ronovo spíš odrazuje jeho roli pomocníka.
„Harry“ je středoanglická verze „Henryho“, jména populárního mezi anglickými králi v průběhu staletí. Pro „Ronalda“ Rowlingová zdánlivě vzhlížela k staroseverskému „Rögnvaldr“, což je titul pro vládcova poradce.
Naproti tomu Hermionino jméno, převzaté ze Shakespearovy “Zimní pohádky” (a řecké mytologie, obecněji) má méně společného s jejími vlastními rysy než s touhou jejích mudlovských rodičů vybrat pěkné dívčí jméno.
3. Harry Potter sdílí křestní jméno se svým pradědou
Dle serveru Wizarding World, kde je uvedena rodová linie Potterových sdílí Harry své křestní jméno se svým pradědou.
Ačkoliv jeho praděda, který žil na přelomu 19. a 20. století není nijak zmíněn v hlavní knižní sérii, tak by se teoreticky mohl objevit ve Fantastických zvířatech, kde se příběhová linie odehrává v jeho době.
4. Všechny magické rostliny v této sérii pochází ze skutečné flóry
Na první pohled by se zdálo, že veškeré magické rostliny, které jste v této sérii mohli vidět jsou pouhým výplodem fantazie.
Autorka Rowlingová však vysvětlila v roce 2003 v rozhovoru pro CBS „60 Minutes“, že rostliny v Potterovské sérii pocházejí z kompendia nazvaného „The Complete Herbal“ od anglického botanika a bylinkáře Nicholase Culpepera.
5. Jen jediná postava v sérii je z reálného světa
Nicolas Flamel, stejnojmenný čaroděj z „Kamenu mudrců“, byl francouzský obchodník a písař narozený ve 14. století. Skutečné Flamelovo spojení s alchymií, přikrášlené po jeho smrti, je přinejlepším slabé.
Rowlingová se však rozhodla jej v sérii zmínit a propojit příběh ze svého kouzelnického světa s reálnou historickou postavou našich dějin.
6. Edinburgh, kde Rowlingová žila byl zdrojem její inspirace
Hlavní město Skotska se hemží gotickou architekturou, dlážděnými ulicemi a úzkými průchody.
Rowlingová byla okouzlena lokalitami města, od Greyfriars Kirkyard – kde je pohřben „skutečný“ Tom Riddle – až po soukromou instituci George Heriot’s School, jejíž věžová budova inspirovala Bradavice.
Pokud Edinburgh navštívíte, můžete dokonce navštívit kavárny, kde Harryho příběh začal, jmenovitě The Elephant House, takzvané „Rodiště Harryho Pottera“ – nezapomeňte se podívat na koupelnu, která je pokryta potterovským graffiti, které fanoušci za ta léta zanechali – a Spoon, restauraci, kterou Rowlingová navštěvovala v té době známa jako Nicolson’s Cafe.
7. Dolores Umbridgeová vyděsila i Stephena Kinga
Zapomeňte na Voldemorta – bývalou profesorku Obrany proti černé magii Dolores Umbridgeovou považoval za jednoho z nejděsivějších padouchů fikce nikdo jiný než slavný hororový spisovatel Stephen King.
„Jemně se usmívající Dolores Umbridgeová se svým dívčím hlasem, ropuší tváří a svírajícími se tlustými prsty je tím největším padouchem, který se objevil od Hannibala Lectera,“ napsal King ve své recenzi na „Fénixův řád“ v roce 2009 pro magazín Entertainment Weekly.
8. Motto Bradavic je psáno latinsky
Není žádným tajemstvím, že Rowlingová studovala jazyky a mytologii na Exeter University a má tedy základy latiny.
“Draco dormiens nunquam titillandus”
– Motto školy čar a kouzel Bradavice
V českém překladu motto Bradavic znamená “Nikdy nelechtej spícího draka.”
“Většina školních sloganů jsou o vytrvalosti a ušlechtilosti, loajalitě a podobně. Mě zkrátka pobavilo dát zcela praktickou radu pro motto školy Bradavic,” vysvětlila Rowlingová v roce 2005 v rozhovoru pro BBC.
9. Ve filmové sérii byl jeden samostatný produkční tým zaměřený jen na zvířata
Pomineme-li kouzelná stvoření, ve filmech o Harrym Potterovi bylo i mnoho obyčejných zvířat. Bylo jich dokonce tolik, že na ně byl vyčleněn jeden samostatný produkční tým.
Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.
Čtyři různé sovy hrály Harryho Hedviku a více než tucet krys ztvárnilo Ronova mazlíčka hlodavce jménem Prašivka.
ČTĚTE TAKÉ: 7 viteálů skrývající Voldemortovu duši (a proč je vybral)
10. Knihy o Harry Potterovi byly přeloženy do více než 80 jazyků
Knihy o Harry Potterovi, kterých se po celém světě prodalo více než 500 milionů výtisků, byly přeloženy do 80 různých jazyků. Nedávno do skotštiny, jazyka, kterým mluví asi jen 90 000 lidí.
11. Ve filmové sérii měl Harryho Pottera hrát původně herec Haley Joel Osment
Před malou hádkou s Rowlingovou byl Steven Spielberg zavázán režírovat první film “Kámen mudrců” a chtěl, aby hlavní roli Harryho ztvárnil herec Haley Joel Osment známý z filmu Šestý smysl.
Než získal hlavní roli Daniel Radcliffe, tak v konkurzu porazil více než 300 dětských herců, podle deníku The Telegraph.
12. Rowlingová vymyslela mozkomory na základě svých zkušeností s depresemi
Když jí bylo 20 let, Rowlingová bojovala s depresemi.
Během rozhovoru s Oprah Winfrey sdělila, že mozkomorové jsou založeni na jejím pocitu deprese.
“Znám smutek. Smutek znamená, že pláčete, avšak máte city. Ale je to ta chladná nepřítomnost všech citů – ten opravdu vyprázdněný pocit. Takoví jsou mozkomoři,” řekla.
13. Aby zabránila uniknutí své poslední knihy, dala ji krycí jméno
První neoficiální výtisky Relikvie smrti dostaly vtipné krycí názvy s červenými sleděmi, jako například “Edinburští hrnčíři” a “Život a časy Clary Rose Lovett: Epický román pokrývající mnoho generací.”
14. Na poslední chvíli si rozmyslela vraždu Arthura Weasleyho
Úmrtí postav jsou jedním z hlavních prvků, které si Rowlingová předem naplánovala.
Původně plánovala, že Ronova otce, Arthura Weasleyho, potká pochmurný osud ve Fénixově řádu, ale naštěstí změnila názor.
„Myslím, že zčásti je to způsobeno tím, že v knize bylo velmi málo dobrých otců,“ řekla v rozhovoru pro deník Today v roce 2007. “Arthur Weasley byl snad jediný dobrý otec v celé sérii.”
15. Školní uniformy byly nejdražším kostýmem, které ve filmu vyrobili
Protože zahrnovaly hedvábné kravaty a vlněné svetry, bradavické uniformy byly jedny z nejdražších kostýmů v celé sérii.
“Nikdy jsem nechtěla použít nic jiného než ten nejdokonalejší materiál,” řekla dříve Insideru. “Vazby jsou z hedvábí, použili jsme vlnu (na svetry), na šaty jsme také použili velmi drahý materiál.”
16. Zvláštní filmové efekty
Od famfrpálových sekvencí po létající knihy v Bradavické knihovně hrála technologie zeleného plátna zásadní roli v přenesení kouzla ze světa Harryho Pottera na velké filmové plátno.
Ne ke každému speciálnímu efektu však byla přidána postprodukce. Animatronika byla použita pro tvory, jako jsou mandragory profesorky Prýtové a také “Knihu monster”, která zaútočila na Harryho. Byl zde také animatronický Klofan používaný pro detailní záběry Hippogriffa, na kterém Harry letěl.
17. Famfrpálová košťata nebyla jen běžná rekvizita
Košťata byla vyrobena z leteckého titanu.
„Lidé je považují za rekvizitu, kterou děti nosí, ale ve skutečnosti na nich musí sedět,“ řekl pro Popular Mechanics Eddie Newquist, hlavní kreativní ředitel Global Entertainment Services – společnosti zodpovědné za výstavu Harryho Pottera. 2011.
“Musí být namontovány na základny pro ovládání pohybu pro záběry na zelené obrazovce a záběry se speciálními efekty, takže musí být velmi tenké a neuvěřitelně odolné,” dodal.
18. Některé jídlo na natáčení bylo opravdové
Ačkoli některá jídla, která se objevila ve filmech o Harry Potterovi, byla vyrobena z malované pryskyřice, ve směsi pro scénu svátků v Ohnivém poháru bylo některé jídlo opravdové.
Pokud si chcete zkusit jíst jako Bradavický student, můžete vyzkoušet některé z kouzelných nabídek v kouzelnickém světě Harryho Pottera když navštívíte Universal Studios v Orlandu na Floridě, USA.