Harry Potter: Typy kouzelnických hůlek (kdo jakou měl a co znamenají)

Hůlky jsou pro čaroděje a čarodějky velmi důležité a mohou mít zvláštní význam. V tomto článku se podíváme na hlavní typy dřeva a z čeho všeho se hůlky ve světě Harryho Pottera skládají. Proto pozorně čtěte dále, abyste se dozvěděli co jednotlivé hůlky znamenají a jaké mají vlastnosti.

Je známo, že různé hůlky v Harry Potterovi jsou vyrobeny z několika kategorií magických předmětů, z nichž každý se vyznačuje různými silnými a slabými stránkami. Harry Potter nejprve dostal svou hůlku v Kameni mudrců od Ollivandera v Příčné ulici a rychle zjistil, že čaroděje si vybírá hůlka.

Hůlka sama o sobě funguje spíše jako komunikační kanál pro magii jejího uživatele, než aby kouzla sama o sobě produkovala, jak dokazují jiné kouzelnické školy, jako je Uagadou v Africe, která se specializuje na magii bez hůlky.

V knihách Harryho Pottera jsou pro každou postavu popsány různé hůlky v Harry Potterovi spolu s jejich jádry a typem dřeva. Říká se, že Wandlore je velmi obtížný předmět a mistři jako Ollivander nebo Gregorovitch byli schopni dosáhnout vrcholu ve svém oboru. Hůlky jsou velmi tajemné nástroje, někdy jednající samy od sebe a podle čaroděje, který je vydá, jsou schopny fantastických, ale i strašných činů.

V tomto článku rozebereme dva hlavní materiály, ze kterých se vyrábí kouzelnické hůlky a to:

  • Typ dřeva
  • Jádro kouzelnické hůlky

Jádro: Vous horského trolla

Vous horského trolla

V kouzelnickém světě je dobře známo, že v oboru výroby hůlek existují tři nejvyšší jádra, která zahrnují dračí srdce, vlasy jednorožce a fénixovo pero. Trollí vousek je dřívější látka v různých hůlkách, která je považována za méně výkonnou než ostatní.

Nyní se používá jen zřídka kvůli svým omezením a nebezpečím spojeným se získáním vousu od trolla. I když byl zdánlivě podřadný, trolí vousek byl údajně použit při vytvoření hůlky sira Cadogana, rytíře kulatého stolu v kouzelnickém světě Harryho Pottera.

Typ dřeva: Jasan

Cedric Diggory

Jasan je dobře známý pro usměrňování magické energie různých kouzelnických hůlek, a i když může být celkem k ničemu, tak některá z nejstarších košťat využívala při jejich tvorbě právě tento typ dřeva. Jasan je loajální dřevo a často se připojí ke svému původnímu pánovi, takže je obtížné ho předávat mezi různými vlastníky.

S jasanem je spojena prestiž, protože je považován za ušlechtilé dřevo ve svém designu, ale jen ti nejstatečnější z čarodějů a čarodějnic by byli schopni využít maximální potenciál, čeho je schopen. Hůlku z jasanu je proto obtížnější zvládnout, ale odvážný Mrzimorský kouzelník Cedric Diggory byl mezi těmi, kdo vlastnili tuto popelavou hůlku.

Jádro: Mořský korál

Někdy existují různé hůlky Harryho Pottera, které se používají jen zřídka, protože nejsou plně pochopeny. Mezinárodní společenství kouzelníků může ve skutečnosti používat přírodní materiály zcela odlišně v závislosti na regionu a korál je toho skvělým příkladem.

Tato podvodní látka, nebo chcete-li hornina obsahuje spoustu vlastních magických vlastností. Výrobce hůlek Gregorovitch použil tento o něco levnější, ale vzácnější materiál v některých svých vlastních výrobcích.

Typ dřeva: Vrba

Harry Potter hůlky

Vrba je velmi užitečný typ dřeva, které se používá při výrobě různých hůlek v kouzelnickém světě Harryho Pottera, ale ve skutečnosti je to docela neobvyklé. Ollivander sám si tento materiál oblíbil a jeho obchod s hůlkami prodával řadu variant designu, které čerpaly z různých dostupných druhů vrb.

Předpokládá se, že má léčivé vlastnosti a pravděpodobně by se našel v rukou lékaře nebo sestry. Druhá hůlka Rona Weasleyho byla ve skutečnosti vyrobena z vrby, stejně jako hůlka Lily Potterové a Scorpiuse Malfoye, syna Draca.

Jádro: Roh rohatého hada

Ačkoliv to zní podivně, tak jako jeden z materiálů na výrobu kouzelnických hůlek se používá kousek rohu “rohatého hada”.

Rohy rohatého hada jsou obzvláště silné v různých kouzelnických hůlkách, ale zdá se, že sesílají prastará kouzla, kterým moderní čarodějové a čarodějnice plně nerozumí.

Kvůli jeho velmi zřejmému spojení s hady se říká, že právě toto jádro pomáhá zvýšit schopnost komunikovat s hady. V moderním kouzelnickém světě nejsou žádní známí uživatelé hůlky s tímto jádrem, ale nepochybně je to hůlka, která by dobře fungovala v Harryho rukou.

Typ dřeva: Tis

Ginny Weasleyová

Jedním z nejneobvyklejších druhů stromů je tis, přičemž tuto hůlku vlastní pouze dvě známé postavy (Voldemort a Ginny Weasleyová). O různých hůlkách se tvrdí, že naplňují svého uživatele neuvěřitelnou silou, zejména ty, kteří se zabývají temnou magií, ale to nutně neznamená, že příslušná čarodějnice nebo čaroděj bude přitahován zlem.

Tisové hůlky se téměř nikdy nepoddají majiteli, který postrádá odvahu, to bylo jasně stanoveno.

Jádro: Žíně z ocasu jednorožce

Ron Weasley

Žíně získaná z ocasu jednorožce z různých kouzelnických hůlek Harryho Pottera jsou až po okraj nabité magickou energií, což vysvětluje, proč jsou tyto hůlky tak drahé. Toto jádro je považováno za „čisté“ v tom smyslu, že hůlky, které ho obsahují, jsou obvykle spolehlivé, nemluvě o výzvách, kterým čelí kdokoli, kdo se takovouto kouzelnickou hůlku snaží použít ke zlu.

Kouzelnickou hůlku s žíní z ocasu jednorožce použili například Ron Weasley, Remus Lupin, Cedric Diggory, Neville Longbottom, Sybill Trelawneyová a Draco Malfoy.

To z nich dělá jeden z nejoblíbenějších typů hůlky kouzelnického světa Harryho Pottera.

Na poli kouzelnických hůlek se jedná o takovou Škodu Octavia mezi hůlkami.

Typ dřeva: Jedle

Minerva McGonagallová

Ollivanderova rodina věřila, že jedle patří mezi nejtvrdohlavější z různých hůlek Harryho Pottera, protože jejich páni pravděpodobně přežijí extrémní souboje bez větší újmy. To je dokázáno, když profesorka McGonagallová, která používá jedlovou hůlku, toleruje nejméně čtyři omračující kouzla, než upadne do bezvědomí. Tyto hůlky dávají přednost uživatelům, kteří jsou rozhodní a mají silnou vůli.

Často selhávají, když je používají ti, kteří si nejsou jisti sami sebou. Pokud jde o typ magie, transfigurace je pro kouzelnickou hůlku s tímto typem dřeva výrazně posílena.

Není tedy žádným překvapením, že právě McGonagallová, jejíž hlavní předmět byla právě transfigurace (přeměna) používala hůlku vyrobenou z jedle.

Jádro: Pírko z fénixe

V příběhu o Harry Potterovi jsme se setkali s mnoha kouzelnickými hůlkami.

Ovšem pírko z fénixe je jedinečné právě proto, že toto jádro má společné jak Harry Potter tak samotný lord Voldemort.

A navíc, kouzelnické hůlky s pírkem z fénixe jsou ve skutečnosti neuvěřitelně vzácné. Bohužel jejich dynamická povaha je přivádí do konfliktu s jejich majiteli, protože někdy mají tendenci jednat bez jakéhokoli lidského zásahu.

Hůlky s jádrem z fénixova peří není snadné „domestikovat“ a přimět tuto hůlku, aby změnila loajalitu, je téměř nemožné.

Typ dřeva: Jilm

Lucius Malfoy

Jilm poskytuje nejlepší přesnost různých kouzelnických hůlek ze světa Harryho Pottera a předchází chybám, kterým se lze snadno vyhnout, tím, že koriguje jakoukoli nerovnováhu v jeho používání.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Je nanejvýš propracovaná a umožňuje generování složitých kouzel (za předpokladu, že je čaroděj dostatečně zručný).

Bez ohledu na to, díky inklinaci dřeva k významným kouzelnickým mistrům, získalo nespravedlivou pověst “elitáře”. Kupříkladu Lucius Malfoy využívá také kouzelnickou hůlku vyrobenou z jilmu; nicméně, to vypadá k byli “zděděni” od jeho otce, Abraxas — dále posilovat ponětí o čistokrevnosti.

Jádro: Blána z dračího srdce

Bellatrix Lestrangeová

Toto jádro je převzato od zjevně zesnulých draků. Hůlky s tímto jádrem jsou velmi silné a oslnivé. Vytvářejí extrémně silná výbušná kouzla. Se svými pány tvoří robustní spojení a lze je poměrně snadno využít pro temnou magii.

Mezi čarodějnice a čaroděje s hůlkami s jádrem z blány dračího srdce patří Hermiona Grangerová, Dolores Umbridgeová, Minerva McGonagallová, Lucius Malfoy, Peter Pettigrew, Bellatrix Lestrangeová a samotný Ollivander.

Typ dřeva: Vinná réva

Hermiona Grangerová

Z různých kouzelnických hůlek světa Harryho Pottera je vinná réva celkem vzácné dřevo, jedno z mála pocházející z “nestromového” zdroje. Pro své magické vlastnosti se používá již od starověku, počínaje věkem druidů.

Hůlky vyrobené z vinné révy jsou vehementně přesvědčeny o tom, kým chtějí být vlastněny.

A to natolik, že by se mohly aktivovat v přítomnosti ideálního kandidáta.

A to aniž by se jí dotkl.

Hermionina hůlka je vyrobena z vinné révy, což údajně znamená, že je předurčena k velkým věcem. Ta se také později stane ministryní kouzel, takže o tomto prohlášení není nejmenších pochyb.

Jádro: Roh baziliška

bazilišek

Jediný člověk, který je schopen použít hůlku s tak bizarním jádrem byl Salazar Zmijozel – kus hadího dřeva vykládaný malým kouskem baziliščího rohu.

Jednou z jeho speciálních schopností byla schopnost přejít do režimu spánku, která byla spouštěna specifickými frázemi hadího jazyka, které vymyslel Zmijozel.

Z různých hůlek právě tato hůlka procestovala celý svět.

V 17. století se dostala z Británie do Severní Ameriky, než byla negována Gormlaith Gauntovou a pohřbena na Školním kampusu v Ilvermorny.

Typ dřeva: Cesmín

Harry Potter

Cesmínové hůlky nejsou vždy nejkonzistentnější. Jejich účinnost závisí na rozmanitosti magického jádra v nich zabudovaného. Nejznámější příklad patří samotnému Harrymu Potterovi; v tomto případě je to upřímně skvělá volba, protože toto dřevo je užitečné pro čaroděje, kteří jsou často bezohlední.

Jakkoli to může znít divně, byl to zjevně pracný úkol dát dohromady tuto hůlku právě s fénixovým peřím, protože tato směs má vysokou pravděpodobnost, že bude výbušná ze všech různých kombinací. Pokud však existuje uživatel hodný této kombinace, pak se modlete za každého, kdo se ho rozhodne vyzvat.

Zajímavostí je, že hůlka s tímto dřevem byla Harryho první hůlka.

Jeho druhá byla vyrobena z trnkového dřeva, třetí z hlohového dřeva a poslední čtvrtá byla původně Brumbálova kouzelnická hůlka vyrobená z bezového dřeva.

Typ dřeva: Hloh

Draco Malfoy

Hlohové dřevo, podle Mykewa Gregorovitche, předchozího majitele bezové hůlky, „vyrábí zvláštní, rozporuplnou hůlku“ a označuje ji jako „plnou paradoxů“ mezi životem a smrtí.

Ollivander souhlasí a říká, že toto dřevo může pomoci s léčebnou magií, ale je také velmi efektivní při sesílání kouzel.

Hlohové hůlky se obtížně ovládají a přirozeně je přitahují ti, kteří jsou stejně svéhlaví, jako je Draco Malfoy a později také i sám Harry Potter. Bohužel, pokud se o ně člověk řádně nestará, může se vydávaná magie obrátit proti jejímu sesilateli.

Jádro: Vlas veely

Fleur Delacour

Východoevropské veely jsou založeny na Sirénách z řecké mytologie, protože mají obrovskou moc nad muži. No, alespoň nad mnoha z nich. Říká se, že jejich „tanec“ je neuvěřitelně lákavý a přivádí muže do poněkud trapných rozpaků, nebo dokonce nebezpečných situací.

I když se Ollivander vyhýbá vlasům Veely při výrobě svých hůlek a říká o nich, že jsou příliš náladové, tak hůlka Fleur Delacour obsahuje ve svém jádru vlasy pocházejícími od její babičky z matčiny strany. Jak byla tato hůlka vyrobena nám však není známo.

Typ dřeva: Cypřiš

Remus Lupin

Dřevo cypřiše obsahuje hlubokou štědrost ducha z různých kouzelnických hůlek, přičemž mnoho jeho mistrů se obětovalo pro hrdinskou věc. Často jsou spárováni s odvážnými čaroději, ale pouze v případě, že mají také čisté srdce, například Remus Lupin. V souladu s cypřišovou teorií mučednictví Lupin zahyne během bitvy o Bradavice rukou Smrtijeda Antonina Dolohova.

Jádro: Žíně z testrála

Grindelwald

Jedinou kouzelnickou hůlkou, o které je známo, že obsahuje žíni z testrála je bezová hůlka a není k dispozici mnoho podrobností ohledně jiných kouzelnických hůlek, které by byly vyrobeny právě s tímto jádrem.

Ve skutečnosti nelze přesně říct, jak je možné, že právě žíně z této bytosti (testrála) je zodpovědná za nejmocnější hůlku, která existuje, protože jediní lidé, kteří s ní plně manipulují, jsou Brumbál, Grindelwald a Voldemort, z nichž každý byl schopen velkolepé magie, aniž by bezovou hůlku potřebovali.

Typ dřeva: Bezové dřevo

Brumbál

Síla tohoto dřeva je taková, že bezová hůlka je po něm doslova pojmenována. Pouze největší kouzelníci jsou schopni ovládat tuto hůlku v plné síle, a i tak by okamžitě přesunula věrnost ke každému protivníkovi, který projeví větší magickou zdatnost než její současný majitel.

Má za sebou krvavou historii, počínaje Antiochem Peverellem a konče jeho vzdáleným potomkem Harrym Potterem. Zajímavé je, že bezový strom buď přitahuje nebo odrazuje čarodějnictví, v závislosti na různých verzích folklóru.

Závěr

Na závěr tohoto článku by bylo dobré říct, že v sérii o Harry Potterovi bylo mnoho kouzelnických hůlek užíváno jak k dobru, tak i ke zlu. To jakou kdo hůlku používal nebylo až tak podstatné. Důležité bylo to, kdo danou hůlku ovládal a hlavně jaký byl člověk.

Sám Harry Potter vlastnil v celé sérii kouzelnických hůlek několik. A tu nejmocnější (bezovou) hůlku nakonec zničil. Žádný člověk by totiž neměl mít absolutní moc, protože taková moc kazí charakter a neodvratitelně vede člověka na zlou cestu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *