Star Wars: 4 druhy Síly, o kterých nevíte (a co znamenají)

Star Wars - Co je Síla?

Když byla Síla poprvé objevena ve Star Wars: Legendy, její přívrženci ji rozdělili na 4 hlavní druhy a dále je studovali. Síla je klíčovou mystickou silou ve světě Star Wars. V dnešním článku se dozvíte z čeho se Síla skládá a co přesně jednotlivé druhy Síly znamenají. V originální sáze totiž nebylo všechno vysvětleno.

Proto se pohodlně usaďte a pozorně čtěte dále, abyste se to dozvěděli.

Jak už jsem zmínil, tak ve Star Wars je Síla klíčovou mystickou silou, která nás provází celou sérií. Používají ji jak Jediové, tak Sithové, ale i další skupiny, zahrnuje všechny živé bytosti a dává zvláštní schopnosti těm, kteří ji ovládají.

A ovládnout Sílu opravdu není snadný úkol. Ačkoli někteří lidé jsou přirozeně nadaní citlivostí na Sílu, i ti s nejvyšším počtem midi-chlorianů ji musí praktikovat a studovat. Ve Star Wars Legends, kdy byla Síla poprvé objevena, bylo docela těžké naučit se ji používat vzhledem k tomu, že ji nikdo předtím nepraktikoval.

Aby se učenci naučili její způsoby, rozdělili ji na Čtyři aspekty Síly: Živou Sílu, Sjednocující Sílu, Kosmickou Sílu a Fyzickou Sílu.

Tyto čtyři aspekty nejenže umožnily studentovi lépe porozumět tomuto propracovanému konceptu, ale také ovlivnily způsob, jakým by člověk používal Sílu, v závislosti na tom, ke kterému druhu Síly tíhne.

Zde jsou čtyři aspekty síly vysvětlené prostřednictvím legend (a stručná část z kánonu).

1. Živá Síla

Quin-Gon Jinn
Quin-Gon Jinn

Živá Síla povzbuzovala své uživatele, aby opustili emoce a přijali postoj „žij okamžikem“. Živá Síla představuje myšlenku, že Síla je tady a teď a přítomnost musí být přijata. Přílišné zaměření na budoucnost vytváří zmatek. Živá Síla, která zahrnuje všechny formy života, také představuje hmatatelnou Sílu, kterou lze cítit u ostatních jedinců. Qui-Gon Jinn byl největším zastáncem této praxe.

2. Sjednocující Síla

mistr Yoda
mistr Yoda

Sjednocující síla sjednocuje vesmír jako celek, poněkud podobně jako Živa Síla, ale ve skutečnosti je zcela odlišná. Ti, kteří praktikují Sjednocující Sílu, věří, že neexistuje ani Světlá ani Temná strana. Síla spíše zachází se všemi jako s rovnými a nic není všechno dobré nebo všechno špatné.Přihlaste se zdarma k odběru novinek a pošlu Vám ukázku mé knihy. Získáte také slevy v knihkupectvích, tipy na čtení a mnoho dalšího.V příkrém kontrastu se způsoby Živé Síly, která zahrnuje myšlenku současnosti, se následovníci Sjednocující Síly dívají do budoucnosti. Zaměřují se spíše na osud než na přítomnost. Proto jsou vize pro ty, kdo ji praktikují, samozřejmostí. Yoda byl nejprominentnějším stoupencem Sjednocující Síly.

3. Kosmická Síla

Stát se jednotným se Sílou je společným cílem jejích uživatelů ve Star Wars. Zde nejvíce pomáhá praxe “Kosmické”, nebo chcete-li “Vesmírné Síly”. Kosmická Síla je energie, která spojuje bytost se Sílou. Jejím prostřednictvím se Jedi může naučit stát se duchem Síly.

V 6. sérii Star Wars: Klonové války Qui-Gon vysvětluje Yodovi, že právě díky této praxi se může po smrti zjevit mistrovi Jedi. “Jsem projevem Síly. Síly, která se skládá ze dvou částí. Živé bytosti vytvářejí Živou Sílu, která zase pohání pramen, kterým je Kosmická Síla.” Pokračuje: “Veškerá energie z Živé Síly ze všech věcí, které kdy žily, se přivádí do Vesmírné Síly, vše spojuje a komunikuje k nám prostřednictvím midi-chlorianů. Díky tomu k vám nyní mohu mluvit.”

4. Fyzická Síla

Kylo Ren
Kylo Ren

Silový tlak. Silový blesk. Silová dyáda. Vynucená telepatie. To je jen několik z mnoha schopností Síly používaných ve Star Wars. Jsou také příklady Fyzické Síly. Fyzická síla je to, co člověku umožňuje používat Sílu fyzickým způsobem.

I když jsou všechny čtyři aspekty Síly odlišné, vzájemně se doplňují. Obi-Wan to nejlépe vyjádřil v Nové naději, když říká Lukovi: “Je to energetické pole vytvořené všemi živými věcmi. Obklopuje nás a proniká námi; spojuje celou Galaxii.”

Co jsou midi-chloriany?

Qui-Gon testuje Anakina Skywalkera na midi-chloriany
Qui-Gon testuje Anakina Skywalkera na midi-chloriany

Se Silou neodmyslitelně souvisí i midi-chloriany, určitě vás tedy mohlo napadnout co vlastně jsou?

Ve světě Star Wars jsou midi-chloriany mikroskopické, inteligentní formy života, které žijí v buňkách všech živých bytostí. Síla mluví prostřednictvím midi-chlorianů a dovoluje určitým bytostem používat Sílu, pokud jsou dostatečně citliví na její sílu. Počty midi-chlorianů byly použity k určení potenciálu bytosti v Síle a mohly být testovány zkoumáním krve subjektu.

To jste mohli vidět v prvním díle Star Wars: Skrytá hrozba, kde Qui-Gon nechal Obi-Wana otestovat vzorek krve mladého Anakina Skywalkera. U něj zjistil, že má v sobě ještě více midi-chlorianů, než samotný Yoda.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *