TOP 10: Erich Maria Remarque a jeho nejlepší knihy, které stojí za přečtení

Erich Maria Remarque byl jedním z největších spisovatelů 20. století a jeho knihy nejen z válečného období jsou právoplatně zařazeny na seznam povinné četby. Ovšem ať už čtete povinnou maturitní četbu, nebo si jen chcete přečíst něco z Remarqueova repertoáru nemusíte hledat dále. V tomto článku naleznete žebříček 10 nejlepších knih, které rozhodně stojí za přečtení.

Zde je seznam nejlepších knih od Ericha Marii Remarqua:

Název knihyPopis
Na západní frontě klidČíst dále
Nebe nezná vyvolenýchČíst dále
Černý obeliskČíst dále
Tři kamarádiČíst dále
Vítězný obloukČíst dále
Stíny v rájiČíst dále
NepřítelČíst dále
Zaslíbená zeměČíst dále
Noc v LisabonuČíst dále
Miluj bližního svéhoČíst dále

Na západní frontě klid (1929)

Na západní frontě klid (1929) - Erich Maria Remarque

V roce 1914 je skupina mladých německých školáků plných ideálů pobídnuta jejich učitelem, aby se stali hrdiny a vydali se do v té době romanticky představované slavné války. Se zapálením tedy mladí vlastenci narukují a upisují se armádě.

Následuje dojemný příběh mladého vojáka, který je velmi rychle vyveden z iluze a poznává syrovou krutost první světové války v zákopech.

Nebe nezná vyvolených (1961)

Nebe nezná vyvolených (1961) - Erich Maria Remarque

Lillian je okouzlující a krásná mladá dívka, která onemocněla tuberkulózou. Avšak nechce své dny skončit v nemocnici v Alpských horách, protože chce znovu vidět svou oblíbenou Paříž, pak Benátky a žít radostně co nejdéle. Možná zemře cestou, možná ne, ale než odejde, chce žít.

Clerfayt, automobilový závodník pokouší osud pokaždé, když sedne za volant. Je to muž, který si nedělá iluze o náhodě a je silně přitahován k ženě, které se umí smrti podívat do očí. Spolu s Lillian tvoří neobvyklý pár, který žije pouze okamžikem a nehledí na budoucnost. Je to dokonalá harmonie, dokud se jeden z nich nezamiluje.

Černý obelisk (1956)

černý obelisk - erich maria remarque

Zocelený mladý veterán z 1. světové války jménem Ludwig pracuje pro památkovou společnost, kde prodává náhrobní kameny pozůstalým. Přestože mu jeho práce nevadí, má pocit, že v životě jde o něco víc, než jen o vydělávání peněz, ještě k tomu živobytím, které má zisk z neštěstí jiných lidí.

Ludwig, který je mimo jiné básník pociťuje rostoucí změny ve své vlasti, konkrétně brutalitu a nenávist, která byla z části zapříčiněna vysokou inflací. Po té co se Ludwig zamiluje do nádherné, ale utrápené Isabelle doufá, že ona je ta osudová láska, která ho spasí a zbaví ho posedlosti najít smysl života ve válkou zmítaném světě.

V životě každého nastane moment, kdy se musí rozhodnout žít svůj život navzdory tomu, že se děsivá historie znovu opakuje.

Tři kamarádi (1936)

Tři kamarádi (1936) - Erich Maria Remarque

Píše se rok 1928 a na předměstí velkého německého města si tři mladí muži vydělávají nejistým živobytím. Jsou to tři mladí šviháci, kteří se brodí ulicemi plnými neklidu, chudoby a násilí.

Pro tyto tři muže je přátelství jedinou vzácností, kterou v této tvrdé realitě mají. Pak se ovšem nejmladší z nich zamiluje a přivede do jejich skupiny mladou ženu, která se stane součástí jejich party, což vnese problémy do jejich přátelství.

Tři kamarádi jsou napsáni se stejnou jednoduchostí a přímočarostí, díky které se Remarque proslavil se svou knihou Na západní frontě klid. Zobrazuje zde velikost lidského ducha, projevující se prostřednictvím postav, které musí zápasit o přežití, ve světě který oni sami nevytvořili, avšak musí v něm žít.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.Vítězný oblouk (1946)

Vítězný oblouk (1946) Erich Maria Remarque

Příběh knihy vítězný oblouk se odehrává v Paříži v roce 1939, kdy uprchlý německý lékař Ravic, navzdory zákonu, který mu zakazuje provádět operace už dva roky léčí jedny z nejelitnějších občanů města.

Nicméně koná tak pod jmény dvou relativně nešikovných francouzských lékařů. Ravicovi, který se tak vyhýbá deportaci a koncentračnímu táboru se daří těžké období přečkávat. Po celou tuto dobu však také pátrá po nacistovi, který ho kdysi mučil v Německu.

A přestože se vzdal představ o tom, že by našel lásku se i v těchto nejhorších dobách stane nečekané.

Stíny v ráji (1971)

Stíny v ráji, 1971 - Erich Maria Remarque

V této knize se Remarque zabývá osudem německých migrantů v Americe na sklonku druhé světové války. Hlavní postavou je zde novinář Roběrt Ross, antifašista, který je přeživší koncentračního tábora.

V Americe najde pomoc u německých emigrantů, kde se živí jako pomocník obchodníka s obrazy, pak také pracuje v Hollywoodu jako poradce při natáčení antinacistických filmů. Také se zamiluje, jeho osudovou láskou se stane mladá fotomodelka Nataša.

Dále se také seznámí s mnoha postavami z prostředí emigrantů i rodilých Američanů. Vlivem mnoha svých zkušeností se však pro Rosse stává “americký sen” dosti zkaženým. Remarque zde kriticky hodnotí chamtivost, kariérismus a neschopnost Ameriky pochopit hrůzy fašistického pekla, které bylo v Evropě.

Nepřítel (1931)

Nepřítel, 1931 - Erich Maria Remarque

Následky první světové války a utrpení se lidem zjevuje i dlouhá léta po ukončení bojů v roce 1918. V knize nepřítel Remarque napsal šest krátkých povídek, které napsal krátce po vydání svého nejslavnějšího díla “Na západní frontě klid”. Jedná se o působivé a silné lidské příběhy, které jsou pro nás opravdu znamenitým objevem. Jedná se o Remarqův apel proti zapomnění na strašné hrůzy války.

Zaslíbená země (1970)

Zaslíbená země - Erich Maria Remarque

Zaslíbená země je poslední kniha, na které Remarque pracoval před svou smrtí v roce 1970. V tomto díle se podobně jako u svých předchozích děl věnuje problematice německých uprchlíků za 2. světové války, které nacisti donutili k útěku ze své vlasti. Celý příběh se odehrává v USA, nazývané jako zaslíbená země, do které emigrovala za války celá řada Evropanů, Židů nebo jiných nepohodlných osob pro tehdejší německý nacistický režim.

Noc v Lisabonu (1962)

Noc v Lisabonu (1962) Erich Maria Remarque

Koncem 30. let 20. století, mezitím co se svět pomalu uchyluje k další světové válce je důležité, aby nepřátelé třetí Říše okamžitě uprchli z Evropy. Ovšem většina tras je uzavřených a k útěku je zapotřebí spousta peněz. Když jedné noci v Lisabonu chudý mladý uprchlík dychtivě hledí na loď mířící do spojených států, přistoupí k němu cizinec, který mu nabídne dva lístky a vypráví mu svůj neuvěřitelný příběh.

Noc v Lisabonu je příběh o statečnosti, krutosti, odvaze a smrti, ve kterém je cena lásky nepřekonatelná a zlo nekonečné. Mezitím co uprchlík ohromeně poslouchá zoufalého cizince vyprávějící jeho příběh, během několika hodin si mezi sebou vytvoří jedinečné pouto, které jim vydrží po celý život.

Miluj bližního svého (1941)

Miluj bližního svého (1941) Erich Maria Remarque

Příběh knihy Miluj bližního svého je reakce na politické události v Evropě ve třicátých letech dvacátého století. Je to obžaloba nacistického totalitního režimu v Německu, kterou Remarque ukazuje pro svou krutost a zkázu. Odhaluje zde fašismus ve všech jeho projevech a také nastavuje zrcadlo tehdejším západoevropským vládám, které nečinně jednali. Remarque nás zde zavede do svého dobře známého prostředí německých emigrantů, které nacistický režim vyhnal ze své vlasti, byli nuceni opustit své domovy bez naděje, že se ještě někdy vrátí zpět.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *