Harry Potter: 7 viteálů skrývající Voldemortovu duši (a proč je vybral)

Harry Potter se snažil najít a zničit veškeré viteály, do kterých Voldemort ukryl svou duši, aby byl schopen tohoto pána zla jednou a pro vždy porazit. Co to ale viteály vlastně jsou? A jak je zničit? Pokud se chcete dozvědět do jakých předmětů Voldemort skryl svou duši a proč si je vybral, tak pozorně čtěte dále.

Upozornění: Tento článek obsahuje spoilery a zajímavosti, které vysvětlují souvislosti příběhu knihy.

1. Deník Toma Riddla

Deník Toma Riddla
Deník Toma Riddla

Prvním viteálem, který Harry zničil byl deník Toma Riddla. Harry jej zničil již ve druhém díle baziliščím tesákem, který paradoxně obsahuje baziliščí jed, jeden z mála prvků, které dokáží zničit viteály. Tento deník vytvořil Tom Riddle, později známý Lord Voldemort již ve svých 16 letech.

Předtím než byl deník zničen ho Voldemort svěřil Luciusi Malfoyovi, o kterém si myslel, že je jeho věrný následník.

Deník se po čase dostal do rukou Ginny Weasleyové, která při své interakci s deníkem málem přišla o život. Tom Riddle se pomocí tohoto deníku pokusil o svůj, jak už moc dobře víte neúspěšný návrat, který mu překazil právě Harry Potter, což si jistě dovedete představit Voldemorta, který se tak dlouhou dobu skrýval velmi rozzuřilo.

2. Prsten Rojvola Gaunta (Voldemortův děda)

Prsten Rojvola Gaunta
Prsten Rojvola Gaunta

Jak už je z nadpisu patrné, tak druhým viteálem byl prsten Rojvola Gaunta, což byl Voldemortův dědeček z matčiny strany.

Tento prsten, z kterého Voldemort učinil viteál byl rodinným dědictvím rodiny Gauntových. Gauntovi byli čistokrevní čarodějové, jejichž pokrevní linie sahala až k samotnému Salazarovi Zmijozelovi.

Překvapením pro vás také může být to, že Voldemortova matka jej měla s mudlou, tudíž sám pán zla Voldemort není čistokrevný čaroděj. Možná i z toho důvodu považoval Voldemort Rojvolův prsten za dostatečně hoden toho, aby do něj ukryl část své duše.

Mohli bychom tedy i polemizovat o tom, zda nenávist, kterou Voldemort cítil vůči svému otci byla přenesena i v nenávist, kterou cítil vůči všem mudlům (možná proto, že jeho otec byl právě jedním z nich).

3. Medailonek Salazara Zmijozela

Medailonek Salazara Zmijozela
Medailonek Salazara Zmijozela

Voldemort měl těžké dětství a byl velmi osamělý. Narodil se následkem omámení lektvarem lásky a byl ponechán svému osudu v sirotčinci.

Podobně jako pro Harryho i pro Voldemorta byli Bradavice prvním místem, kde mohl být opravdu sám sebou a především místem, které mohl nazvat svým domovem.

Z toho důvodu, že pro Voldemorta byli Bradavice tak důležité se rozhodl, že každý viteál by měl být nějaký předmět patřící jednomu ze čtyř zakladatelů Bradavic.

Pro získání medailonku Salazara Zmijozela Tom Riddle krutě zavraždil jistou bohatou ženu a donutil jejího domácího skřítka, aby se k tomuto ohavnému činu přiznal.

Následně tento medailonek ukryl v přímořské jeskyni s odkazy na Tomovo dětství.

Regulus Black později medailonek získal, když přeběhl od Smrtijedů. Medailonek Salazara Zmijozela byl jeden z nejcennějších Voldemortových viteálů, protože kdysi patřil jeho předkovi a zakladateli Bradavic.

4. Pohár Helgy z Mrzimoru

Pohár Helgy z Mrzimoru
Pohár Helgy z Mrzimoru

Asi vás bude zajímat, že dějová pointa byla z filmů vystřižena. Konkrétně ta část, která v knize vypráví o ženě Hepzibah Smithové, která se osvědčila Voldemortovi při vytvoření hned dvou ze sedmi viteálů.

Tato žena o sobě tvrdila, že je potomkem Helgy z Mrzimoru a kdysi vlastnila tento pohár. Helga z Mrzimoru nebyla čarodějkou, ke které by Voldemort byl nějak příbuzný či si jí vážil, avšak právě z toho důvodu, že byla zakladatelkou Bradavic zvolil její pohár vhodný pro to, aby jej přeměnil na viteál.

Pohár byl později ukryt v trezoru rodiny Lestrangeových, kteří byli tak bohatí, že v hordě jejich zlata bylo pro Harryho a jeho přátele velmi obtížné jej najít.

Pohár Helgy z Havraspáru, jeden z Voldemortových viteálů se nakonec podařilo zničit Hermioně Grangerové během bitvy o Bradavice pomocí baziliščího tesáku.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.5. Diadém Roweny z Havraspáru

Diadém Roweny z Havraspáru
Diadém Roweny z Havraspáru

Říká se, že diadém Roweny z Havraspáru činí jeho nositele moudřejším. Rowenina dcera Helena, která byla žárlivá na moc své matky ji ho ukradla a ukryla v lesích Albánie.

Tom Riddle jako mladík okouzlil ducha Heleny, která mu posléze řekla kde diadém najde. Diadém Roweny z Havraspáru se tak stal jedním z posledních viteálů pocházející od zakladatelů Bradavic, protože Voldemortovi se nikdy nepodařilo získat nic, co by patřilo Godriku Nebelvírovi.

Poté, co byl diadém nalezen v komnatě nejvyšší potřeby, byl diadém zničen Fiendfyrem (dalším způsobem jak lze zničit viteál).

6. Had Nagini

had nagini
Had Nagini

Za celou knižní sérii Harryho Pottera nám bylo jako čtenářům řečeno velmi málo o tomto hadovi jménem Nagini.

Víme však to, že Nagini byl had, který byl s Voldemortem hluboce spjatý díky Voldemortově schopnosti mluvit s hady.

Posléze se ukázalo, že Nagini byla zároveň viteál a Nevile Longbottom ji zabil mečem Godrika Nebelvíra. O Nagini bylo řečeno více ve filmech Fantastická zvířata, kde byl ukázán její rozporuplný příběh.

Nicméně v knižní a filmové sérii Harry Potter se Nagini ukázala jako jeden z nejlépe chráněných viteálů zvlášť proto, že byla vždy po boku Voldemorta.

7. Harry Potter: Chlapec, který přežil

Harry Potter
Harry Potter

Harry Potter se stal viteálem čirou náhodou, když se jej jako malého pokusil zavraždit lord Voldemort.

Stalo se to tak, že Harryho matka, před tím než ji Voldemort zabil vykouzlila obrané kouzlo, které jej mělo ochránit a to tak, že odrazilo kletbu Avada kedavra (O seznamu kouzel z Harryho Pottera se dočtete více zde) zpátky na jejího sesilatele – Voldemorta.

Již tak rozštěpená Voldemortova duše se pak uchytila na nejbližší živé stvoření, což byl právě malý Harry Potter a učinil jej tak jedním z viteálů.

Problém byl v tom, že aby byl Voldemort navždy poražen musel Harry zemřít. Zničení kousku Voldemortovi duše, aniž by byl Harry zabit se pak podařilo za použití Relikvie smrti.

Cesta ke zničení všech viteálů byla dlouhá a obtížná, ale jak už jistě víte tak se to nakonec Harrymu, Ronovi a Hermioně a nejen jim, ale všem dobrým kouzelníkům z Bradavic podařilo.

Závěr

Na závěr vám prozradím odpovědi na často kladené dotazy ohledně viteálů.

Kdo zničil úplně poslední viteál?

Poslední viteál byl had Nagini a zničil ho Neville Longbottom za pomocí Nebelvírova meče.

Jak zničil Brumbál prsten Rojvola Gaunta?

Albus Brumbál zničil prsten Rojvola Gaunta za pomocí Nebelvírova meče ve své kanceláři v Bradavicích, ale vážně se při tom zranil. Joanne Rowlingová o tom píše v knize Princ dvojí krve.

Jaké jsou podmínky pro vytvoření viteálu?

Viteál je vytvořen tím, že kouzelník skryje kousek své duše do určitého předmětu. První se tak stane, když se duše kouzelníka rozdělí napůl a část je vložena do viteálu a část ponechána v těle onoho čaroděje. Toho je však dosaženo nejhorším aktem zla a to vraždou, která rozpolcuje duši.

Stárne čaroděj, který skryje duši do viteálů?

Čaroděj, který vytvoří viteály není nesmrtelný, avšak zajistí, že jeho duše je stále přítomna ve fyzickém světě ve viteálech.

Na kolik částí je možno rozdělit duši do viteálů?

Není stanoven přesný limit pro rozpolcení duše či limit, který by omezoval množství viteálů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *